בג"ץ מתח ביקורת על הממשלה: צריך להחליט בנושא פתיחת עסקים בשבת בתל אביב

על הממשלה להכריע אם לדחות את חוק העזר העירוני של תל אביב המתיר פתיחת עסקים בשבת או לאמצו חלקית. הפרקליטות ביקשה לדחות את ההכרעה עד שדרעי יחליט בשאלת איחוד תל אביב ובת ים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף AM:PM בתל אביב, ב-2013
סניף AM:PM בתל אביב, ב-2013צילום: דוד פרץ
אילן ליאור
אילן ליאור

בג"ץ דן היום (שני) בעתירות העוסקות בפתיחת עסקים בשבת בתל אביב. לקראת הדיון, ביקשה המדינה בשבוע שעבר ארכה נוספת של חצי שנה לפני שתכריע אם לאמץ במלואו או בחלקו את חוק העזר של עיריית תל אביב המתיר פתיחת עסקים בימי המנוחה, או לפסול אותו. הרכב השופטות, שבראשו יושבת הנשיאה מרים נאור, ונמנות עליו גם השופטות אסתר חיות ודפנה ברק-ארז, מתח ביקורת על בקשת הדחייה.

הפרקליטות ביקשה לדחות את ההכרעה עד ששר הפנים אריה דרעי יחליט בשאלת איחוד תל אביב ובת ים. המדינה ציינה כי בשל "רגישותה ומורכבותה" של הסוגיה נדחה הדיון בממשלה בנושא חודשים ארוכים והתקיים לבסוף רק לפני שבועיים, אך לא הושגו בו הסכמות.

"הממשלה רואה את עצמה מבחינה ציבורית כמנועה מלקבל החלטה בטרם ידעו אם הולכים לאיחוד", אמר בדיון עו"ד רן רוזנברג מהפרקליטות. "ההחלטה לא בלתי חוזרת", אמרה השופטת ברק-ארז. "יכלה הממשלה לקבל החלטה לעת הזו ואם יהיה איחוד עם בת ים העירייה יכולה לחזור ולבחון את כל הנושא של חוקי העזר. כל החלטה בנושא חוקי העזר היא לא החלטה בלתי הפיכה לדורות". רוזנברג הסביר כי זו החלטה מורכבת ומהותית והדעות בממשלה חלוקות. "ולכן צריך להחליט", השיבה לו נשיאת העליון נאור.

"לפי ההמלצות מדובר בתהליך שאם בכלל ייכנס לפעולה לא יושלם לפני 2018", אמרה השופטת חיות בהתייחסה לאיחוד האפשרי בין תל אביב ובת ים. "אנחנו פה עוסקים בחוק עזר שהתיקון הראשון שלו היה ב-2014, מאז הוא מתגלגל בערכאות ועל שולחן משרד הפנים, התחלפו בינתיים שלושה שרי פנים. השאלה האם זה סביר שנושא כזה יוחזק און הולד עד שיושלם תהליך שייקח שנים במקרה הטוב, אם הוא יושלם?".

עו"ד ישראל לשם, המייצג את עיריית תל אביב, מתח ביקורת על גרירת הרגליים של הממשלה ועל כריכת סוגיית העסקים בשבת עם איחוד הרשויות. "לחוק הזה אין שום השפעה על בת ים. הוא מדבר על רבעים מסוימים בתל אביב", אמר לשם והציג מפה של תל אביב ובת ים. "בין תל אביב לבת ים מפרידה יפו, שעסקים בשבת מתנהלים בה. הניסיון פה לייצר כריכה שהאיחוד הזה בבירור מחייב חשיבה מחדש של כל רעיון פתיחת העסקים בשבת בתל אביב – לדבר כמובן אין שחר".

בדיון בממשלה הציג מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר לשרים את המלצות ועדת המנכ"לים בראשותו שבחנה את הנושא. הוא הבהיר כי הוועדה לא הגיעה להמלצה מוסכמת יחידה, אלא נקבה בשלוש חלופות: אישור של חוק העזר המתיר פתיחת 164 בתי עסק בתל אביב בימי המנוחה, היתר להפעלת מספר מצומצם יותר של מרכולים ופיצוציות או דחייה של חוק העזר ואיסור גורף על פתיחת עסקים בשבתות ובחגים. שרי ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי התנגדו לאישור חוק המתיר פתיחת עסקים בשבת, גם אם במתכונת מצומצמת. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, הזהיר כי יהיה קושי חוקתי להגן על איסור מוחלט לפתוח מרכולים ופיצוציות בימי המנוחה.

חוק העזר הנתון במחלוקת אושר לפני שנתיים וחצי, אך ארבעה שרי פנים שכיהנו מאז – גדעון סער, גלעד ארדן, סילבן שלום ודרעי – נמנעו מקבלת החלטה. כעת מנמקת המדינה את הדחייה באפשרות איחוד תל אביב ובת ים: "סוגיית האיחוד היא סוגיה מורכבת אשר מטבע הדברים דורשת הכרעה ומתן מענה לאיחודן של קהילות בעלות מאפיינים שונים, כאשר סוגיית השבת וצביונה בתחומה של הרשות המאוחדת, הינה סוגיה מהותית אשר עלתה כפי שאף נאמר בהחלטת הממשלה, במסגרת שימועים שנערכו לרשויות המקומיות", כתבו עורכי הדין דנה בריסקמן ורן רוזנברג מהפרקליטות. הם מציינים כי שר הפנים צפוי להחליט תוך חצי שנה בעניין האיחוד.

"מזה חודשים ארוכים אין דין ואין דיין בעיר תל אביב", נכתב בעיקרי טיעון שהגיש לקראת הדיון עו"ד דוד שוב המייצג את בעלי המכולות והסוחרים שעתרו נגד מדיניות העירייה. "אם בעבר היתה עירית תל אביב שולחת את פקחיה לעסקים העבריינים עם פנקסי קבלות על מנת לקושש מהם אי אלו פרוטות, הרי שכיום, אפילו המעט הזה לא נעשה". עוד מוסיפים הסוחרים כי "כיום, חוגגים מפרי החוק את 'ניצחונם' המפתיע בראש חוצות, העותרים שומרי החוק מהלכים כשידיהם על ראשיהם, והזכות היסודית ליום מנוחה שבועי הושלכה ככלי אין חפץ בו בצד הדרך היורדת לתל-אביב". הם מבקשים מבית המשפט להתערב ולא לקבל את בקשת המדינה לדחייה נוספת בהכרעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?