גילי כהן
גילי כהן

צה"ל ישלים לחיילים את מימון הלימודים לתואר ראשון בתנאי שיעבירו לטובת הלימודים שליש מכספי הפיקדון שלהם, במסגרת תוכנית שתצא לפועל כבר בשנת הלימודים האקדמית הקרובה. התוכנית תמומן הן מתקציב הביטחון והן באמצעות תרומות. בכך ישנה צה"ל את אופן השימוש שלו בתרומות, שיופנו למימון תארים אקדמיים לחיילים, ולא להקמת מבנים דוגמת מרפאות, בתי כנסת וחדרי כושר, כפי שהיה עד כה.

כבר היום כמחצית מהחיילים המשוחררים משתמשים בכספי הפיקדון ללימודים אקדמיים. כספי הפיקדון אינם בהכרח מספיקים להשלמת תואר במלואו, מכיוון שחישוב הכסף שמועבר לחיילים תלוי באורך שירותם ובאופי השירות - האם שירתו כלוחמים, כתומכי לחימה או ביחידות עורפיות. לוחמים המבקשים היום להעביר את כל כספי הפיקדון, כ-30,000 שקלים, לטובת לימודים אקדמיים, נדרשים להוסיף כמה אלפי שקלים למימון שנות התואר.

לפי התוכנית החדשה, שחלק מפרטיה פורסמו היום (שני) ב"ידיעות אחרונות", האפשרות לקבל מימון לתואר תוגבל ככל הנראה לפרק זמן של שלוש שנים מיום השחרור, אך בצה"ל עוד לא קבעו זאת סופית. את שני השלישים הנותרים של כספי הפיקדון יוכל החייל למשוך חמש שנים לאחר השחרור.

בשלב הראשון נועדה התוכנית לחיילים נזקקים וללוחמים. בהמשך, אם היקף התרומות יאפשר זאת, יוכלו גם יתר החיילים לקבל מימון ללימודים אקדמיים. חיילים שלא סיימו שירות מלא או שהתנהגותם במשך השירות הוגדרה כ"רעה וחמורה" לא יזכו למימון התואר. כך, לא יקבלו את המימון חיילים שנאסרו לתקופה ממושכת בכלא.

בתחילת שנת הלימודים האקדמית הקרובה יוכלו חיילות ששוחררו ביולי האחרון ומוגדרות כחיילות נזקקות לקחת חלק בפרויקט. לוחמים ולוחמות שהתגייסו לפני כשנתיים וצפויים להשתחרר בעוד שנה, יצטרפו לפרויקט בשנת 2017.

בצה"ל טרם החליטו אם לממן תארים ארוכים יותר דוגמת רפואה ואדריכלות. עם זאת, התוכנית תחול גם על תארי הנדסה, הדורשים ארבע שנות לימוד אקדמיות. בצבא קבעו כי יממנו לימודים רק במוסדות אקדמיים מוכרים, אך לא ברור אם יממנו לימודים במכללות, שבהן שכר הלימוד גבוה משמעותית משכר לימוד אוניברסיטאי. בחודשים הקרובים, כאשר ראשונות החיילות המשתחררות יוכלו לקחת חלק בפרויקט, יבחנו בצבא את הנושאים הללו.

תגובות