אלשיך התנצל בפני יוצאי אתיופיה והבטיח "לקדם סגירת תיקים ככל האפשר"

צעירים יוצאי אתיופיה הפגינו מול מטה המשטרה שבו התקיימה הפגישה של נציגי הקהילה עם המפכ"ל ודרשו להפסיקה. אלשיך: "לא היתה כוונה לפגוע, אלא להציף בעיה כדי לקדם פתרונות"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התנצל הערב (חמישי) בפני קהילת יוצאי אתיופיה על התבטאותו, שלפיה טבעי כי שוטר יחשוד בצעיר אתיופי יותר מבאחרים. בפגישה עם צוות ההיגוי המשותף למשטרה ולמנהיגות הקהילה האתיופית התנצל המפכ"ל "בפני כל קהילת יוצאי אתיופיה ומי שחש עצמו נפגע מן הפרסומים בתקשורת" ואמר כי לא היתה לו כוונה לפגוע, "אלא להציף בעיה כדי לקדם פתרונות מוסכמים" - כך לפי הודעה שפרסמה המשטרה.

לפי הודעת המשטרה, מטרת המפגש, שנקבע לפני כמה שבועות, היתה לדון בדרכים "לרסן את שיטור היתר ולצמצם את הפשיעה בקרב הנוער". המפכ"ל הצהיר כי בכל מחוזות המשטרה תיעשה עבודה מעמיקה לגבי התיקים הקיימים בכדי "לבחון אילו תיקים נובעים משיטור יתר ולהמשיך לקדם סגירת תיקים ככל האפשר". עוד נאמר בפגישה כי תימשך עבודה אינטנסיבית להקניית כלים מתאימים לשוטרים לעבודה "מול כל רבדי החברה בישראל". בפגישה הוצגו נתונים, שלפיהם השנה ירד מספר התיקים שנפתחו ליוצאי אתיופיה בכ-20% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

המפגינים יוצאי אתיופיה מול מטה המשטרה בת"א, הערבצילום: דודו בכר

כעשרה צעירים יוצאי אתיופיה הפגינו הערב מול מטה משטרת מחוז תל אביב, שם התקיימה הפגישה, ודרשו מנציגי הקהילה להפסיקה. המפגינים קראו לאלשיך להתפטר וצעקו שהנציגים שנפגשים עמו אינם מייצגים את העדה.

שלשום אמר אלשיך בכנס לשכת עורכי הדין, בתשובה לשאלה מדוע המשטרה נוהגת באלימות כלפי יוצאי אתיופיה, כי "בכל המחקרים בעולם ללא יוצא מן הכלל הוכח שמהגרים וצעירים מעורבים בפשיעה יותר מאחרים". מטבע הדברים, אמר, "כאשר שוטר פוגש חשוד המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר".

ההתבטאות של המפכ"ל עוררה סערה ולמחרת הוקלט אלשיך מסביר את דבריו לפעילה אתיופית ואומר כי תהליכים דומים עברו על גלי עלייה אחרים: "שכחו מה עברנו פה עם התימנים, ומה עברנו פה עם המרוקאים, ומה עברנו פה עם הרוסים, ומה עברנו פה עם הקווקזים", אמר בין השאר אלשיך.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גיבה את המפכ"ל ואמר כי הוא לא הצדיק "את תופעת שיטור היתר נגד ישראלים יוצאי אתיופיה", אלא הצביע על הבעיה ואמר שהמשטרה מטפלת בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ