שר האוצר כחלון צפוי להעלות משמעותית את קצבאות הנכות

כחלון התחייב בשיחות סגורות כי יאשר את מתווה העלאת הקצבאות שיציע צוות שמינה בראשות ירון זליכה - כך נודע ל"הארץ". קצבת הנכות עומדת כעת על 2,342 שקלים ובארגוני הנכים נאבקים כבר שנים להעלאתה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת נכים מחוץ לכנסת, באוקטובר
הפגנת נכים מחוץ לכנסת, באוקטוברצילום: אוליבייה פיטוסי
לי ירון
לי ירון

שר האוצר משה כחלון צפוי לאשר העלאה בקצבאות הנכות בכמה פעימות – כך נודע ל"הארץ". כחלון התחייב לאחרונה בשיחות סגורות כי יאשר את המתווה להעלאת הקצבאות שיוגש לו בתוך 45 ימים על ידי צוות מיוחד שמינה בראשות החשב הכללי לשעבר ירון זליכה.

לפי הערכות של גורמים המעורים בפרטים, מדובר יהיה בהעלאה משמעותית שאינה דומה בהיקפה לתוספת של כמאה שקלים בחודש, שאושרה בחוק ההסדרים האחרון.

קצבת הנכות עומדת כעת על 2,342 שקלים ובארגוני הנכים נאבקים כבר שנים להעלאתה. האוצר התנגד באופן מסורתי למהלך בשל עלותו הגבוהה. לאחרונה יזמו הן חברי האופוזיציה והן חברי הקואליציה הצעות חוק בנושא. הצעתו של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להשוות את הקצבה לשכר המינימום העומד על 5,000 שקלים אושרה בקריאה טרומית כיוון שלפני קיום ההצבעה עזבו חברי קואליציה רבים את המליאה והאופוזיציה השיגה רוב. הצעה דומה של ח"כ נאווה בוקר (ליכוד), שעליה חתומים 82 חברי כנסת, עתידה לעלות בשבוע הבא לוועדת השרים לענייני חקיקה – זאת לאחר שיגובשו סביבה הסכמות בקואלציה. גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן תומך בהעלאת קצבאות הנכות.

על רקע המאבק שמובילים ארגוני הנכים והתמיכה הרחבה בכנסת הקים לאחרונה שר האוצר צוות מיוחד לבחינת העלאת הקצבאות בראשות החשב הכללי לשעבר, פרופ' ירון זליכה. ביום חמישי האחרון התכנס הצוות, שבו חברים גם נציגי האוצר והרווחה, וסוכם כי בשבועות הקרובים יעבוד באינטנסיביות ויגיש את המלצותיו לשר האוצר בתוך 45 יום. ההמלצות יכללו בין היתר מתווה להגדלת קצבת הנכות, מקורות תקציביים והתייחסות לנושא שילוב בעלי מוגבלויות בתעסוקה.

יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן אמר: "אנו מעריכים את בקשתו של השר לקבוע דדליין ברור לתהליך וכמובן מעריכים ומודים לפרופ' ירון זליכה על עבודת הקודש שהוא עושה בהתנדבות מלאה ועל שיתוף הפעולה".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר בתגובה כי "מזה זמן רב מדי ישנם דיבורים על הכוונה להעלות את הקצבה הזו, שלא התעדכנה כבר 15 שנים, ולצערי ציבור מקבלי הקצבאות עודנו נותר עם קצבה זעומה". לדבריו, סיכם עם השר כחלון להפגש לדון על ההעלאה: "כולי תקווה כי אמצא אצל שר האוצר אוזן כרויה שתסייע בהפיכת ההצעה לחוק בספר החוקים של מדינת ישראל, ותבטיח קיום בכבוד לרבבות אנשים עם מוגבלות שזוהי פרנסתם היחידה", אמר.

ביום שני הבא תדון ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בהכנתה לקריאה ראשונה של הצעת החוק של גילאון להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ