בגלל איסור היועמ"ש: נשות הכותל ערכו טקס מצומצם בעזרת הנשים

כ-200 נשים הגיעו לרחבת הכותל כדי להשתתף בתפילת שחרית ומוסף של חול המועד. במסגרת פשרה שהושגה עם המשטרה, הן קראו פסוקים מברכת כוהנים אבל לא הרימו את הטליתות על הראש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשות הכותל בעזרת הנשים ברחבת הכותל, היום
נשות הכותל בעזרת הנשים ברחבת הכותל, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
ניר חסון
ניר חסון

כ-200 נשים הגיעו הבוקר (ראשון) לעזרת הנשים ברחבת הכותל כדי להשתתף בתפילת שחרית ומוסף של חול המועד של ארגון נשות הכותל. במקור תכננו נשות הארגון לקיים לראשונה טקס "ברכת כוהנות", אך בעקבות איסור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הוחלט לקיים תפילה מצומצת. הטקס נערך במתחם סגור שהוכן עבורן בעזרת הנשים.

במסגרת הפשרה שהושגה, נשות הארגון קראו פסוקים מברכת הכוהנים אבל לא הרימו ידיים, לא בירכו את עם ישראל ולא הרימו את הטליתות על הראש. מנשות הכותל נמסר כי הן אומרות את הפסוקים מבלי לקיים את הטקס בפועל. יש לציין כי הפסוקים הללו ממילא נאמרים במהלך תפילה.

"אנו חולקות על העמדה המשפטית שהציג היועמ"ש בעניין זה, שכן תפילות השחרית והמוסף של החג - הכוללות בתוכן את ברכת הכוהנות - נחשבות לחלק מ'מנהג המקום' כפי שקבע בית המשפט המחוזי בירושלים", אמרה חברת הנהלת הארגון, עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג.

לדברי יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, "ממה שפורסם באמצעי תקשורת עולה כי החלטת היועמ"ש התקבלה בלעדינו לאחר ישיבה שבה נכחו רב הכותל, השר לשירותי דת, ונציגי משרדי ראש הממשלה, המשפטים ומשטרת ישראל - אשר דנו בדרכים לביטול ברכת הכוהנות הראשונה בכותל ולמניעת תפילת הנשים החגיגית". הופמן הוסיפה כי "מדובר בהחלטה אומללה, הנכנעת ללחצים פוליטיים של קבוצת מיעוט קיצונית, שכל רצונה הוא לחבל בשוויון המגדרי בכותל ולמנוע מנשים את חופש התפילה והפולחן".

תגובת רב הכותל המערבי לפרובוקציה של נשות הכותל הבוקר

הבוקר נעשה ניסיון נוסף של קבוצת נשים קטנה ביותר לקיים פרובוקציה בכותל, במסגרתה ביקשו לקיים טקס של "ברכת כוהנות" שמעולם לא נעשה בקהילה כלשהי בעולם. פעילותן הבוקר היא עדות נוספת למעשיהן שהינם פרובוקציה ומחלוקת ופגישה ברגשות, וחילול הקודש.

רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ, אמר כי "כואב ומצער לראות כיצד קבוצה קטנה, המבקשת לסלול דרכים חדשות לעצמה, בוחרת לפגוע שוב ושוב באחדות הזו ובמסורת ישראל ובסמלה המובהק – הכותל המערבי". הרב רבינוביץ הביע צער על כך שקבוצה זו בחרה להפר את החלטתו של היועמ"ש ולהגיע לרחבת הכותל. "במעשה זה הן מוכיחות כי לא ניתן יהיה לסמוך על כל סיכום עמן", לדבריו.

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מסר בתגובה: "למרות שרחבת הכותל ריקה הבוקר, בוחרת המשטרה למנוע מנשות הכותל להתפלל בעזרת הנשים ומחייבת אותם להתפלל במתחם מגודר. ההתנהלות הזו היא נצחון לפוליטיקאים החרדים שמנסים לסכל את פשרת הכותל".

בדיון שהתקיים ביום חמישי, קבע היועמ"ש כי הטקס, שאין לו כל תקדים, אסור בהתאם לתקנות השמירה על המקומות הקדושים, האוסרות בין היתר תפילה באתר הקדוש שלא כ"מנהג המקום". מנדלבליט אמר כי גם אם נשות הכותל ינסו לקיים את הטקס, למרות האיסור על כך, יש להימנע מהסלמה שתביא למעצרים של מתפללות, כפי שהיה מספר פעמים במהלך השנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ