ממחר: שביתה בביטוח הלאומי במחאה על הפסקת האבטחה המשטרתית

לטענת הוועד הארצי של עובדי המוסד, ההחלטה התקבלה בשל חשש לשלום העובדים. לפי נתוני הוועד, בשנה שעברה טיפלו השוטרים המוצבים בסניפים ביותר מ-730 אירועי אלימות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

המוסד לביטוח הלאומייושבת ממחר (ראשון) בכל רחבי הארץ ולא תהיה קבלת קהל בסניפים, בעקבות ההחלטה להפסיק את הצבת השוטרים בהם. כך הודיע ועד העובדים של המוסד. הסניפים יישארו סגורים עד לשינוי ההחלטה. על פי נתוני הוועד, ב-2015 טיפלו השוטרים המוצבים בסניפים ביותר מ-730 אירועי אלימות, איומים וניסיונות התאבדות, עלייה של כ-12% לעומת השנה הקודמת.

לדברי יושב ראש הוועד הארצי של עובדי הסניפים במוסד לביטוח לאומי, ירון צרפתי, לא מדובר בסכסוך עבודה או בדרישה כלכלית, אלא בדאגה כנה לשלומם ולביטחונם האישי של העובדים והאזרחים המקבלים שירות במוסד. "סניפי הביטוח הלאומי הם החזית החברתית של מדינת ישראל", אמר צרפתי. "מדי שנה מבקרים בסניפים יותר מ-3.5 מיליון בני אדם, רבים מהם מתמודדים עם אתגרים מורכבים ביותר".

לדברי צרפתי, הנסיבות בסניפים מניבות מאות אירועים חריגים. "הניסיון מלמד כי נוכחות שוטר במדים בסניף מצמצמת לא רק את משך האירוע החריג אלא גם את עוצמתו. מפחיד לחשוב לאיזו רמת אלימות אנחנו עלולים להידרדר אם ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים לא יתעשתו מהר ויורו למפכ"ל לבטל את ההחלטה השערורייתית והמסוכנת הזאת".

צרפתי הוסיף כי הפסקת הצבתם של השוטרים בשכר בסניפים אינה שאלה תקציבית, שכן הביטוח הלאומי משלם את שכרם של השוטרים ומוכן להמשיך לעשות זאת. "עכשיו זה יעלה יותר", אומר צרפתי. "הרי האלימות לא תיפסק, ובמקום שוטר אחד מיומן המכיר את האוכלוסייה, תגיע לכל קריאה ניידת שבה פועל צמד שוטרים".

שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ אמר בתגובה: "אני מגבה את רצונם של עובדי הביטוח הלאומי לתת שירות טוב מבלי לחשוש מאיומים קללות או פגיעה בגוף. לצערי, אין מנוס מנוכחות המשטרה בסניפים".

חברי הוועד הארצי של עובדי הביטוח הלאומי ציינו כי הנהלת המוסד פעלה בשלוש השנים האחרונות מול הכנסת, משרדי הממשלה והיועצים המשפטיים הרלבנטיים כדי למנוע את מימוש ההחלטה. גם יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אראל יעקובי, התריע בפני כץ, כי ללא נוכחות שוטרים הסניפים לא יקבלו קהל.

מהמשטרה נמסר בתגובה: ״נושא חוקיות העסקתם של שוטרים בשכר בסניפי הביטוח הלאומי הועלה בעקבות דוח מבקר המדינה. על כן, משטרת ישראל ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה להכריע בנוגע לנושא האמור. בעקבות כך התקיימו מספר דיונים בנושא, ולאחר שנקבע על ידי היועמ"ש כי אין הסמכה בחוק להעסקת שוטרים בביטוח הלאומי בדרך זו, ניתנו מספר ארכות למוסד לביטוח הלאומי לצורך היערכות למצב החדש.

"הארכה האחרונה ניתנה בסוף 2015 לאחר דיון וסיכום של מפכ"ל המשטרה והמשנה ליועמ"ש (פלילי) עם מנכ"ל הביטוח הלאומי, לצורך התארגנות המוסד לביטוח לאומי להחלפת השוטרים במאבטחים. ארכה זו ניתנה עד יום 31 במארס, 2016.

"במקביל, גובשה חוות דעת של אגף המבצעים במשטרת ישראל שלפיה אין צורך בנוכחות קבועה של שוטרים בסניפים, והמענה יכול להינתן באמצעות מאבטחים וגיבוי משטרתי לפי הצורך״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתקן להפקת נפט בטקסס, בשנה שעברה. הקונגרס מאציל סמכויות לסוכנויות משום שהוא נעדר יכולות מקצועיות

העליון בארה"ב עלול לטרפד את המאבק העולמי בהתחממות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

טיל איראני על כן השיגור במחוז סמנאן, החודש. בפועל כבר מתקיים שיתוף פעולה בין מדינות האזור, אך פרסומו ייחשב להישג אמריקאי

המפגש בין כוכבי לרמטכ"ל הסעודי מעיד: מערך ההגנה האזורי כבר פועל

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ