מאות נכים הפגינו בת"א בדרישה להכפיל את הקצבאות: "צריכים לבחור בין תרופות לאוכל"

ההפגנה נערכה לקראת הצבעה בכנסת על הצעת חוק שהגישה ח"כ נאווה בוקר (הליכוד), לפיה תוכפל הקצבה לחלק מהנכים בישראל. באוצר מתנגדים להצעה, בשל עלותה הגבוהה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

מאות נכים הפגינו הערב מול קריית הממשלה בתל אביב בדרישת להכפיל את קצבת הנכות, העומדת כיום על 2342 שקלים בחודש. המפגינים מבקשים להשוות את הקצבה לשכר המינימום: 4650 שקלים בחודש.

המפגינים נשאו שלטים, עליהם נכתב "מדינה משפילה נכיה" ו"אתם יכולים לחיות עם 2300 שקלים בחודש? גם אנחנו לא". בחודש הקרוב צפויה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה הצעת חוק של ח"כ נאווה בוקר (הליכוד), לפיה תוכפל קצבת הנכות לזכאים שאין להם כיסוי ביטוחי נוסף. 82 חברי כנסת מכל סיעות הבית הביעו תמיכה בהצעה. עם זאת, עלותה התקציבית גבוהה, ומוערכת ב3.5 מיליארד שקלים בשנה. נוכח עלותה, באוצר מתנגדים להצעת החוק.

כנרת הראל, ממובילות המאבק, בהפגנה הערב

בארגוני הנכים החליטו לחדש את מאבקם להעלאת הקצבה על מנת להגביר את הלחץ הציבורי בנושא לקראת ההצבעה. "הממשלה החדשה מחלקת במסגרת הסיכומים כספים בלי הכרה וזה רגע האמת להביא את המצוקה הנוראה שלנו לדיון הציבורי. זו ההזדמנות לעשות שינוי", אמר קובי כהן, ראש מטה הפעולה של הנכים בישראל.

כנרת הראל, בת 43 מעמק יזראל, בעלת תואר שני במנהל עסקים שאינה מסוגלת לעבוד בגלל נכותה, היא אחת ממובילות המחאה. היא ובתה הקטינה שתיהן מתקיימות מקצבת הנכות: "בכל חודש אני צריכה לבחור בין תרופות לבין אוכל לי ולילדה שלי. אלפיים שקל בחודש פשוט לא מספיק לשניהם אז צריך לבחור. כבר שנה שאני בוחרת באוכל, ולא מקבלת את התרופה שאני צריכה, והמצב שלי מדרדר", סיפרה הראל. היא הוסיפה: "יש לי מחלה נדירה שגורמת לי לאירועים מוחיים ואני חייבת לקבל תרופה ביולוגית בבית החולים הדסה אחת לשנה. העלויות של התרופה וכל ההוצאות הנלוות לא מאפשרות לי את זה. אני בעלת שני תארים במנהל עסקים אבל מצבי הבריאותי לא מאפשר לי לעבוד". לדבריה: "זה מאבק של שנים והחלטנו להעלות הילוך ולהגיד לכולם שנמאס לנו. אנחנו משבשים את התנועה במדינת תל אביב ואומרים שאנחנו לא מוכנים לחיות ככה. אנחנו לא חצאי אזרחים בגלל שאנחנו נכים ולא מגיע לנו לקבל חצי משכר מינימום. אי אפשר לחיות מזה".

בישראל חיים למעלה מ-230 אלף נכים הנאלצים להתקיים מקצבת נכות זו. רבים מהם לא מקבלים כספים ממקורות נוספים ונאלצים להתקיים מהקצבה בלבד. בחודש דצמבר האחרון נפלה על חודו של קול הצעת חוק דומה שהגיש ח"כ אילן גילאון (מרצ), למרות ש-61 חברי כנסת הביעו בה תמיכה. רק 44 חברי כנסת הצביעו בעדה בסופו של דבר במליאה, בעוד 45 התנגדו. הצעתה של ח"כ בוקר מצומצמת יותר מזו של גילאון, ומבקשת להעניק קצבה מוגדלת בגובה שכר המינימום רק לנכים שאינם זוכים לכספים נוספים מחברות הביטוח. לפי ההצעה, נכים המקבלים או הזכאים לתגמולים ביטוחים קבועים ממקורות אחרים (ביטוחי אי כושר עבודה) בהיקף של שכר המינימום ומעלה, לא יקבלו תוספת תקציבים מהביטוח הלאומי. כך ייצא בפועל כי כמות הנכים שיקבלו קצבאות ע"י הביטוח הלאומי, תופחת, ותמשיך להצטמצם.

"אף אחד לא מדבר על הנכים, שנמקים תחת הקצבאות הנמוכות ולא מצליחים לגמור את החודש", אמרה ל"הארץ" ח"כ בוקר. "אנשים הגיעו לחרפת רעב, אך משרד האוצר ממשיך להתמיד בהתנגדותו. אנחנו נמשיך להיאבק, אפעיל כל גורם אפשרי עד שההצעה תעבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ