נתניהו הודיע על ביטול הסכם מבקשי המקלט: "נמשיך לפעול בנחישות להוצאת המסתננים"

ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם אמור היה לעצור את מבצע הגירוש לרואנדה ולהביא לקליטת 16 אלף מבקשי מקלט במדינות מערביות. כעת אין כל מתווה להוצאת מבקשי מקלט מישראל

נעה לנדאו
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה לנדאו
לי ירון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שלישי) על ביטול ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם, שאמור היה לעצור את מבצע הגירוש לרואנדה ולהביא לקליטת 16 אלף מבקשי מקלט במדינות מערביות. נתניהו החליט לחזור בו מההסכם על אף שנחתם, בשל לחץ כבד מצד שותפיו הקואליציוניים וביקורת חריפה מימין. ההסכם גובש לאחר שרואנדה נסוגה מההסכם לקליטת מבקשי מקלט כך שכעת, אין שום מתווה להוצאת מבקשי מקלט מישראל.

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכיםנדרשה מסיבת עיתונאים אחת כדי לחשוף את הבדיות של ממשלת נתניהו // נעה לנדאושלוש הערות על מסיבת העיתונאים של נתניהו // ניר חסוןהקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצרההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישידקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהו

בהודעה שפרסם בפייסבוק כתב נתניהו, "שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".

"ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב", כתב נתניהו. "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב".

בשעות הצהריים נפגש נתניהו עם נציגי תושבי דרום תל אביב. בסיום הפגישה נמסר מהנציגים כי בפגישה דנו ב"פתרונות הקיימים בנושא גירוש המסתננים", וכי נתניהו הבטיח להתחיל בהליך מיידי של שיקום השכונות. "אנו מברכים על ביטול ההסכם", אמרה שפי פז, שנכחה בפגישה. "מדובר בהחלטה ראויה אשר מבטלת את החגיגות המוקדמות של ארגוני השמאל ובראשם הקרן החדשה".

שר החינוך נפתלי בנט תקף היום את ההסכם וקרא לבטלו. ״ההסכם מול האו״ם על קליטת המסתננים הוא רע לישראל", מסר. "לא די להשעותו; אני קורא לראש הממשלה לבטלו כליל. אישורו יהווה בכייה לדורות, ויקבע תקדים שישראל מעניקה תושבות למסתננים בלתי חוקיים במוצהר. ממשלת ישראל לא תצליח לשכנע בעתיד איש שההסתננות לישראל אינה כדאית״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ