משרד התפוצות ממליץ ליצור מעמד חדש לבעלי שורשים יהודיים שלא זכאים לעלות לישראל

המעמד יאפשר למי שאינו נחשב יהודי לפי ההלכה להישאר בארץ יותר מהזמן הניתן באשרת התייר כדי שיוכל לבדוק את מורשתו וללמוד על המדינה. השינוי עשוי להשפיע על מיליוני אנשים בעולם

ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קהילת בני מנשה בחגיגות יום העצמאות בהודו, ב-2009
קהילת בני מנשה בחגיגות יום העצמאות בהודו, ב-2009צילום: נטשה מוזגוביה
ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ

ועדה של משרד התפוצות ממליצה ליצור מעמד אזרחי חדש לאנשים השייכים ל"קהילות יהודיות חדשות" או בעלי שורשים יהודיים, אך אינם זכאים לעלות לישראל או לשהות בה זמן ממושך. ל"הארץ" נודע שהמעמד החדש יאפשר לאנשים האלה להישאר בישראל יותר משלושת החודשים שמאפשרת אשרת התייר, וכך הם יוכלו לבדוק את מורשתם היהודית וללמוד על המדינה.

זוהי ההמלצה העיקרית של הוועדה, שמונתה על ידי משרד התפוצות כדי להתוות הנחיות ביחס לשאלה כיצד צריכה ישראל להתייחס לאנשים שיש להם קשר לעם היהודי או ליהדות, אך אינם נחשבים ליהודים בהתאם להלכה. מיליוני אנשים ברחבי העולם עשויים להפיק תועלת מהמעמד החדש הזה.

הדו"ח, שהמלצותיו נודעו ל"הארץ" לפני פרסומו הצפוי בשבועות הקרובים, אינו ממליץ לשנות את חוק השבות. אך אם יאומץ על ידי הממשלה, אין ספק שיפתח פתח לשינויים.

חוק השבות מעניק אזרחות ישראלית לאלה שיש להם לפחות סבא או סבתא יהודים או לאנשים שיש להם בן או בת יהודים. מי שיש לו סבא־רבא או סבתא־רבתא יהודים אינו זכאי לאזרחות, ויכול רק לבקר במדינה כתייר שתקופת שהותו במדינה מוגבלת לשלושה חודשים. בהתאם להמלצות הוועדה, אם אלה אינם מוכרים כיהודים, הם יוכלו לפחות לקבל מעמד ביניים, שיוענק באמצעות הגדרה חדשה באשרת הכניסה.

בראש הוועדה, שהוקמה לפני שנתיים, עמד אופיר העברי, היסטוריון, פילוסוף פוליטי והוגה דעות המכהן כיום כמשנה לנשיא "מכון הרצל", והיה אחד מארבעת מייסדי מרכז שלם בירושלים. חברי הוועדה האחרים הם צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה, רותם ידלין, עורך דין שהיה סגנו של האוזר, העיתונאית פיאמה נירשטיין, לשעבר חברת הפרלמנט האיטלקי שראש הממשלה בנימין נתניהו רצה למנות לשגרירה באיטליה, וד"ר עינת וילף, לשעבר ח"כית מטעם מפלגת העבודה וסיעת עצמאות.

הוועדה גילתה כי לעשרות אלפי אנשים בפולין יש שורשים יהודיים, על אף שאין הם זכאים לעלייה במסגרת חוק השבות. רבים מהם הינם צאצאים של יהודים שנאלצו להמיר את דתם בתקופת השואה כדי להסתיר את זהותם. מצב דומה בהיקף קטן יותר קיים גם בהונגריה.

הגדרת אנשים כבעלי שורשים יהודיים כוללת גם בני אנוסים — צאצאים של יהודים שאולצו להתנצר בתקופת האינקוויזיציה בספרד ופורטוגל. במקומות כמו קולומביה וסיציליה התארגנו בשנים האחרונות קהילות כאלו, והתברר שמספר חבריהן גדול לעתים קרובות מחברי הקהילות היהודיות הרגילות באזוריהן.

בהגדרה הזאת נכללות גם קבוצות הטוענות שהן צאצאי עשרת השבטים, כגון בני המנשה מצפון־מזרח הודו, ו"קהילות ייהוד" או קהילות שחבריהן גילו לאחרונה את היהדות והם מאמצים מנהגים יהודיים. חלקם מתגיירים, אם כי לעתים קרובות הרוב אינו עושה זאת. הם מצויים בדרום אמריקה, אפריקה וגם בפפואה גיניאה החדשה.

נוסף לכך, בהתאם לחוק הישראלי הקיים, יכולים רק יהודים לקבל אשרת סטודנט כדי ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה שאינם מעניקים תארים אקדמאיים, בעיקר ישיבות. כתוצאה מכך, אנשים בעלי שורשים יהודיים או חברים בקהילות יהודיות חדשות אינם יכולים ללמוד יהדות בישראל מחוץ למערכת האוניברסיטאות. המעמד החדש, המומלץ על ידי הוועדה, יוכל לפתור גם את הבעיה הזאת.

הוועדה קראה לממשלה לקבוע אחת ולתמיד אילו קהילות המקיימות קשרים לעם היהודי זכאיות לעלייה לישראל. עד כה, לא היתה מדיניות קבועה בנושא זה, ורק קבוצות שהפעילו שתדלנים בישראל — כמו למשל בני הפלשמורה ובני מנשה — הורשו לעלות לארץ (ולעבור תהליך התגיירות מיד עם הגיעם). מבני קהילות אחרות, בעלות קשר חזק לא פחות ליהדות ולעם היהודי, נמנעה הזכות לעלות. על קבוצות אלה נמנים בני עבאיודאיה מאוגנדה — שאימצו את היהדות בתחילת המאה הקודמת וגוירו רשמית על ידי בית דין רבני קונסרבטיבי לפני 15 שנים — והסובוטניקים, קהילה רוסית נוצרית שאימצה את היהדות לפני יותר ממאה שנים.

הוועדה גם ממליצה שהממשלה תקים מרכזים תרבותיים בחו"ל — בדומה למכון גתה הגרמני ולבריטיש קאונסיל — שבהם יוכלו אנשים בעלי שורשים יהודיים וחברים בקהילות יהודיות ללמוד על יהדות וישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"