צוהריים, אומן ומייד: האקדמיה ללשון משנה את כללי הכתיב המלא

האקדמיה הודיעה כי ערכה כמה שינויים בכללים שנקבעו לפני 70 שנה, "בעיקר בכמה מקרים שהכלל היה בבחינת גזרה שאין הציבור יכול לעמוד בה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

האקדמיה ללשון העברית אישרה נוסח חדש של כללי הכתיב המלא, ובו הכניסה כמה שינויים מהכללים שהיו נהוגים עד כה. לפי הכללים החדשים, תנועת "אוֹ" תיכתב באות ו' (תוכנית, אומנם, צוהריים), תנועת "אִי" תיכתב באות י' (אמיתי, ליבי, לעיתים) וכן יחול שינוי בכתיב של מלים יחידות, כך שתתווסף להן האות י' (פירות, בריכה, מייד, שמיים).

בישיבה האחרונה של מליאת האקדמיה ללשון העברית אושר סופית הנוסח החדש של כללי הכתיב המלא התקני. עד כה נהגו כללי הכתיב חסר הניקוד שנקבעו בוועד הלשון העברית ב-1947, וכעת, כעבור 70 שנה, ערכה בהם האקדמיה כמה שינויים, "בהתבסס על הניסיון שנצבר במהלך השנים ועל מנהגי הכתיב הנפוצים בקרב כותבי העברית", כלשונה.

השינויים העיקריים בכללים הם כי תנועת אוֹ תיכתב באות ו' כמעט בכל מקום, כך שייכתבו המלים כך: אונייה, תוכנית תוכנה, יוזמה, צוהריים, אומן (אָמָּן), אומנם, קורבן. לפי הכללים שהיו נהוגים עד כה, המלים הללו נכתבו ללא ו'. שינוי נוסף הוא כי תנועת אִי תיכתב באות י', כך שייכתבו המלים כך: אמיתי, לעיתים, ליבי, לצידו, מגינים, איתך. לפי הכללים שהיו נהוגים עד כה לא נכתבה במלים אלה האות י' בהתאמה לצורת היסוד שלהן, שאין בה י'. ('אמתי' מלשון אמת, 'לבי' מלשון לב, 'מגנים' מלשון מגן). כמו כן, הוחלט על שינוי בכתיב של מלים יחידות, כך שתתווסף להן האות י': פירות, עינב, שיער, ליצן, בריכה, ברירה, עבירה ועוד. והמלים הבאות ייכתבו ב-י' כפולה: מייד, שמיים.

מהאקדמיה נמסר כי הכללים החדשים הם תוצאה של תהליך ממושך ויסודי, שבו נבחנו מנהגי הכתיב הרווחים בהוצאות הספרים, בעיתונות ובמרשתת, התקיים דיון בוועדת הדקדוק בהתייעצות עם חברים רבים באקדמיה ולבסוף נערך דיון בשלוש ישיבות של מליאת האקדמיה. האקדמיה הודיעה עוד כי בקרוב יוצעו השתלמויות בכללים החדשים לעורכי לשון ולציבור הרחב.

יושב ראש ועדת הדקדוק של האקדמיה, פרופ' יוסף עופר, הדגיש כי "הכללים החדשים אינם פתרון קסם לבעיות הכתיב העברי, המשקף מסורת של מאות שנים והרגלי כתיב שהשתרשו בדורות האחרונים". לדבריו, האקדמיה בחרה להימנע מזעזוע קיצוני של הכתיב מתוך כבוד למסורת ולהרגלי הכתיבה של הציבור. על כן, שונו הכללים בעיקר בכמה מקרים שהכלל היה בבחינת גזרה שאין הציבור יכול לעמוד בה, כגון הכלל שאין כותבים ו' במילה יָזְמָה וכיוצא בה. הוא הביע תקווה כי הכללים החדשים יתקבלו בברכה בקרב עורכי הלשון וכותבי העברית באשר הם, ובתוך תקופה סבירה יהפכו לנחלת הכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ