לאחר ביטול ההסכם: נתניהו שוקל חזרה לתוכנית הגירוש ופתיחה מחדש של חולות

נתניהו בוחן את האפשרות למצוא מדינה באפריקה שתסכים לקלוט מבקשי מקלט שיגורשו. כמו כן נבחנת חקיקה של "פסקת התגברות" שתאפשר כליאה וגירוש בניגוד לעמדת בג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחרוני השוהים בחולות עוזבים את המתקן עם סגירתו, בחודש שעבר
אחרוני השוהים בחולות עוזבים את המתקן עם סגירתו, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

בעקבות ביטול הסכם מבקשי המקלט, ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן כמה אפשרויות לטיפול בנושא, בהן חזרה אל התוכנית לגרש אותם. בין השאר, נבדקת אפשרות למצוא מדינה אחרת באפריקה שתסכים לקבל מבקשי מקלט שיגורשו אליה בכפייה, לאחר שרואנדה סירבה לעשות זאת. בנוסף, נתניהו בוחן אפשרות לפתוח מחדש את מתקן חולות שנסגר בחודש שעבר.

לפי גורמים בקואליציה, אפשרות נוספת שנבחנת היא חקיקת פסקת ההתגברות שתאפשר כליאה וגירוש בניגוד לעמדת בג"ץ. שר האוצר ויו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, יתמוך בחוק חדש לגירוש מבקשי המקלט, ואף הביע בעבר את תמיכתו בפסקת התגברות, שתאפשר לחוקק את החוק מחדש אם בג"ץ יפסול אותו. גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הביע היום תמיכה בפסקת ההתגברות. "כפי שאמרנו פעמים רבות, אנחנו תומכים בחקיקה מחדש של החוק למניעת הסתננות עם פסקת התגברות על מנת למנוע שוב מבג"ץ לפסול אותו", צייץ בטוויטר, "כך ייווצר תמריץ עבור המסתננים לעזוב את ישראל. אנו מגבים את ראש הממשלה גיבוי מלא בקידום פיסקת ההתגברות ומצפים להשלמה מהירה של החקיקה".

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: ההסכם שמבטל את הגירוש טוב, אך המאבק רחוק מסיום // אור קשתימהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכיםהקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצרההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישידקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהוהפיאסקו הגדול בתולדות שלטון נתניהו מעיד כי הוא אינו כשיר לכהן כראש הממשלה // דן מרגלית

בג"ץ אישר בחודש אוגוסט האחרון את מדיניות הגירוש של מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה, אך הגביל לחודשיים את משך הזמן שניתן לכלוא בו את המסרבים לעזוב כיוון שהמהלך נחשב לגירוש בכפייה. השופטים קבעו שאם יושג הסכם מפורש המאפשר גירוש בכפייה למדינה אחרת, אז אפשר יהיה לכלוא את המסרבים גם לתקופות ממושכות יותר. בשל כך, ביקש נתניהו לשנות את ההסכם עם רואנדה, כך שיאפשר לישראל לגרש אליה את מבקשי המקלט בכפייה, אך רואנדה נסוגה.

נתניהו יצטרך להחליט בהקדם מהי האפשרות שבה ייבחר. לאחר שביקשה הארכה, המדינה התחייבה בפני בג"ץ להגיש עד 9 באפריל את תגובתה לשתי עתירות שהגישו עורכי הדין אביגדור פלדמן ואיתי מק נגד הגירוש. שופטי בג"ץ הקפיאו את הגירוש לרואנדה ולאוגנדה עד להחלטתם בעתירות. בנוסף, המדינה תידרש להגיב עד מחר בשעה 13:00 לבקשה לשחרור מבקשי המקלט הכלואים בסהרונים.

לפי ההסכם שהוצג אתמול ובוטל, 16,250 מבקשי מקלט היו אמורים לעזוב את ישראל למדינות מערביות, ומספר זהה היה אמור להיקלט בישראל. היום הודיע נתניהו כי ימשיך לנסות להוציא מישראל את מבקשי המקלט. "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים", הודיע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ