תלמידי כיתות ט׳ לא ילמדו על עליית הפשיזם באיטליה כדי לפנות מקום ללימודי יהדות המזרח

בעקבות יישום מסקנות ועדת ביטון, נשלחה למורים אגרת בה נכתב כי יש לתת דגש לנושאים כגון "הפזורה היהודית לאחר גירוש ספרד" ו"יהודי צפון אפריקה נוכח האימפריאליזם הצרפתי"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

תלמידי כיתות ט׳ לא ילמדו בשנת הלימודים הנפתחת מחרתיים (חמישי) על עליית הפשיזם באיטליה ועל הפיכת פולין לדיקטטורה צבאית כדי לפנות זמן ללמד על יהדות המזרח בעקבות המלצות ועדת ביטון - כך נודע בשבוע שעבר למורים.

מפמ״רית (מפקחת מרכז מקצוע) היסטוריה, אורנה כץ אתר, שלחה אגרת למורים ובה פירוט תוכנית הלימודים לכיתות ו׳־ט׳, הכוללת איזה נושאים יש ללמד בהדגשה ועל אילו נושאים ניתן לוותר. בסעיף "מדינות דמוקרטיות מול משברים חברתיים, כלכליים ותרבותיים" אמורים מורי כיתות ט׳ ללמד על דמוקרטיה אחת שעמדה במבחן, כשהאפשרויות הן ארה"ב, בריטניה וצרפת, ודמוקרטיה אחת שקרסה. הסעיפים שמסומן כי ניתן לא ללמד הם "דמוקרטיות שקרסו: פולין ואיטליה" ו"הפסימיזם החברתי וביטוייו בתחומי האמנות השונים". לקריאת האגרת לחצו כאן

בין הנושאים שניתן לא ללמדם נמצאים גם "מלחמת האזרחים בספרד", אך זה נושא שלא נלמד בדרך כלל בחטיבות הביניים; "הגורמים להתעצמותה של רומא והפיכתה מעיר מדינה לאימפריה" ו"השפעת מבנה המשטר הפיאודלי על החברה".

במסמך מצוינים גם סעיפים שיש להדגיש עקב יישום מסקנות ועדת ביטון וביניהם "הפזורה היהודית לאחר גירוש ספרד: היהודים בצפון אפריקה, הקהילה היהודית בארץ ישראל במאה ה-16 (יהודי צפת, דונה גרציה ודון יוסף) עבור כיתות ז' ו"יהודי צפון אפריקה נוכח האימפריאליזם הצרפתי - השינויים בחברה היהודית בצפון אפריקה: השינויים במעמד החוקי־משפטי של יהודי צפון אפריקה, חוק כרמיה באלג׳יר, תהליכי מודרניזציה ועיור בקרב יהודי צפון אפריקה (1870-1920)" עבור כיתות ט'.

המשורר ארז ביטון מגיש לשר החינוך נפתלי בנט את דו"ח ועדת ביטוןצילום: מוטי מילרוד

  הסיפור פורסם לראשונה באתר וואלה!, שם צוטט בכיר במשרד החינוך שאמר כי "אם כל פעם משרד החינוך היה אומר באופן רשמי מה לא לומדים, זה היה יוצר מהומת אלוהים. מה עושים?, מוציאים כל שנה את האשנב שנועד לתת אינדיקציה כללית, איך לחלק את הזמן, ובתוכו מקבלים את ההחלטות הפוליטיות, מה ללמוד ומה לא. האשנב בצורתו הנוכחית היא דרך לעקוף את המהומה הפוליטית".

  גורם אחר ממשרד החינוך הבקיא בפרטים אמר ל"הארץ" כי נושא עליית הפשיזם באיטליה נלמד בתיכון, ולכן ניתן לוותר על הנושא בחטיבת הביניים לטובת יישום מסקנות ועדת ביטון. ואולם, מורה להיסטוריה הוסיף כי נושא זה נלמד באופן מוגבל וכחלק מהוראת השואה.

  אין זו הפעם הראשונה שהחלטות הקשורות לוועדת ביטון מתקבלות בצורה המעלה חשד לניצול פוליטי שלה. לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי מדו"ח תת־הוועדה שעסקה בתחום הספרות הוסר מההמלצות לספרי חובה הרומן הפופולארי "חצוצרה בוואדי" מאת סמי מיכאל, העוסק ברומן בין אשה ערביה לגבר יהודי והוחלף ברומן "חופן של ערפל". כמה חברי הוועדה ובהם ביטון טענו כי "חצוצרה בוואדי" כבר נלמד, ושבכוונתם היה להוסיף עוד רומן של מיכאל לתוכנית הלימודים. אולם גם הרומן השני עליו המליצו, "תרנגול כפרות" מאת אלי עמיר, כבר נלמד. מאוחר יותר אמרה אחת מחברות הוועדה כי הכנסת "תרנגול כפרות" היא טעות דפוס. חברים אחרים בוועדה טענו כי "חצוצרה בוואדי" הוסר בשלב מאוחר של עריכת דו"ח הוועדה, אולי על ידי גורמים במשרד החינוך, מסיבות פוליטיות, והם גילו זאת רק בעת פרסום הדו"ח לציבור הרחב.

  ל"הארץ" נודע כי גם הספר "חסות" של סמי מיכאל נפסל על ידי הוועדה משיקולים פוליטיים. עלילת הספר, שראה אור ב–1977, מתרחשת בעת מלחמת יום הכיפורים בחיפה ועוסקת ביחסי יהודים וערבים. יו"ר תת־הוועדה שעסקה בתחום הספרות, ד"ר אושרה אלפסי, אמרה כי הוועדה לא יכולה היתה לבחור בו מ"טעמים פוליטיים", כלשונה. היא הוסיפה כי ספר שדן "בשיח הפלסטיני־יהודי, שלא לומר קומוניסטי, זה לא היה נראה לנו רלוונטי להכניס לתוכנית הלימודים. לכן הוא לא הוכנס”.

  ממשרד החינוך נמסר כי נושא הדמוקרטיות שקרסו לא יילמד בחטיבת הביניים מכיוון שהנושא נלמד בפרק הערכה חלופית בחטיבה העליונה.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

  "הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

  התאונה בכביש 6, הבוקר

  חדשות היום, 24.5

  רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

  חדשות היום, 23 במאי

  מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

  חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

  ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

  חדשות היום, 22 במאי

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

  כתבות שאולי פספסתם

  בת ים

  שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

  אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

  "היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

  בניין דירות בחולון

  לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

  "כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

  הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

  המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

  "הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"