שר הביטחון: התפשרות על ערכינו עלולה לדרדר את ישראל לתהום

משה יעלון בטקס יום הזיכרון בבית העלמין הצבאי בקריית שאול: גם ברגעים הקשים, בהם הדם רותח והזעם הוא רב, אבוי לנו אם נאבד את דרכנו ואת ערכינו. יש להקפיד על טוהר הנשק ועל צלם אנוש, ולא לאבד עשתונות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טקס יום הזיכרון בהר הרצל, היום
טקס יום הזיכרון בהר הרצל, היוםצילום: גיל יוחנן
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, אמר היום (רביעי) בטקס יום הזיכרון בבית העלמין הצבאי בקריית שאול: "שנה חלפה, ולדאבון הלב טרם הגיעה העת לכתת את החרב". בין הנוכחים בטקס גם סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, שבעת שהסתובב בקהל המבקרים בבית עלמין לווה במאבטח, ומפקד מחוז תל אביב של המשטרה, ניצב משה אדרי.

במקביל התנהל בהר הרצל בירושלים טקס יום הזיכרון המרכזי, בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו אמר בנאומו כי "האחדות הפנימית היא שורש קיומנו. יום הזיכרון מבטא יותר מכל את הערבות ההדדית בתוכנו זהו יום של פיוס פנימי גדול, פיוס פנימי שנובע משותפות גורל". לדברי אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, את בית העלמין הצבאי בהר הרצל פקדו יותר מ-120 אלף בני אדם.

טקס יום הזיכרון באנדרטת חץ שחור, היוםצילום: אילן אסייג

בנאומו בקריית שאול אמר יעלון כי "רק בשבוע החולף פגשנו שוב בניסיונותיהם של חמאס וארגוני הטרור ברצועת עזה, לשבש את חיינו ולירות לעבר חיילי צה"ל כדי להפריע להם בפעילותם לאיתור מנהרות בדרום. לא נתפשר על כך ולא נירתע מאיומים כאלו ואחרים. ננקוט ביד ברזל כלפי דורשי רעתנו ונכה בהם בכל עת, ובכל מקום. נעשה זאת בנחרצות ובנחישות, בתבונה ובאחריות". שר הביטחון ביקש להזכיר ולזכור את חללי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין, ואת האזרחים הישראלים המוחזקים בעזה ושאר נעדרי צה"ל, "שאנו מחויבים להשיבם לישראל".

בהתייחסו לגל הטרור האחרון, אמר שר הביטחון כי אמנם הוא נמצא בדעיכה בימים אלו, אך עלול לפרוץ מחדש. "גל זה, למרבה הצער, צירף משפחות נוספות למעגל השכול. הכאב עצום, ומי כמוכן יכול להבין את המתרחש בליבן של המשפחות השכולות הטריות", אמר שר הביטחון. "גם ברגעים הקשים, בהם הדם רותח והזעם הוא רב, אבוי לנו אם נאבד את דרכנו ואת ערכינו. דרך וערכי מוסר מקודשים, המלווים אותנו שנות דור, ושהתפשרות עליהם עלולה לדרדר את ישראל לתהום. להפעיל כוח כשצריך, להבין את מגבלותיו ואת יכולתו לגרום לקהות חושים. להקפיד על טוהר הנשק ועל צלם אנוש, ולא לאבד עשתונות".

יעלון התייחס גם לחוליי החברה הישראלית ואמר כי יש "לעקור מהשורש תופעות פסולות של גזענות ואלימות, תקיפות פיזיות ומילוליות של נשים, והדרת האחר רק משום שהוא אחר. להיאבק על הקפדה לשוויון זכויות והזדמנויות ללא הבדל דת, גזע, מין או נטייה מינית". שר הביטחון אמר כי עלינו "לא לאפשר שיסוי והשנאה כלפי מיעוטים - הגר והזר בקרבנו - ולפעול ככל הניתן להמשיך בשילובם בחברה הישראלית, שכן הם חלק חשוב ובלתי נפרד ממנה". יעלון הוסיף כי "זו נשמת אפה של הדמוקרטיה. זו נשמת אפה של מדינת ישראל. זו הערובה לצה"ל חזק. זו חובתנו למי ששילמו בחייהם כדי שנוכל לקיים כאן מדינה משגשגת ומתקדמת, החותרת לשלום ומושיטה ידה לעמי האזור".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בטקס בהר הרצל, היוםצילום: גיל יוחנן
אנשים עומדים בזמן הצפירה בירושלים, היום

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר בטקס בבית העלמין הצבאי בראשון לציון כי "אנחנו משלמים מחיר יקר על היותנו הצבא המוסרי בעולם. אין עוד צבא אשר שולח כרוזים לפני שמפציץ את בתי אויביו, שנמנע מלפגוע בחפים מפשע עד סיכון חיי חייליו. המוסר היהודי עולה לנו לא פעם ביוקר. ולאיש, לאיש אין זכות להטיף לעם הנפלא הזה על מוסריותו וערכיו. המצבות בבית העלמין הזה – הן העדות הנוראית לכך".

משרד הביטחון פירסם אתמול את הנתון הרשמי של מספר חללי מערכות ישראל מאז שנת יציאת המתיישבים היהודים מחוץ לחומות ירושלים ועד היום: 23,447 איש ואשה. מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה מתום מלחמת יום העצמאות ועד היום הוא 2,576, כך לפי המוסד לביטוח לאומי.

מיום הזיכרון הקודם התווספו 68 חללים למניין הנופלים. כמו כן, בשנה החולפת נהרגו 31 אזרחים בפעולות איבה. לפי נתוני משרד הביטחון, בישראל 16,307 משפחות שכולות - הורים שכולים, אלמנות, ויתומים. הספירה כוללת את חללי צה"ל, השב"כ, המוסד, המשטרה, שירות בתי הסוהר, וכן את נופלי המחתרות והבריגדה היהודית. חלק מהחללים הנמנים בנתוניה הרשמיים של מערכת הביטחון מתו כתוצאה מתאונות וממחלות. במניין הנופלים מונה מערכת הביטחון גם נכי צה"ל, שמתו כתוצאה מנכותם. לפי נתוני משרד הביטחון, 59 נכי צה"ל, שנפטרו כתוצאה מנכותם, הוכרו במהלך השנה כחללים.

בשעות הערב יתקיים טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמן את תום יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ותחילתם של אירועי ערב יום העצמאות.

נתיבי איילון בתל אביב, היום בזמן הצפירה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ