"קוקה קולה" תרמה 50 אלף שקל ל"אם תרצו"; הארגון ביקש להסתיר את התרומה

מסמך שנשלח מרשות התאגידים למנכ"ל ארגון הימין מגלה כי תרומת החברה המרכזית למשקאות התקבלה בשנת 2015. הרשות סירבה לבקשה להפוך את התרומה לחסויה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם ברגר
יותם ברגר

מסמך ששוגר מרשות התאגידים למנכ"ל תנועת "אם תרצו" מראה שהחברה המרכזית למשקאות, המייצרת ומשווקת את קוקה קולה בישראל, תרמה בשנת 2015 50 אלף שקלים לתנועה. מהמסמך, שעליו דווח לראשונה ב"ידיעות אחרונות", מתברר כי "אם תרצו" ביקשה להפוך את התרומה לחסויה אך הרשות סירבה לבקשה.

במסמך, שפורסם לאחר שהגיע לידי נשיא ועידת מרצ, אורי זכי, כתבה רואת החשבון ברשות, רג'ינה הלפרין, כי היא מסרבת לבקשת "אם תרצו" להפוך את התרומה לחסויה. "לאור העובדה שלא הומצא מכתב חתום על ידי הגורמים המוסמכים בתאגיד שמציין את הסיבות לכך שהם מבקשים חיסיון כל נושא ההסתמכות בשנת 2015, לא נמצא מקום לחרוג מהמדיניות של רשם העמותות לגבי התאגידים", כתבה הלפרין במכתב שנשלח לפני כחודשיים. "לכן, שם התאגיד התורם 'החברה המרכזית לייצור משקאות קלים', שתרם בשנת 2015 סך של 50,000 שקל יהיה גלוי בתיק העמותה".

פעילי תנועת "אם תרצו", ארכיוןצילום: טס שפלן / ג'יני

אם תרצו היא תנועה ימנית המורכבת בעיקר מצעירים, אשר הובילה בעבר כמה קמפיינים פרובוקטיביים שעוררו סערות תקשורתיות. זכורות למשל פעילויותיה נגד הקרן החדשה לישראל, נגד ציון הנכבה על ידי ערביי ישראל - אז הוציאה את הספרון 'נכבה חרטא' - וכן קמפיין "השתולים" שסימן שורה של פעילי שמאל ישראלים כמי שפועלים לכאורה נגד מדינת ישראל.

"החברה המרכזית למשקאות" היא חברה מסחרית המייצרת ומשווקת מותגי משקאות קלים ואלכוהוליים רבים בישראל, בהם קוקה קולה, טובורג ופיוז-טי, ולא ברור מה האינטרס שלה בתרומה של עשרות אלפי שקלים לתנועה השנויה במחלוקת.

לפני כחודשיים נכתב ב-TheMarker על מנגנון שבו הועברו כספים מהחברה המרכזית למשקאות קלים לנתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה. הכספים הועברו דרך עמותת "דע אמת". בשנים 2012 ועד 2015 העבירה העמותה מאות אלפי שקלים לאשל, אף שכמעט לא היתה פעילה, והתורמת היחידה לעמותה היא החברה המרכזית למשקאות קלים.

ב–2012 נאלץ אשל לעזוב את תפקידו ראש מטה לשכת נתניהו במסגרת הסדר הטיעון עם נציבות שירות המדינה. לפי ההסדר, אשל התפטר, ננזף והודה בשורה של מעשים הנוגעים לפגיעה בצנעת הפרט של עובדת שהיתה כפופה לו. באותה שנה עבר אשל לשמש כאיש עסקים פרטי, ובמקביל התחיל לקבל תשלום חודשי קבוע מעמותת דע אמת.

מתנועת "אם תרצו" נמסר כי "תרומה ל'אם תרצו' היא תמיכה בקידום הציונות בחברה הישראלית, שמירה על אינטרסים ציוניים והגנה על חיילי צה"ל מפני רדיפות והכפשות. בנוסף, היא מהווה השקעה בטוחה להמשך המאבק בתופעת הדה-לגיטימציה מבפנים. כל גורם הפועל נגד חיילי צה"ל, נגד המשפחות השכולות או כדי למחוק את צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה, ימצא אותנו מולו כהרף עין. אנו מקווים כי גם בעתיד ראשי השמאל הקיצוני יעסקו בתנועת 'אם תרצו' במקום ברדיפת חיילי צה"ל ובהכפשת מדינת היהודים".

מהחברה המרכזית למשקאות לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ