פעילות לילדי גן בנגב: היכרות עם כלי נשק וירי ברובי פיינטבול

ילדי גן ברמת הנגב הולבשו בחולצות מג"ב והשתתפו בפעילות שכללה הצגה של כלי נשק ואמצעים לפיזור הפגנות. המועצה האזורית: הפרויקט חווייתי ומנגיש לילדים ערכים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

עשרות ילדים מכמה גנים במועצה האזורית רמת הנגב השתתפו ביום שלישי האחרון בפעילות הסברה מטעם כוחות הביטחון וההצלה, במסגרתה ירו הילדים ברובה פיינטבול והוצגו להם אמצעים לפיזור הפגנות, כלי נשק שונים, אזיקים ושיטות הסוואה. באירוע, שנערך בפארק "גולדה" במועצה, לקחו חלק כוחות מג"ב, כוחות משטרת ישראל, מד"א וכבאות.

על פי תמונות שהועלו באתר המועצה, ילדי הגנים הולבשו בחולצות ובכובעי מג"ב, ודוכן ההסברה של היחידה הציג להם נשק ואפודי מגן. הילדים אף ירו ברובי "פיינטבול" לעבר מטרה, בליווי שוטר מג"ב. על פי אתר פיינטבול ישראל, גיל ההשתתפות המינימלי למשחק המשלב לחימה דו-צדדית הינו 13, אולם ישנה גם פעילות של ירי לעבר מטרות בלבד החל מגיל 6. העמדה של משטרת ישראל הציגה אף היא ארסנל דומה של שכפצ"ים, אפודים קרמיים, אזיקים ורובה לפיזור הפגנות. בעקבות פניית "הארץ" לתגובה בנושא, נמחק מעמוד הפייסבוק של המועצה הפוסט ששיתף את הידיעה על הפעילות, והוסרו התמונות מהאתר.

ימי ההסברה אינם דבר חדש במערכת החינוך, אולם משיחות עם אנשי חינוך וגורמים מוניציפליים עולה כי משרד החינוך אינו מפקח על התכנים והפעילויות המועברים בימים אלה, המאורגנים בדרך כלל ברמה המקומית על ידי השיטור הקהילתי, המועצה והגורמים החינוכיים המקומיים. במקרים שדווחו עד כה, לא היתה דוגמא של ילדי גן שהשתתפו בפעילויות כאלו, שנערכו עד כה לילדי בית הספר היסודי.

לפני כשנתיים פורסם ב"הארץ" על ביקור חיילים בגני ילדים והצגת כלי נשק. בעקבות תלונות שהגיעו עם הפרסום לשר החינוך אז, שי פירון, הוא כתב כי "ככלל, אין פסול בכניסת חיילים למוסדות חינוך במועדים רלוונטיים ולשם חינוך לערכי ציונות. עם זאת, תצא הנחיה לכלל היישובים והגננות לא להכניס נשק לגנים, לשם שמירה על ביטחונם של הילדים".

הפעילות בנגבצילום: יעקב קמחי / צילום מסך מתוך אתר המועצה האזורית רמת הנגב

בפוסט בעמוד מועצת רמת הנגב כתבה תושבת המושב כמהין במועצה: "התמונה עם הילדים והנשק... אם היו מלבישים את הילדים בשחור היית בטעות יכול לחשוב לשבריר שנייה כי מדובר בתמונת פרופגנדה מתוך מחנה אימון של דאעש. אין למשטרה תפקידים אחרים שלא כרוכים בלירות בנשק שאפשר להסביר עליהם?"

הפעילות אינה ייחודית למועצת רמת הנגב, אך לרוב היא נערכת לילדים מבוגרים יותר. סיגל מורן, ראשת מועצת בני שמעון, שגם במוסדות החינוך בה נערכה פעילות דומה השנה, אך בבתי ספר יסודיים וללא ירי בפיינטבול, סיפרה בשיחה עם "הארץ": "אצלנו, מי שעושה את הפעילות זה החבר'ה של מג"ב. יש לנו שוטר קהילתי, שהוא שוטר מג"בניק ובגדול הם אחראים על התכנים, אבל זה נעשה בתיאום ובשיתוף פעולה עם אנשי החינוך שלנו, ודווקא מדובר בימים מאוד מוצלחים". עם זאת, מורן ציינה כי למיטב ידיעתה, במועצת בני שמעון בימים הללו לא משתתפים ילדי הגנים. "אם הייתי שומעת שיורים בפיינטבול אצלנו בגן אני הייתי מאוד כועסת", אמרה. "הילדים שלנו, לא מספיק יש להם את החוויות שהייתי חוסכת מהם, אז אני לא צריכה להוסיף להם את הדברים האלה".

גדי גבעוני, תושב מדרשת בן גוריון, הוא אב לילד בגן שהשתתף ב"יום השוטר". לדבריו, ילדו לא סיפר לו שהוא ירה בפיינטבול, ובדקות הספורות שהיה שם לא נחשף לעמדה הזו. עם זאת, לדבריו, זה לא כל כך מטריד אותו, "במידה כמובן, וכל עוד זה נעשה במודעות".

ממועצת רמת הנגב נמסר בתגובה: "אנו גאים בפרויקט 'אני והשוטר שלי' שמתקיים אחת לשנתיים מזה כעשור לילדי גני הילדים ומנגיש לילדים ערכים של זהירות בדרכים, חשיבות חגירת חגורות בטיחות, חפץ חשוד, להימנע מיצירת קשר עם אנשים זרים, הצגת השוטר ותפקידיו וכו'. הפרויקט, שמועבר על ידי מתנדבי השיטור ויחידת החילוץ, כולם תושבי המועצה וחלקם הורים לילדים בגנים, מציג בפני הילדים הצעירים את עבודתם של כוחות השיטור וההצלה. ביום חווייתי זה עוברים הילדים תחנות הפעלה בהן מוצגים להם עבודת הכבאים, יחידת החילוץ, הרפואה וגם אמצעי המשטרה, ובהם תצוגה של חבלן וכלבן. קיימת שקיפות מלאה של מערכת החינוך וכל הורי הילדים מכירים את הפרויקט, שתכניו הועברו אליהם לפני קיומו וכולם חתמו על הסכמתם להשתתפות בילק"מ (יחידה לקשרי קהילה משטרה)".

"הפרויקט עבר ביקורת של משרד החינוך, הגהה של יועצי חינוך", נמסר עוד מהמועצה. "ירי הפיינטבול מהווה תחנה אחת מתוך כלל הפעילויות החינוכיות של הכרות עם כוחות ההצלה והשיטור שחווים הילדים. הפעילות נעשית עם מדריך המחזיק כל ילד על פי כללי בטיחות מחמירים וקפדניים. הניסיון להציג את הפרויקט כאילו מדובר בחינוך מיליטריסטי הוא הצגה מעוותת של אדם אחד בתוך הקהילה שבפחדנותו אפילו לא פנה ללבן את הסוגיה עם גורמי החינוך במועצה".

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל מנהלת פרויקטים חברתיים רבים בקהילה, לשם הידוק הקשר עם הציבור וטיוב השירות, וכן עורכת ימי "קהילה משטרה", במסגרתם חושפת לפני הציבור את עבודת המשטרה והחשיבות של כיבוד וציות לחוק בחברה נורמטיבית. בין הפרויקטים האמורים, נמנה פרויקט 'אני והשוטר שלי', במהלכו מקבלים הילדים במסגרות הלימודיות, בתיאום מערכת החינוך, תוכני בטיחות, זהירות בדרכים וכיו"ב מפי שוטרים קהילתיים וכאמור צופים ביום 'הקהילה משטרה' במיצגים שונים כדוגמת חבלנים, כלבנים וירי בכדורי צבע, המבוצעים תחת הקפדה יתרה על דגשי בטיחות ובליווי צמוד של מדריך בעל הסמכה, בכפוף לנקיטת כל אמצעי הבטיחות הנדרשים. יצוין כי הילדים, שחלקם אף מלווים בהוריהם, נהנים מאוד מן הפעילות ורוצים לחזור שוב ושוב. חוויה חיובית זו ממשיכה איתם לחיים להיות אזרחים שומרי חוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"