מדפני ליף ועד מנכ"לית פייסבוק: משרד החינוך פרסם את יומנו של בנט

מעיון ביומן של שר החינוך, שפורסם בעקבות בקשה לחופש מידע, עולה גם כי בנט הרבה לקיים פגישות עם אנשי החינוך הדתי, וכן נועד עם אנשי ביטחון ועיתונאים

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט בכנס הג'רוזלם פוסט, נובמבר.
בנט בכנס הג'רוזלם פוסט, נובמבר. צילום: אוליבייה פיטוסי
ירדן סקופ
ירדן סקופ

משרד החינוך פרסם היום (ראשון) את יומנו של שר החינוך נפתלי בנט לשנים 2015-2016. זאת, בעקבות בקשת חופש מידע שהוגשה לפני כחצי שנה על ידי עמותת "הצלחה", שעוסקת בין היתר בחשיפת מידע לציבור. היומן פורסם בצורה המקשה על העיון בו, בקבצים לא נגישים ועם שעות חסרות רבות.

מתוך עיון ביומן עולה כי ביומו הראשון בתפקיד, באמצע חודש מאי 2015, נפגש בנט עם יו"ר "אם תרצו" לשעבר, רונן שובל. עם המנכ"ל הנוכחי של הארגון מתן פלג, נפגש בנט בחודש אוקטובר. בנוסף בנט נפגש עם כתבי החינוך בכלי התקשורת השונים ועיתונאים רבים נוספים.

בימיו הראשונים נפגש גם עם בכירי משרד החינוך וראשי אגפים שונים. באותם ימים בחר גם להיפגש עם גילה בן הר, מנכ״לית מט״ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית), מה שעשוי להעיד על הקרבה בין מט״ח, חברה לתועלת הציבור שמפתחת ספרי לימוד ותוכניות לימודים, ללשכת השר. למט״ח גם התקשרויות רבות בפטור ממכרז עם המשרד.

בנט נפגש בימים הראשונים גם עם בכירים ובעלי תפקידים מרכזיים בתחום ההשכלה הגבוהה ובהם סגנית יו״ר המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) דאז, פרופ׳ חגית מסר ירון, מנכ״ל מל״ג-ות״ת גדי פרנק ופייסל עזאיזה, סגן יו״ר ות״ת. הוא נפגש גם עם יו״ר התאחדות הסטודנטים הקודם גלעד ארדיטי, ומבין חברי מל״ג שאינם נושאים בתפקיד אחר, עם ד״ר אופיר העברי, שמונה על ידי שר החינוך הקודם גדעון סער ונחשב מקורב אליו.

לאורך כל השנה נפגש בנט כמה פעמים עם שמואל אבואב, מנכ״ל "אור ירוק" לשעבר ומנכ״ל משרד החינוך לשעבר. בשבוע שעבר הוא מינה את אבואב למנכ"ל משרד החינוך, לאחר שהמנכ״לית הקודמת מיכל כהן פרשה מתפקידה. בנט החל להיפגש עם יו״ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), פרופ׳ יפה זילברשץ, גם טרם מינויה לתפקיד.

בחודש הראשון בתפקיד נפגש בנט גם עם מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, ולאחר מכן עם דפני ליף שהובילה את המחאה החברתית בשנת 2011. ליף יזמה את הפגישה עם בנט בעצמה, לאחר שנפגשו בכנס באילת. מדובר היה בפגישת היכרות ולא היו פגישות המשך אחריה. לדברי ליף, היא ביקשה להיפגש עם השר כי רצתה להכיר את בנט כמנהיג המחנה הציוני דתי. ליף אמרה ל״הארץ״ כי ״הלך הרוח שיש בפוליטיקה כיום הוא כזה שמסתכל כל הזמן על מקום של יריבות ובתוך זה אין הרבה מקום לשיחה". לדבריה, "דמוקרטיה בריאה היא דמוקרטיה שבה יש שיח רעיוני ורצון אמיתי להיפגש, להכיר ולשוחח״.

באוגוסט 2015, נפגש בנט עם ראשי הארגונים של הקהילה הגאה ויום לאחר מכן עם הזמרת קורין אלאל. בנומבר נפגש שוב עם אלאל.

מהיומן עולה כי בנט מרבה לקיים פגישות הנוגעות לנושאים ביטחוניים, כמו עם ראש המל"ל לשעבר וראש המוסד כיום, יוסי כהן. לאחר פרישתו של כהן בנט החל להיפגש באופן שוטף עם ממלא מקומו, יעקב נגל. בחודשים ספטמבר עד נובמבר 2016 היו להם פגישות שוטפות בדרך כלל פעם בשבוע, לפעמים לפני ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני. בתחילת חודש יולי נפגש בנט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון, יועצו של רה"מ עו"ד יצחק מולכו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שכיהן אז כמזכיר הממשלה.

בין הנושאים שעסק בהם בנט בחודשים הראשונים לתפקיד: הקורסים המקוונים "מוקס", תשלומי הורים, חינוך מדעי ותוספת סייעת שנייה לגני הילדים. בנט עסק רבות גם בענייני החינוך הממלכתי דתי; הוא ביקר בגרעינים תורניים ונפגש עם ראשי ארגונים ורבנים. במהלך פגישותיו בשנים אלו עסק בנושאים חינוכיים כמו מדדי הבגרות, סל התרבות, פרסי ישראל, תוכנית "למידה משמעותית", חינוך ליהדות ולימודי מתמטיקה ולימודי אנגלית. הוא קיים גם כמה פגישות ושיחות ועידה בנוגע לספר האזרחות החדש שראה אור בעת כהונתו.

בנט נפגש גם עם הרב דניאל טרופר, מקים תנועת "גשר" שמארגנת, בין היתר, מפגשים בין תלמידים דתיים לחילונים ומקבלת תמיכה כספית ממשרד החינוך. באותו שבוע נפגש גם עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ולאחר מכן עם קודמו בתפקיד, שר החינוך לשעבר שי פירון.

ב-27 באוגוסט, כמה ימים טרם פתיחת שנת הלימודים, נפגש שר החינוך עם מנכ״ל אסותא, פרופ׳ שוקי שמר, ולאחר מכן עם בעל השליטה בחברת "חיפה כימיקלים", איש העסקים ג׳ולס טראמפ.

עוד עולה מהיומן כי בנט נפגש בימיו הראשונים בתפקיד גם עם בכירי משרדו וראשי אגפים שונים. בנוסף, נפגש עם גילה בן הר, מנכ״לית מט״ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) - חברה לתועלת הציבור שמפתחת ספרי לימוד ותוכניות לימודים. למט״ח התקשרויות רבות בפטור ממכרז עם המשרד.

במהלך שנת 2016 נראה כי בנט לא נמצא הרבה בלשכתו במשרד החינוך. הוא מרבה לקיים סיורים בבתי ספר, אולפנות, ישיבות ומוסדות חינוך וגם נואם באירועים הקשורים לחינוך. בין היתר הוא ביקר במערת המכפלה, בעיר דוד ובישיבה בחברון. עם זאת, הוא אינו נפגש הרבה עם בכירים במשרד החינוך או עורך ישיבות גדולות עם הנהלת המשרד. יש לו פגישות שוטפות עם המנכ"לית, ונראה כי היא ואנשי לשכתו הם מי שמעדכנים אותו בענייני המשרד.

בנט נפגש בנוסף מספר פעמים עם מזכ״ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, שפרש על רקע כתב אישום חמור נגדו, ופחות פעמים עם יו״ר ארגון המורים רן ארז. דמויות נוספות המופיעות ביומן כמה פעמים הם מזכיר הממשלה לשעבר עו״ד צבי האוזר, ד״ר גיא בכור, ונשיא המרכז האקדמי פרס פרופ׳ רון שפירא.

בנט נפגש עם אנשי העסקים אלי עזור, מו״ל ג׳רוזלם פוסט ומעריב, ורונית חסין הוכמן, מנכ״לית הקבוצה. הוא נפגש פעמיים עם גיל שוויד ,מנכ״ל ומבעלי חברת אבטחת הסייבר צ׳ק פוינט, הראל ויזל מבעלי חברת הביגוד פוקס ואייל לפידות מנכ״ל הפניקס.

עו״ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת ״הצלחה״ אמר כי הבקשה הוגשה באוגוסט אשתק, "משרד החינוך בחר לנצל את מלוא תקופת הארכות המוקנית לו בחוק לצורך הטיפול בבקשה ואף חרג מעבר לה מעל לחודשיים. בצד החשיבות הציבורית הרבה שיש לייחס למסירת המידע בסופו של דבר, גם אם באיחור ניכר, אין לקבל מצב שבו מידע הנמצא בליבת עשייתו של נבחר ציבור, אינו מונגש באופן יזום על ידי השר והמשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?