המתווה החדש והמצומצם של נתניהו: קצבת הנכות של 45% מהנכים לא תעלה

נתניהו הודיע כי קצבתם של כ-50,000 נכים קשים תועלה בינואר ל-4,000 שקלים. קצבתם של 80 אלף נכים נוספים תועלה ל-3,200 שקלים. הנכים מתנגדים למתווה ויפגינו הערב מול מעון ראש הממשלה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת נכים ליד כיכר רבין בת"א, במארס
הפגנת נכים ליד כיכר רבין בת"א, במארסצילום: תומר אפלבאום
לי ירון
לי ירון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (שלישי) על אימוץ תוכנית חדשה ומצומצמת להעלאת קצבאות הנכות, במסגרתה מאה אלף נכים - 45% ממקבלי קצבת הנכות - לא יקבלו העלאה בקצבתם. נכים אלו מקבלים כיום תוספות שונות לקצבה הבסיסית, בין היתר עבור בני זוג או ילדים.

נתניהו החליט להעלות את קצבתם של כ-50,000 נכים, הסובלים מנכות רפואית בשיעור של 90% ומעלה, ל-4000 שקלים בינואר 2018. עוד הוחלט כי קצבתם של 80 אלף נכים נוספים, שלא מקבלים תוספות לקצבה הבסיסית, תועלה מ-2,342 שקלים ל-3,200 שקלים בינואר. נתניהו הודיע עוד כי קצבאות הנכות יוצמדו לשכר המינימום, מה שיבטיח את העלאתן מדי שנה, וכי קצבתם של נכים שעובדים ומשתכרים פחות מ-4,200 שקלים לחודש לא תקוזז.

כיום המדינה מקצצת את קצבתם של נכים המשתכרים יותר מ–2,750 שקל בחודש, ומפסיקה להעבירה לנכים ששכרם מגיע לכ–7,000 שקלים. בהתאם, שיעור התעסוקה של נכים בישראל הוא כ–21%, כשבשאר מדינות ה-OECD שיעור התעסוקה הממוצע של נכים הוא כ-34%. כמו כן, כ–70% מהנכים העובדים כיום בישראל מפסיקים את עבודתם תוך פחות משנה. הסכום שיושקע בשילוב נכים בעבודה הוא כ-170 מיליון שקלים בשנה. בנוסף, הממשלה תשקיע מאה מיליון בשנה בתוכנית לסבסוד עבודת נכים.

המתווה אושר לאחר שלושה ימי דיונים של נתניהו וצוותו עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן, שיזם מתווה משותף של הקואליציה והאופוזיציה להעלאת הקצבאות. "לאחר שנועץ עם פרופ' אבי שמחון ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ולמד את דוח זליכה, החליט ראש הממשלה לשלב בין ההמלצות שהועלו על ידם", נמסר מלשכתו הבוקר. לדברי נתניהו, ״התוכנית נותנת מענה מיידי לנזקקים ביותר, תשפר באופן משמעותי את מצבם של הנכים בישראל ותסייע לשילובם במעגל העבודה״. לדברי פרופ' אבי שמחון, "אנחנו יוצאים בצעד מיידי להעלאה משמעותית ל-4,000 שקלים לנכים הקשים והנזקקים ביותר".

לפי התוכנית, סך התוספת התקציבית תעמוד בשנת 2018 על 1.5 מיליארד שקלים ותעלה בכל שנה בסכום שעדיין לא נקבע, עד שבשנת 2021 התוספת תעמוד על ארבעה מיליארד שקלים. כך, נתניהו לא קבע גם מה הסכום לפיו תעלה קצבת הנכות בכל שנה – וקבע כי קצב גידול התקציב וחלוקתו יקבעו בדיון משותף בין שר האוצר, שר הרווחה וראש הממשלה בכל שנה.

מקור המעורה בפרטים הסביר כי לאחר התוספות, אף נכה לא יקבל סכום שנמוך מ-3,200 שקלים. מלשכת נתניהו נמסר כי "כבר בינואר 2018 תועלה הקצבה לנכים הקשים ל-4,000 שקלים לחודש, תוספת שבאה לתת מענה מיידי לנזקקים ביותר. החל מינואר 2018 נכה שהוכר כמי שאינו יכול לעבוד לא יהיה מתחת לקו העוני. המטרה היא לשנות מיידית את המצב הקיים שבו רבע מהנכים נמצאים מתחת לקו העוני".

בנוסף, נתניהו החליט כי המדינה תקים קרן מיוחדת שתוודא שהנכים יוכלו לקבל משכנתאות באותם תנאים שמקבלים אנשים בריאים. דוח ועדת זליכה התייחס לקשיים בהם נתקלים נכים ברכישת ביטוח חיים, תנאי הכרחי לקבלת משכנתא. חברות הביטוח לא מוכרות ביטוחי חיים לנכים קשים, או מתנה אותם בפרמיה גבוהה. כתוצאה מכך נכים רבים לא יכולים לקיחת משכנתא, ונמנעת מהם האפשרות לקנות דירה.

נתניהו הודיע כי הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום, מה שיבטיח את העלאתן בכל שנה, לאחר שלא עודכנו כבר 16 שנה. קצבאות הנכות הוצמדו לשכר הממוצע במשק בשנות ה–70', אולם בתחילת שנות ה–2000 החליט נתניהו בתפקידו כשר האוצר להצמידן למדד המחירים לצרכן. בשל קצב עליית המדד, קצבת הנכות, שעמדה ב-2003 על 2,161 שקלים, עומדת היום על 2,342 שקלים.

ארגוני הנכים מתנגדים למתווה, ויפגינו הערב מול ביתו של ראש הממשלה. "צר לנו שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ופרופ' אבי שמחון ממשיכים להיות אטומים לצרכים של רבע מיליון נכים בישראל", אמר אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" ומוביל המאבק להעלאת קצבאות הנכות. "המתווה שהוצג לנו הבוקר אינו המתווה של הכנסת ביוזמת יו''ר הקואליציה ביטן ולפיכך אנו מתנגדים לו. אין שום היגיון לחלק את הנכים לקבוצות, זה נוגד את כל העקרונות המקצועיים והמוסריים. ההעלאה של קצבת הנכות לקו העוני, עלייה של 500 שקל בלבד, דנה את רבע מיליון הנכים להמשך חיי עוני ונזקקות. אנו קוראים לציבור בישראל לבוא ולהפגין עמנו היום בשעה 17:00 אל מול בית ראש הממשלה בירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ