משרד השיכון מקדם הצבת מגני דוד ברחבי הארץ, כדי ליצור קו נוף יהודי

במצגת פנימית של המשרד נכתב כי הרקע לתוכנית הוא שבישראל "נצפים בעיקר צריחי מסגדים גבוהים ובולטים אשר משפיעים על הנוף ומשווים למדינה נראות מוסלמית-נוצרית"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיר העתיקה בירושלים מבעד לפתח דלת בצורת מגן דוד, בשנה שעברה
העיר העתיקה בירושלים מבעד לפתח דלת בצורת מגן דוד, בשנה שעברהצילום: Oded Balilty/אי־פי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

משרד הבינוי והשיכון מקדם הצבה של מגני דוד על גגות מבנים ברחבי הארץ כדי ליצור קו נוף יהודי יותר ומוסלמי פחות. במצגת פנימית של המשרד נכתב כי הרקע ליוזמה הוא ש"לאורך כבישי ושבילי ישראל נצפים בעיקר צריחי מסגדים גבוהים ובולטים אשר משפיעים על הנוף ומשווים למדינה נראות מוסלמית-נוצרית". התוכנית שיזם שר השיכון והבינוי יואב גלנט (כולנו) צפויה להיות מוגשת לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב.

לפי התוכנית, שפורסמה הבוקר (חמישי) בידיעות אחרונות, מגני דוד יוצבו באתרים שונים בארץ, כמו נמלי הים ונמל התעופה, וכן לאורך כבישים בולטים כמו כביש 6 וכביש 90. בהדמיה במצגת של המשרד מוצגים מגני דוד הממוקמים בקו אווירי גבוה יותר מצריחי המסגדים שלצדם. כך למשל מוצגת הדמיה של מגן דוד מעל מלון דייויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, לצד מסגד חסן בק.

עוד נכתב במצגת הפנימית כי "נופה של מדינת ישראל אינו מצביע כלל על העובדה שהמדינה הינה ישראלית ויהודית". הדמיות נוספות במצגת מראות מגני דוד בירושלים, בנתב"ג ולאורך כביש 6, כשהמסגדים שלצדם מוקפים בעיגולים אדומים.

על פי טיוטת ההצעה שתובא לאישור הממשלה, המינהלת שהוקמה לציון חגיגות ה-70 למדינה תפעל להצבת הסמל "בשערי הכניסה היבשתיים והימיים לישראל, בנקודות נצפות מרכזיות בכבישי האורך והרוחב העיקריים, וכן בנקודות נצפות מרכזיות בירושלים ובערי ישראל הראשיות", בהמשך, לפי ההצעה של גלנט, תדון הוועדה לטקסים וסמלים בבחירת אתרים נוספים בהם יוצגו הסמלים.

"הגם שאופייה היהודי של המדינה הינו מרכיב יסוד בהגדרתה, ועומד בבסיס זהותה, כמודגש במגילת העצמאות, אין הדבר מקבל ביטוי הולם במרחב הציבורי של המדינה. במבחן המעשה, העובר לאורכה ולרחבה של המדינה, ספק אם יתקל בסממנים מובהקים, בעל אופי יהודי-ממלכתי, שיש בהם כדי להדגיש את אופייה היהודי של המדינה", נכתב בהצעה.

במשרדו של גלנט סירבו למסור תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ