הביטוח הלאומי הכפיל את שלילת קצבאות הילדים בשל חובות הורים

חרף התרחבות העוני בקרב ילדים, נשללו בשנה שעברה קצבאות מ-140 אלף הורים לעומת 74 אלף ב-2014. ביטוח לאומי: אנו שולחים התראה לבעלי חוב. ח"כ גלאון: לאסור בחוק קיזוז מסוג זה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

מספר ההורים שנשללה מהם הזכאות לקצבת ילדים בגלל חובות שצברו למוסד לביטוח לאומי הוכפל תוך שנה - כך עולה מנתונים שהגיעו ל"הארץ". מהנתונים עולה כי בשנת 2015 קיבל הביטוח הלאומי 250 מיליון שקלים מקיזוזי חובות של כ-140 אלף איש. זאת, בעוד שב-2014 מספר המבוטחים שלא קיבלו קצבאות ילדים בשל חובות עמד על כ-74 אלף איש.

שלילת הזכאות בגלל חובות נעשית דווקא בשעה שבחודשים האחרונים פורסמו נתונים קשים על היקף העוני בישראל, בעיקר בקרב ילדים. ארגון OECD קבע בינואר כי מספר הילדים העניים בישראל הוא הגבוה בקרב המדינות החברות בו ובדו"ח העוני שפרסם המוסד לביטוח לאומי חודש לפני כן נאמר כי 31% מילדי ישראל (770 אלף) חיים מתחת לקו העוני.

ילד מקבץ נדבות באזור טייבה, תמונות ארכיוןצילום: ניר כפרי

בביטוח הלאומי הסבירו כי הגידול במספר ההורים מהם נשללה הקצבה נובע ממהלך רחב שנעשה בקיץ 2015 לגביית חובות ישנים מחייבים. זאת, בשל שינוי חקיקה שאוסר על המוסד לגבות חוב בגין דמי ביטוח שלא שולמו אם עברו שבע שנים מהמועד שבו היה המבוטח צריך לשלם. בביטוח הלאומי אמרו כי "על אף שהחוק אינו מחייב זאת, בטרם ביצוע הקיזוז שולח המוסד לביטוח לאומי התראה למקבל הקצבה על הכוונה לקזז מקצבת הילדים אם לא יסדיר את חובו".

הקצבה המשולמת להורים בשנים האחרונות היא 150 שקלים לילד הראשון, 188 שקלים לשני, לשלישי ולרביעי ו-150 שקלים לחמישי ואילך. במוסד לא בודקים מה המצב המשפחתי של אותם חייבים מהם נשללת הגמלה ואת השפעת שלילתה על ילדיהם. כך, בתשובה לשאלה "כמה מתוך החייבים הם הורים יחידנים", אשר זקוקים פעמים רבות לקצבאות הילדים, ענו בביטוח הלאומי כי אין ברשותם מידע מסוג זה. הקיזוז הנעשה נע בין 50% ועד 100% מהקצבה, והיא נשללת החל מחוב של 500 שקלים.

פרח בר זוהר, אם חד הורית מראשון לציון, סיפרה: "אני אמא חד הורית לשלוש בנות, מגדלת אותן בלי מזונות ועזרה מהגרוש ומתקיימת ממשכורת זעומה. יום אחד קיבלתי מכתב מהביטוח הלאומי שיש לי חוב ומורידים לי אותו מקצבת הילדים. אלה 500 שקל בחודש שקריטיים כדי לי לקנות אוכל ותרופות. הרגשתי כמו שבויה שלהם, אין לי מה לעשות וזה פשוט פגע בקיום של הבנות. בשביל מה זה קצבאות ילדים אם אפשר לקחת אותן ולפגוע בילדים בלי לשאול שאלות?".

הנתונים התקבלו בתגובה לשאילתה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אשר הגישה לאחרונה הצעת חוק שמבקשת לאסור קיזוז זה. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "מאחר וקצבת ילדים חיונית למשפחות רבות להענקת אמצעים וצרכים בסיסיים לילדיהם, מבקשת הצעת החוק לקבוע כי אין ליצור קשר בין חוב ההורה לקצבת ילדו, ולאסור קיזוז קצבת הילדים בשל חוב. הצעת החוק מבקשת ליצור הפרדה מוחלטת בין חוב ההורים לקצבה עבור ילדיהם". ח"כ איתן כבל הגיש הצעת חוק דומות בכנסות הקודמות, שלא קודמו.

"לא ייתכן שהביטוח הלאומי ימלא את הבור הגירעוני שלו מקצבאות הילדים של החייבים, מבלי אפילו לברר האם ההורים מהם מקוזזות הקצבאות הם הורים יחידנים, מהאוכלוסיות החלשות במדינה", אמרה גלאון ל"הארץ". "קצבאות הילדים נועדו לילדים, לא להוריהם, ושליחת היד לכיס הדל הזה היא לא פחות משערורייה וגובלת בגזל. לכן הגשתי הצעת חוק שתתקן את הליקוי הזה ותמנע בחוק קיזוז חובות של חייבי הביטוח הלאומי מקצבאות ילדיהם. לכאורה דבר מובן מאליו - אבל האדישות המדהימה של המערכת הוכיחה שאין רחמים אוטומטיים, גם לא כשמדובר בילדים".

מהביטוח הלאומי נמסר: "הביטוח הלאומי לא מקזז חובות מאמהות חד הוריות שמקבלות הבטחת הכנסה. למוסד לביטוח לאומי כמוסד ציבורי, יש חובה לפעול לגביית חובות ממבוטחים. יש להדגיש כי פיגור בתשלום דמי הביטוח יכול לפגוע בזכויותיו של המבוטח לגמלאות שונות במוסד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב