לי ירון
לי ירון

יותר מ-20,000 ניצולי שואה לא מימשו זכויות שהגיעו להם, בהיקף של כ-400 מיליון שקל - כך עולה מנתונים שמסרו היום (חמישי) במסיבת עיתונאים שר הרווחה, חיים כץ, מנכ"ל משרד הרווחה, עו"ד אליעזר יבלון ומנכ"ל הביטוח הלאומי פרופ' שלמה מור יוסף.

כץ תקף את משרד האוצר על כך שהעמיס קשיים ביורוקרטיים שמנעו מהניצולים לקבל את הכסף. לדברי כץ, שליש מהכסף לניצולים היה אמור להגיע מהאוצר ושני שליש מוועדת התביעות. שר הרווחה אמר כי לאורך השנים המדינה חסכה על ניצולי השואה יותר מ-400 מיליון שקל, שלא הועברו בגלל ביורוקרטיה וחוסר אינפורמציה, וכי בין הניצולים יש אנשים שלא קבלו את כספם מעל 19 שנים.

הפגנה של ניצולי שואה מול קריית הממשלה בתל אביב, ב-2012צילום: ניר כפרי

״משרד האוצר צוחק עלינו. צריך לחקור ולהביא לסגירת הרשות לניצולי השואה וכל הביטוח ייעשה דרך הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה. לחיצת כפתור היתה מונעת גזל של כ-400 מיליון שקל במשך עשרים שנה״, אמר כץ.

השר כץ אמר כי עד כה, ברשות לניצולי השואה לא העבירו למשרד הרווחה מידע אודות היקף ניצולי השואה והיקף הסיוע שהם מקבלים, מטעמים של צנעת הפרט. לאחרונה הועבר המידע למשרד הרווחה, והשר החליט לקדם תוכנית פעולה מיידית בנושא למיצוי זכויותיהם של הניצולים בעלות של 128 מיליון שקל בשנה.

"לצערי, המידע על ניצולי השואה החיים בישראל היה שמור בסוד. סוד שהיה מנת חלקה הבלעדית של הרשות לזכויות ניצולי השואה. הפקידות שהיתה אמונה על הנושא לא היתה מוכנה לחלוק את הנתונים עם משרד הרווחה ולא עם הביטוח הלאומי, בטענה מגוחכת של צנעת הפרט", אמר כץ. "לאחר מאבק שניהלתי ולאחר התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפני 20 יום הואילו בטובם הפקידים ברשות לניצולי השואה להעביר לנו את מספרי תעודות הזהות של הניצולים שהיו ברשותם".

על פי הנתונים, בישראל חיים כיום 194,468 ניצולי שואה ו-65,134 אלף מהם מקבלים גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי. על פי הנתונים, 4,193 ניצולי שואה בני 90 ומעלה שלא קיבלו עד כה גמלת סיעוד כלל - יהיו זכאים לה באופן אוטומטי. כמו כן, 3,281 ניצולי שואה שעד עתה לא קיבלו תוספת שעות סיעוד מהקרן לרווחת ניצולי השואה, על אף שהיו זכאים לה, יקבלו תוספת של 9 שעות.

בנוסף, 5,963 ניצולי שואה יעלו אוטומטית על פי התוכנית מרמת הסיעוד הבינונית לגבוהה. שווי התוספת מוערך ב-438 שקל בחודש. משרד הרווחה, בסיוע הביטוח הלאומי, התחייב כי יפנה באופן אישי לכל אחד ואחד מהניצולים כדי לבדוק את זכאותו. 14,063 ניצולי שואה שלא קיבלו עד עתה הטבות בחשמל, יקבלו אותן במסגרת התוכנית.

במשרד הרווחה מסבירים כי ביצעו הצלבה עם הנתונים הקיימים בביטוח הלאומי - והצליחו לקבל תמונת מצב על ניצולי השואה החיים כיום בישראל. "הנתונים משקפים בבירור איך כולנו נכשלנו. איך הביורוקרטיה, האטימות של הפקידים וריבוי הגופים המטפלים בנושא הביאו למצב שיש ניצולים הרעבים לפת לחם, סובלים מקור וחוסר התייחסות", אמר השר כץ. "נעשה את כל מה שאפשר על מנת למנוע את הסבל הנורא ונאפשר להם לחיות בכבוד. לראשונה ננסה לבצע מהלך שבו מי שזקוק לסיוע יקבל יותר מאלו שלא צריכים״.

מהרשות לזכויות ניצולי השואה שבמשרד האוצר נמסר בתגובה: "הרשות לזכויות ניצולי השואה מעבירה נתונים לכל גוף ציבורי שמבקש להעניק סיוע לניצולים. כל טענה אחרת אינה נכונה בעליל. הרשות מעבירה מידע באופן קבוע לגופים שונים, בהם המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים, ועוד".

"נבהיר כי טענות משרד הרווחה אינן נכונות. הרשות ביקשה ממשרד הרווחה הבהרות שמסבירות לצורך מה נדרש מידע אישי רגיש. היועץ המשפטי לממשלה הנחה את הרשות שלא להעביר פרטים מזהים. לכן, ובהתאם להנחייתו, העבירה הרשות את כל מסד הנתונים בנפרד מהפרטים האישיים של הניצולים", נמסר מהרשות. "אנו מצרים על כך ששר הרווחה עושה שימוש ציני בניצולי השואה לצורך עשיית רווח פוליטי וכותרות בתקשורת. הרשות תמשיך לטפל בניצולי השואה בחרדת קודש ותקצה עבורם את כל המשאבים הדרושים תוך שיתוף פעולה ומידע עם כל הגורמים הרלוונטיים. אנו מציעים לשר כץ לחפש כותרות במקומות אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"