מנהלי בתי ספר ערביים זומנו למשטרה כדי שימנעו מתלמידים להפגין נגד הריסת בתים

אחד המנהלים סיפר כי השוטרים "התחילו להטיף מוסר שאנחנו אחראים להפגנה בלתי חוקית". לדבריו, יום קודם לכן הגיעו לבית הספר שני שוטרים בלבוש אזרחי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסות בתים בקלנסוואה, החודש
הריסות בתים בקלנסוואה, החודשצילום: מוטי מילרוד

שני מנהלי בתי ספר ערבים בחיפה זומנו למשטרה בשבוע שעבר, מספר שעות לפני הפגנה שתכננו תלמידיהם נגד הריסות בתים, על מנת שימנעו מהתלמידים לצאת להפגין. לדברי אחד המנהלים, הוא ניסה לברר מדוע אי אפשר לשוחח עמו בנושא בטלפון, אבל במשטרה התעקשו שיגיע לתחנה. בשיחה, שארכה כחצי שעה, נכחו גם נציג הבעלים של בית הספר, מנהל בית ספר נוסף בעיר, ראש אגף חקירות וארבעה בני אדם נוספים שתפקידם בארגון לא ידוע.

המנהל סיפר כי "התחילו להטיף מוסר שאנחנו אחראים להפגנה בלתי חוקית. שאלנו תכלס, למה אנחנו מוזמנים לפה? הוא אמר שהוא רוצה שאני אגיד למורים שיכנסו לכיתות ויבקשו מהתלמידים לא ללכת להפגנה כי ההפגנה הזאת לא חוקית. אמרתי לו שזה לא התפקיד שלנו לעשות את זה, שאני אחראי על מה שקורה בתוך בית הספר ולא מה שבחוץ. הוא אמר שהוא מכיר את המארגנים אז שאלתי אותו 'למה אתה לא פונה אליהם ופונה אלי'?".

בשיחה עם "הארץ" אמר המנהל שיום קודם לכן הגיעו שני שוטרים בלבוש אזרחי לבית הספר לשוחח איתו על כך. "התחלתי להסביר להם על חופש הביטוי וזה שבבתי ספר של יהודים יש גם התארגנויות של תלמידים שמשויכים פוליטית. נתתי לו כדוגמה את זה שאם נתניהו לא יסכים לספח את מעלה אדומים אז יתכן שהנוער של הבית היהודי יצא להפגין נגד נתניהו, ושאלתי אותו אם גם אז ישלחו שוטרים למנהלי בתי הספר להגיד לתלמידים שלא ילכו להפגין?".

לדברי המנהל, הוא חשב ששכנע את השוטר, אבל יום לאחר מכן, מספר שעות לפני ההפגנה התקשר אליו השוטר להגיד שהוא מוזמן לדבר עם מפקד התחנה. "כל התארגנות שאינה בתוך בית ספר אנחנו לא מתערבים. אם בתוך בית הספר — אנחנו לא נותנים במה לכל אחד שיגיד מה שהוא רוצה. אנחנו עושים הכל מסודר אבל העניין הזה לא היה שייך לנו בכלל. אם יש תלמידים שרוצים להביע את דעתם אז זו זכותם, ואם זה קורה מחוץ לבית הספר זו אחריות של ההורים שלהם", הוסיף המנהל.

הפגנה נגד הריסת בתים בקלנסוואה, החודש

לדבריו, זימון מנהל בית ספר לשיחה במקום לדבר איתו בטלפון, "זה רק עניין של 'אני אכריח אותך לבוא אלינו, אתה תשב עם כמה אנשים שתרגיש מפוחד ותהפוך לשליח של המשטרה בתוך בית ספר'. זה מה שהם מנסים לעשות. אני חושב שזו פעם ראשונה לפחות בחיפה שמזמנים מנהל בית ספר לעניינים כאלה ואני בטוח שזה לא קרה עדיין בארץ שזימנו מנהל בית ספר יהודי על זה שתלמידים של אותו בית ספר הפגינו, לא חשוב איפה ועל מה".

ההפגנה התקיימה לאחר תום הלימודים במושבה הגרמנית בעיר, ולדברי אמיר טועמה, שעובד עם הנוער של מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, נכחו בה כמה עשרות משתתפים. טועמה אמר כי המארגנים לא ביקשו אישור מהמשטרה להפגין לאחר התייעצות עם עורכי דין.

תלמידים בבית הספר סיפרו שכשעה לפני מועד ההפגנה נפוצה בקבוצות ווטסאפ הודעה שבה נכתב בערבית: "הודעה חשובה מהמשטרה, ההפגנה המתוכננת היום אינה חוקית ולפיכך אנו מבקשים מכל התלמידים לא להיות שם כדי שלא תהיו בעימות עם המשטרה. נא לשלוח הודעה זו לכל התלמידים". לא ברור מי עומד מאחורי הפצת ההודעה. מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, שבנו היה אחד ממארגני ההפגנה, אמר כי בנוסף להודעה שהופצה בווטסאפ, הוא והורים נוספים קיבלו הודעה מבתי הספר שמודיעה כי בנם עומד להשתתף בהפגנה, "ומזהירה את ההורים ממה שיכול להתפתח בה".

ח"כ ד״ר יוסף ג׳בארין ׁ(הרשימה המשותפת) אמר כי הגיש שאילתא דחופה בנושא וביקש להעלותו לדיון בוועדת החינוך. לדבריו, ״מדובר בהתערבות מקוממת ומסוכנת של המשטרה, שפוגעת קשות בחופש הביטוי ובזכות המחאה. לא רק שעצרת המחאה של התלמידים היא פעילות לגיטימית וחוקית, היא גם מבורכת מאוד כפעילות חינוכית וציבורית המקדמת ערכים דמוקרטיים ואכפתיות חברתית בקרב הצעירים״. ג׳בארין הוסיף כי ״התערבות המשטרה הייתה שיעור בדיקטטורה ובדיכוי, ואני שמח שהתלמידים עמדו על זכותם וקיימו עצרת מוצלחת למרות האיומים ושיטות ההפחדה של המשטרה. המקרה הזה מוכיח כי רוח המפקד מחלחלת גם אל השוטרים בשטח, שמקשיבים לדברי ההסתה וההתלהמות".

ביום בו התקיימה ההפגנה עוכבו שלושה פעילים חברתיים ופוליטיים כשיצאו מאוניברסיטת בן גוריון בדרך להלוויתו של יעקב מוסא אבו אלקיעאן, שנהרג בעימותים באום אל חיראן. אחד מהם, פאדי מסאמרה, סיפר בשיחה עם "הארץ" כי הוא ושני חבריו הוקפו באנשי ביטחון וכלי רכב אזרחיים, נלקחו לחקירה ושוחררו אחרי ההלוויה. "הם רצו שאנו נהיה רחוקים מההלוויה וחקרו אותנו בטענה שאנחנו מסיתים ומעודדים הפרות סדר, אבל זה היה ברור שמדובר בסוג של הרתעה", אמר מסאמרה, וציין כי חשו כאילו נחטפו.

מהמשטרה נמסר כי היא "פועלת ותמשיך לפעול למניעת עבירות עוד בטרם התרחשותן וזאת במסגרת מדיניות מניעה מצבית, ללא הבדל דת, גזע ומין. מנהלי בתי הספר אכן זומנו לשיחה, לאחר שלמשטרה נודע על חלוקת כרוזים הקוראים להפגנה בלתי חוקית במסגרת בית ספרם. במהלך השיחה הובהר למנהלים כי מחובתם ליידע את התלמידים שמדובר בהפגנה שלא אושרה על ידי המשטרה ולהנחותם כי עליהם לשמור על הסדר ולהישמע להנחיות השוטרים כחוק. נציין כי שליחת המסרונים לתלמידים איננה מוכרת לנו ולא בוצעה מטעם משטרת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?