משרד החינוך מסרב זה שבעה חודשים למסור נתונים של ציוני בחינות בגרות

המשרד מסר בתחילה כי אינו יכול להעביר את ציוני הבחינות לפני השקלול עם ציוני המגן, ולאחר מכן טען כי אין בידיו את הנתונים. העמותה שהגישה את הבקשה: "זה מקומם. נפנה לבירור משפטי"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

משרד החינוך מסרב להעביר נתונים של ציוני בחינות בגרות גולמיים, לפני השקלול עם ציוני המגן שמעניקים בתי הספר. בתגובה לבקשת חופש מידע טען המשרד כי אין בידיו הנתונים, להוציא המקצועות ספרות ותנ"ך, אולם לפי אנשי חינוך שונים, בידי משרד החינוך יש כל ציוני הבגרות הגולמיים, והוא זה שמעביר אותם לבתי הספר.

את בקשת חופש המידע הגישה לפני שבועיים עמותת "הצלחה" בעקבות פניית "הארץ", ובה התבקש המשרד להעביר את ציוני הבגרות הגולמיים בפילוח לקבוצות אוכלוסייה. הנתונים מייצגים את הישגי התלמידים בבחינות הבגרות עצמן, שהן אחידות וכלליות ונבחנות בעילום שם על ידי בודקים חיצוניים, ללא ציוני המגן שניתנים לתלמידים על ידי מוריהם וחשופים יותר להטיות. נתוני בחינות הבגרות הגולמיים עשויים לחשוף פערים בין קבוצות אוכלוסייה שונות, ואף פערים בין הישיגיהם בציונים המשוקללים, שמתפרסמים ברבים.

שר החינוך נפתלי בנט בדרכו לישיבת ממשלה, בינוארצילום: אלכס קולומויסקי

הבקשה לקבל את הנתונים הועברה למשרד בספטמבר 2016. בתחילה טענו במשרד החינוך כי הם אינם יכולים להעביר את הנתונים משום שהם מתנגשים עם נתוני "התמונה החינוכית" שהוא מפרסם אחת לשנה החל מהשנה שעברה על הישגי בתי הספר בפילוח לפי רשויות מקומיות. ואולם, "התמונה החינוכית" לא כוללת ממוצעי ציוני בגרות במקצועות (משוקללים או גולמיים), אלא אחוזי זכאות לבגרות, שיעור מסיימי ארבע וחמש יחידות מתמטיקה ואנגלית ועוד. בנוסף, במדדים המתפרסמים אין אף נתון המאפשר לגזור ציונים אלו מתוכם.

בעקבות פנייה חוזרת למשרד החינוך והמשפטים העביר משרד החינוך לפני כשבועיים נימוק חדש, שלפיו ציוני הבגרות הגולמיים אינם קיימים ברשותו, מלבד במקצועות ספרות ותנ"ך. מורה בבית ספר במרכז הארץ אמר ל"הארץ" כי בתי הספר ומורי המקצועות מקבלים לידיהם את ציוני הבחינה לפני שיקלול ציון המגן. לכן, לדבריו, לא ייתכן שלמשרד אין את הנתונים הללו.בנוסף, בשנה שעברה הגיעו לידי "הארץ" פילוחים של ציוני הבגרות הגולמיים משנת 2014 במקצוע האזרחות, אז התגלה כי כמחצית מהתלמידים הערביים נכשלו בבחינת הבגרות במקצוע.

במשרד טענו לפני שבועיים כי "באשר למקצועות ספרות ותנ"ך — אין באפשרותנו למסור את המידע המבוקש מכוח סעיף 9(ב)(1) לחוק חופש המידע, שכן משרד החינוך אינו מפריד בין רכיבי הציון השונים ורואה בציון הסופי כציון אחד בלבד. הציונים השנתיים אינם עומדים בפני עצמם, וכך גם לא ציוני הבגרות. הפרדה מלאכותית בין הציונים הינה בניגוד למדיניות המשרד לפיה, כאמור, אין להפריד בין מרכיבי הציון השונים, והיא תהווה פגיעה חמורה בעבודת המשרד, תוך שיבוש התפקוד התקין של המשרד ויכולותיו לבצע את תפקידיו, בהתאם למדיניות שהתווה בעניין".

אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה", התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת, מסר בעקבות סירוב המשרד להעביר את הנתונים כי "האופן המקומם שבו בוחר משרד החינוך להשיב לבקשות חופש מידע, פעם אחר פעם, צריך להדאיג את כל מי ששקיפות מערכות שלטוניות בכלל והנגשת מידע בענייני חינוך לציבור בפרט, חשובים לו. שינוי הגרסה החד שביצע משרד החינוך אינו מובן לחלוטין ואינו מתיישב עם תמונת המציאות המוכרת לנו. בכוונת 'הצלחה', גם הפעם, להביא את הדברים לבירור משפטי, ככל שמשרד החינוך לא יעיין מחדש בתשובתו ויחליט להנגיש את הנתונים, שאין בחשיפתם כל נזק ומנגד יש להם חשיבות ועניין ציבורי רבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?