היועמ"ש בפניית פרסה: אסר על הרפורמים והקונסרבטיבים לקיים תפילה מעורבת בכותל

על אף שמנדלבליט אישר תפילות אלה בעבר, נשלח היום מכתב לתנועות הלא אורתודוקסית לפיו לא יוכלו לקיים מחר את תפילת ראש חודש תמוז. הסיבה: נוהל שפרסם רב הכותל לפני שלוש שנים

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עימותים בתפילה מעורבת של רפורמים וקונסרבטיביים ברחבת הכותל העליונה, בחודש שעבר
עימותים בתפילה מעורבת של רפורמים וקונסרבטיביים ברחבת הכותל העליונה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביצע פניית פרסה והודיע אחר הצהריים (רביעי) כי בכוונתו לאסור על התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית לקיים מחר תפילה מעורבת, נשים וגברים יחד, ברחבת הכותל העליונה. זאת, על אף שהתנועות הלא-אורתודוקסיות קיימו פעמיים בשבועות האחרונים תפילות מסוג זה ברחבה הצמודה לעזרות הנשים והגברים, במחאה על המבוי הסתום בקידום הפשרה בכותל ובהסכמתו של מנדלבליט.

התנועות מתכוונות לקיים "תפילה שוויונית מיוחדת" מחר, ראש חודש תמוז, בשעה 08:30. בשעה 07:00 אמורה להתקיים בעזרת הנשים תפילתן הרגילה של נשות הכותל, שהודעת היועץ המשפטי מנדלבליט לא אמורה להשפיע עליה.

היועמ"ש מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

לקראת התפילה המעורבת מחר פנה היועץ המשפטי של משרד לשירותי דת, ישראל פת, במכתב לראשי התנועות הקונסרבטיבית והרפורמית והודיע להם כי אין בכוונתו להמשיך ולהתיר את התפילות. פת הזמין אותם להגיב לטענות, בהליך הדומה לשימוע, עד השעה 19:00 היום.

לדברי פת, הפועל בתיאום עם מנדלבליט, מאז הפעם הקודמת שבה אישר את התפילה המעורבת לרפורמים ולקונסרבטיבים התנהלו במשרד המשפטים דיונים בנושא. בדיונים אלו הובא לידיעתו נוהל שפרסם רב הכותל לפני שלוש שנים האוסר תפילות ברחבה העליונה, המכונה גם הרחבה הציבורית. ברחבה זו מתקיימים טקסים צבאיים ואחרים.

"הרחבה העליונה ככלל אינה מיועדת לתפילה וטקסים דתיים אלא לביקורים שוטפים, זאת בלי קשר לאופי התפילה או הטקס הדתי", כתב פת והציע לתנועות לקיים את התפילה ברחבת קשת רובינסון, הכותל הדרומי, שבה אמורה לקום רחבה עבור התנועות הלא אורתודוקסיות. החלטת הממשלה בעניין זה הוקפאה בשל התנגדות הסיעות החרדית.

בדומה לתגובה שמסרה המדינה השבוע לבג"ץ, כתב פת כי "בימים אלה צפויות להתחיל עבודות ברחבת הכותל הדרומית, בעזרת ישראל", משפט שממנו משתמע כי המדינה עדיין מתכוונת ליישם את התוכנית. "עוד יצוין, כי כבר כיום קיימת חלופה המאפשרת תנאים בסיסיים לתפילה בעזרת ישראל. נוכח כל האמור בכוונתנו לקבל החלטה כי לעת הזו, לאחר איזון בין כלל האינטרסים הנצרכים לעניין, אין לקיים תפילה ברחבת הכותל המערבי העליונה, וכי ככל שמבוקש לקיים תפילה מעורבת ניתן יהיה לקיימה בעזרת ישראל".

התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית מסרו בתגובה: "נדהמנו לקבל את מכתבו של יועמ"ש משרד הדתות, שמעלה סברות ופרשנות משפטית שלא עומדת בשום מבחן משפטי מקובל". הם הוסיפו כי "על פי פסיקתו של השופט סובל, הגישה שהתקבלה בפסיקת בית המשפט העליון היא שיש ליתן לביטוי 'מנהג המקום' פרשנות פלורליסטית-חילונית-לאומית. מדברים אלה ברור, כי לא ניתן לאסור את קיומה של תפילה מעורבת ברחבה העליונה שכן אין מדובר על עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום".

עוד הוסיפו התנועות כי "אנו עומדים על זכותנו לקיים התפילה מחר כמתוכנן, אך אם הדבר ייאסר עלינו, לא נפר חוק אלא נפעל בשתי דרכים מקבילות: ראשית נתכנס מחר כמתוכנן, אך ללא תפילה כמשמעותה הרגילה. על תפילה שבלב, דברי תורה, ושירה איש לא יכול לאסור. ושנית, נעתור בימים הקרובים לבג"ץ על מנת לשים קץ אחת ולתמיד להשתלטות הביריונית של רב הכותל על האתר הקדוש לעם היהודי כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?