המלצות ועדת ביטון: מסעות תלמידים לספרד ומרוקו והפקת "עמוד האש המזרחי"

הוועדה הציגה היום את מסקנותיה, ובהן הקמת פקולטה ללימודי יהדות המזרח וסיור לימודי בקברי צדיקים. עלות התוכנית היא מיליארד ורבע שקלים בחמש שנים, ולא ברור אם בנט יוכל לממשה

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

הוועדה להעצמת מורשת יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך בראשות המשורר ארז ביטון, הגישה היום (חמישי) את מסקנותיה לשר החינוך נפתלי בנט. הוועדה מונתה על ידי בנט לפני כחמישה חודשים ומאז עסקה בבדיקת תוכניות לימודים ומדיניות משרד החינוך והמל"ג, על מנת לגבש מסקנות.

בין ההצעות המרכזיות של הוועדה נמצא עדכון תוכניות הלימודים בבתי הספר, כך שתכלול לימודי חובה של סופרים ומשוררים מזרחיים ולימודי חובה של ההיסטוריה של יהודי ספרד והמזרח, ומתן ביטוי לנושאים אלה גם בבחינות הבגרות.

הוועדה, שפרט לביטון היו חברים בה ד"ר אושרה אלפסי, דינה דרורי, ד"ר יהודה מימרן, פרופ׳ חביבה פדיה ופרופ׳ חיים סעדון, ביצעה עבודה מקיפה ונרחבת במיוחד והתייחסה למכלול נושאים. לקריאת דו"ח ועדת ביטון

הוועדה ממליצה גם להפיק סדרה מקבילה ל"עמוד האש", שתעסוק בתרומתה התרבותית של יהדות ספרד והמזרח בתפוצות השונות, החל מגירוש ספרד, ובתרומתה לציונות מראשיתה ולפיתוח הארץ והמדינה. עוד ממליצים בוועדה לדאוג כי הרכב המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) יהיה מאוזן, ויכלול גם נציגים מזרחים מתחום מדעי הרוח המחויבים לנושא העצמת יהדות ספרד והמזרח.

ועדת ביטון מבקשת גם להקים גוף מעקב בתוך הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב) שיעקוב אחרי הטמעת תכני ספרד והמזרח בהשכלה הגבוהה. עוד המליצה הוועדה להקים פקולטה חדשה למדעי הרוח בתחום לימודי יהדות המזרח, ולארגן מסעות של בני נוער בארצות הבלקן, ספרד ומרוקו, בדומה למסעות לפולין בבתי הספר. לגבי האקדמיה הוצע כי מוסדות לימוד שמבקשים להקים חוגים חדשים במדעי רוח יידרשו להבטיח איזון ראוי בשילוב תכנים של מורשת המזרח בתוכנית הלימודים. הוועדה מציעה גם לחייב כל סטודנט להוראה וכל מורה להיסטוריה ללמוד קורסים על תולדות יהודי ספרד והמזרח מהמאה ה-17 עד המאה ה-20 ועל תרבותם, כתנאי לקבלת רישיון ההוראה. על מורים ותיקים תחול חובת השתלמויות לרכישת הידע הנחוץ.

הוועדה המליצה גם להקים מנהלת במשרד החינוך שתפקידה יהיה לפקח, לרכז, לעקוב וללוות את תהליכי יישום המסקנות. לפי הערכות הוועדה, עלות היישום תהיה מיליארד ורבע שקלים בחמש שנים. לא ברור עד כמה יכול או רוצה בנט לממש את מסקנות הוועדה. בנוגע למוסדות להשכלה גבוהה למשל, יהיה לו קשה לכפות עליהם הקמת פקולטה חדשה, וגם התערבות בהרכב המל"ג היא בעייתית.

ארז ביטון בטקס חניכת מרכז מוזיקה יהודי-ערבי בלוד, השנהצילום: דודו בכר

הוועדה המליצה לערוך ביקורים בקברי צדיקים. "יש לשים דגש על הפן ההגותי והאנושי של הדמויות, על הערכים והיסודות הרעיוניים אותם ייצגו אישים אלה בחייהם ובכתיבתם".

עוד המליצה הוועדה לייחד את התייחסות לזהות המסורתית, בחינוך הממלכתי והחילוני, שם היא חסרה, ובחינוך הממלכתי דתי שם היא נתפסת כלא מספיק דתית. הוועדה ממליצה להביא ל"העלאת מודעותם של המורים לזהות היהודית המסורתית, בחינת והתאמת תכניות הלימוד הקיימות ופיתוח חומרי למידה חדשים, יחד עם שינוי אורחות החיים בבית הספר, עשויים לספק מענה הולם יותר לאוכלוסייה המסורתית במערכת החינוך ולהעשיר את החינוך היהודי לכלל ילדי המערכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

שלום אסייג ב"מנאייכ". מיניאטורה קטנה ויפה של תצוגת משחק

בשורה התחתונה, הצפייה ב"מנאייכ" היא כיף טהור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ