אירועי מצעד הגאווה ה-18 נערכו היום (שישי) בתל אביב. על פי ההערכות לקחו חלק באירועים כ-200 אלף משתתפים ובהם כ-35 אלף תיירים. באירועים הופיעו זמרים ואמנים רבים, וכן כמה כוכבי סדרות טלוויזיה מחו"ל ובהם אלן קמינג מהסדרה האשה הטובה וליה דלריה מהסדרה "כתום זה השחור החדש". שש משאיות עם אמנים ותקליטנים ליוו את הצועדים עד גן צ'רלס קלור, שם נערכה אחר הצהריים מסיבה שסיימה את האירועים.

המצעד נערך השנה בסימן העצמת נשות הקהילה הלהט"בית תחת הכותרת "נשים לשם שינוי". בשעה 10:00 התאספו כמה אלפי בני אדם בגן מאיר וקיימו דקת דומיה לזכר קורבנות האלימות נגד קהילת הלהט"ב. החל מהשעה 12:00 צעדו עשרות אלפי משתתפים ברחוב בוגרשוב לכיוון הטיילת. כמה כבישים ראשיים בעיר נסגרו במהלך המצעד.

משתתפים במצעד הגאווה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

אבטחה הוצמדה לח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) לאחר שהתקבלו איומים לפגוע בו במהלך היום, אך המצעד הסתיים ללא אירועים מיוחדים. במהלך היום הופיעו כמה אמנים, בהם דודו אהרון, קורין אלאל, סי היימן וחן יאני.

"אנחנו צועדים לאט לאט לקראת חברה שתהיה שווה יותר, מכבדת יותר, שמאפשרת לכל בני האדם לבטא את חייו כפי שימצא לנכון". אמר ראש העיר רון חולדאי שדיבר באירוע בגן מאיר והזניק את המצעד. "אני רוצה לברך ולהבטיח שהעיר תל אביב יפו תמשיך להיות עיר דמוקרטית, סובלנית, פלורליסטית ופתוחה שמכבדת כל מי שחי בתוכה".

לאחר שורת נאומים והופעות של זמרות ובהן סי היימן ומיטל דה רזון, החל המצעד כשהוא חולף ברחוב בוגרשוב וממשיך לרחובות ירקון, פרישמן ומשם לטיילת הרברט סמואל עד לגן צ'רלס קלור. רבים מהמשתתפים החזיקו כרזות המביעות תמיכה בשינויי חקיקה לטובת הקהילה הגאה. מדי פעם התיזו דיירי בתים ברחובות מים על הצועדים כדי לסייע להם להתמודד עם החום הכבד. לאורך כל שעות המצעד נחסמו צירים ראשיים בעיר וכוחות גדולים של משטרה אבטחו את הצועדים.

בטיילת הרברט סמואל הצטרפו למצעד שש משאיות עם רקדנים ומוסיקאים. לאחר מכן התקיימה שורת ארוכה של הופעות בגן צ'רלס קלור, בהנחיית השחקנית אסי לוי. בין השאר הופיעו הזמרות קורין אלאל, ושפיטה וכן דודו אהרון וחן יאני. בקהל הצועדים נראו דגלים של מדינות רבות ועל פי הערכת העיריה השתתפו בו השנה כ-35 אלף תיירים. כמו כן ליוו את הצועדים לי דלריה, כוכבת סדרת הטלוויזיה "כתום זה השחור החדש" ואלן קמינג מהסדרה "האשה הטובה".

אף פוליטיקאי לא ההיה בין הדוברים בגן מאיר. מי שהכניסה מימד פוליטי לאירוע היתה יעל דיין שהיתה בין מקבלות אות יקירת הקהילה. דיין הגיעה לאירוע על כסא גלגלים מפאת מחלתה. אבל עלתה בכוחות עצמה לבמה ואמרה למשתתפים שבנוסף להגנה על זכויות הקהילה הגאה, יש להתגייס גם לטובת ארגוני זכויות האדם הנמצאים תחת מתקפה. "כולנו שוברים שתיקה" אמרה דיין בסוף נאומה.

דוברות אחרות מטעם הקהילה התייחסו לבעיות חקיקה שעדיין לא מצאו פתרון. הן קראו להוציא מהחוק את טיפולי ההמרה (טיפול שנועד להשפיע על נטייתו המינית של אדם) וכן להגדיר בחוק אלימות כלפי אנשים בגלל נטייתם המינית כפשע שנאה. מי שהוציא את המצעד לדרך היה ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי. הוא אמר לקהל:"המבחן העיקרי בסופו של דבר הוא בחקיקה המאפשר לכל בן אדם, להנשא, ללדת, לחיות ולבטא את עצמו בעבודה כמו כל אחד במדינה הנפלאה שלנו".

מצעד הגאווה בתל אביב, היום
דקת דומיה לזכר קורבנות האלימות נגד קהילת הלהט"ב, היום בגן מאיר
משתתפים במצעד הגאווה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד
משתתפים במצעד הגאווה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ