מנכ"ל משרד הביטחון לרב לוינשטיין: הבהר את דברייך בימים הקרובים

כ-350 רבנים, בהם גם הרב הצבאי הראשי לשעבר רונצקי, חתמו על גילוי דעת התומך ברב שכינה הומואים "סוטים" ותקף את החינוך בצבא. אלי סדן, שותפו של לוינשטיין, נפקד מהרשימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי אדם, נפגש היום (חמישי) בבסיס הקריה בתל אביב עם ראשי המכינה הקדם צבאית בעלי, הרבנים יגאל לוינשטיין ואלי סדן. אדם אמר בפגישה כי דברי הרב לוינשטיין בגנות ערכי צה"ל והקהילה הגאה חמורים ואינם מקובלים על צה"ל ומערכת הביטחון. המנכ"ל דרש מלוינשטיין, העומד בראש מכינה הנתמכת על ידי משרד הביטחון, להבהיר את דבריו כבר בימים הקרובים.

מנכ"ל משרד הביטחון אמר בפגישה כי "במסמך 'רוח צה"ל', שהוא הקוד האתי שעל פיו פועל הצבא, מופיע ערך "כבוד האדם" כערך יסוד: כל אדם הוא בעל ערך אשר אינו מותנה במוצא, בדת, בלאום, במין, במעמד ובתפקיד", כך הודעת משרד הביטחון. אדם הוסיף כי "אין כל ספק כי הוצאתם של קהילת הלהט"ב אל מחוץ לגדרי החברה והמחנה, מנוגדים לערכי צה"ל היסודיים ביותר".

יגאל לוינשטיין יחד עם גדי אייזנקוט ואלי סדן בביקור במכינה הקדם צבאית בני דוד עלי, השנהצילום: ליאור שטול / אתר 'ב

בתוך כך, כ–350 רבנים, רובם ככולם מהפלג החרדי־לאומי, התייצבו ביומיים האחרונים מאחורי הרב יגאל לוינשטיין, שתקף את ערכי צה"ל וכינה את חברי הקהילה הגאה "סוטים". בגילוי דעת שפרסמו הרבנים נכתב כי הם "דוחים את הניסיון לסתום פיות של רבני ישראל". המודעה תומכת גם ברב יעקב אריאל, שבתחילת השבוע, בהמשך לדבריו של לוינשטיין, כינה את חברי הקהילה "נכים".

לצד עשרות רבנים אלמונים, על המודעה חתומים רוב מנהיגי הזרם החרדי־לאומי, החרד"לי, בהם נושאי משרות ציבוריות בכירות, רבני ערים ויישובים דוגמת הרבנים אריה שטרן מירושלים, מיכה הלוי מפתח תקוה, יעקב אריאל מרמת גן, שמואל אליהו מצפת ושלמה אבינר מבית אל. גם ראש המכינה הקדם־צבאית בית אל, הרב אליה משה, חתום עליה. הרבצ"ר לשעבר אביחי רונצקי חתם הבוקר. שמו של הרב אלי סדן, שותפו של לוינשטיין בראשות המכינה הקדם צבאית בעלי — נפקד מהרשימה.

"ברצוננו להביע תמיכה בכל רב שמביע את דעתו ההלכתית והמוסרית הנאמנה לתורה ולחז"ל ללא משוא פנים וללא התנצלות. אנו מודעים היטב לכובד האחריות המוטלת על כתפי הרבנים ודווקא בשל כך דברים אלו נכונים גם כאשר מדובר בסוגיות קשות ומורכבות", נכתב במודעה שהתפרסמה אמש. "יחד עם הכאב על צערם של אנשים פרטיים, ויחד עם הרצון להקל ולסייע לכל מי שניתן לסייע לו, כאשר אנו נדרשים לבירור עקרוני, אין מקום למתן לגיטימציה לתופעות ולהתנהגויות שעומדות בסתירה ברורה לתורת ישראל. האהבה כלפי כל אדם מישראל והחובה לנהוג בכל אדם בכבוד אינן יכולות לשמש סיבה לסילוף האמת ההלכתית".

במקביל, ניסיונו של הרב אלי סדן לרכך את דבריו של שותפו להנהלת המכינה, הרב יגאל לוינשטיין, לא סיפקו את צה"ל. קצין בכיר אמר כי אין בשיחת ההבהרה שערך הרב סדן כדי לטשטש את דבריו הקשים של לוינשטיין. "אמירות אומללות אי אפשר לכסות באמירה מאחדת", אמר הקצין.

הקצין התייחס לדברים שנשא סדן שלשום, בעת שכינס יחד עם לוינשטיין את תלמידי המכינה לשיחה. סדן אמר בשיחה כי "גם אם יש לנו ביקורת על דברים בצבא, אנחנו לא נגד כמובן. אנחנו ממשיכים להילחם יחד על המדינה, את הבעיות שעולות נפתור בהידברות, ולא במלחמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ