לאחר תלונות על חוסר ייצוג, צורפו שתי נשים לצוות יישום מתווה הגז

משרד התשתיות והאנרגיה טען בתחילה כי הרכב הצוות חוקי מכיוון שתפקידו "אינו עיצוב מדיניות, אלא יישומה". אל הצוות נוספו הממונה על ההגבלים העסקיים ובכירה במשרד להגנת הסביבה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים צירף לאחרונה שתי נשים לצוות המקצועי ליישום מתווה הגז, לאחר שכמה תלונות על כך התקבלו במשרד - כך נודע ל"הארץ". בתלונות נטען כי בניגוד לחוק שיווי זכויות האשה, שנחקק לפני כעשור, לא מונתה אף לא אשה לצוות, שכלל בעבר שבעה גברים.

לפי החוק, מחוייבים משרדי הממשלה לייצוג שוויוני לנשים בוועדות ובצוותים שמונו על ידיהם. בחודשיים האחרונים פנו למשרד התשתיות נציגות ארגון "איתך-מעכי", יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה ח"כ עאידה תומא-סליאמן, והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל. בתגובה הסביר מנכ"ל המשרד, שאול מרידור, כי "תפקידו של הצוות אינו עיצוב מדיניות, אלא יישום המתווה והמדיניות הממשלתית שכבר נקבעה בנושא זה. לאור זאת, הגם שאנו סבורים שראוי ורצוי לדאוג לייצוג הולם של נשים בכל פורום ממשלתי משמעותי, עמדתנו היא שבנסיבות העניין, הרכב הצוות הנדון עומד בהוראות הדין".

בשבוע שעבר שינה המשרד את עמדתו ובמכתב ששלח לארגון "איתך-מעכי" הודיע מרידור על שינוי הרכב הצוות, אך סירב לאשר כי השינוי נבע מהתלונות שהוגשו בנושא. "מבלי לשנות את עמדתנו, אעדכנך כי שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים מינה שתי חברות בצוות הנ"ל", כתב מרידור. שתי החברות החדשות הן מיכל הלפרין - הממונה על ההגבלים העסקיים, וגלית כהן - סמנכ"לית בכירה לתכנון ומדיניות במשרד להגנת הסביבה.

הצוות ליישום מתווה הגז הוקם לפני כארבעה חודשים, שנתיים לאחר שבג"ץ הורה לשנות את הרכב ועדת ששינסקי משום שלא היה בה ייצוג הולם לנשים. העתירה לבג"ץ הובילה למינוי של ארבע נשים נוספות לוועדה, שדנה במדיניות התמלוגים ממשאבי גז ונפט.

מיכל הלפרין וגלית כהן

"משרד התשתיות התעשת ומינה סוף סוף שתי נשים לוועדה, גם אם ברור שזה בגדר מעט מדי ומאוחר מדי", אמרה עו"ד נטע לוי מ"איתך-מעכי". לדבריה, "מאז הקמת הממשלה ה-34 אנו רואות הידרדרות ביישום ובמודעות לחובת הייצוג בחוק שיווי זכויות האשה בכלל, ולחובה לייצוג של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסיה בפרט". עו"ד לוי הוסיפה כי מקרה זה הוא הוכחה לכך שהממשלה צריכה ליישם את החלטותיה מדצמבר 2014 ולגבש תכנית לשוויון מגדרי בהתאם לעקרונות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם.

ח"כ תומא-סלימאן אמרה כי גם לאחר השינוי, אחוז הנשים נמוך מדי ואינו מייצג נשים מכלל המגזרים בחברה. "נראה לעין כי ייצוג נשים בצוות זה הוקפץ מ-0 ל-20% בין לילה, אך לא נראה לי שהיתה פה דאגה לייצוג הולם. אני מאמינה כי לא מספיק ליישם ייצוג הולם ושוויוני לנשים בכל מוקדי ומעגלי קבלת החלטות, אלא לא פחות חשוב איזו מדיניות נשים אלו מייצגות".

על פי נתוני דו"ח הרשות לקידום מעמד האשה שפורסמו בחודש ינואר ב"הארץ", רבים מהצוותים שמקימים משרדי הממשלה מורכבים מרוב של חברים גברים בניגוד לחוק. מהנתונים עולה כי ב-2014 עמד ייצוג הנשים בוועדות הממשלתיות על 37.9%, ירידה קלה לעומת שנת 2013, אז הנתון עמד על 39.4%. עם זאת, בייצוג נשים בוועדות הציבוריות חלה בחמש השנים האחרונות עלייה משמעותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"