נתניהו בעקבות קריסת מתווה הגירוש: נערכים לפתוח מיד מחדש את מתקני המעצר

רה"מ אמר כי יקדם חוק עוקף בג"ץ שיאפשר את הפעלת המתקנים ו"יקדם אמצעים נוספים לפתרון הבעיה". המדינה הודיעה היום כי מתווה הגירוש קרס וכי לא ניתן לגרש מבקשי מקלט בכפייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקשי מקלט מחוץ למתקן חולות, במארס
מבקשי מקלט מחוץ למתקן חולות, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) כי המדינה נערכת לפתוח מחדש את מתקני המעצר למבקשי המקלט, באופן מיידי. עוד הוסיף נתניהו כי יפעל לקדם את פסקת ההתגברות על בג"ץ לשם פתיחת המתקנים. תגובתו מגיעה בעקבות תשובת המדינה לבג"ץ מוקדם יותר, ובה הכריזה כי מתווה הגירוש קרס, ואין אפשרות לגרש מבקשי מקלט בכפייה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בעקבות סירובן של המדינות השלישיות לקבל את המסתננים בתנאים שישראל דרשה, ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים אריה דרעי סיכמו להיערך מיד לפתיחה מחדש של מתקני המעצר למסתננים, לקדם את פסקת ההתגברות כדי לאפשר את הפעלתם, ולקדם אמצעים נוספים לפתרון הבעיה".

מוקדם יותר היום הודיעה המדינה לבג"ץ כי תפסיק לערוך שימועים למבקשים, וכי ההחלטות שהתקבלו עד כה בנושא בטלות. בהודעת המדינה נכתב כי מתווה המדינה השלישית "אינו עוד על הפרק נכון לעת הזו".

עוד הודיעה המדינה כי תחדש את אשרת השהייה של מבקשי המקלט אשר תמה תקופת השהייה שניתנה להם מדי 60 יום, כפי שהיה נהוג טרם החלת נוהל ההרחקה. "יובהר, כי המדינה תוסיף ותפעל בנושא המסתננים, לרבות בדרך של עידוד יציאת מסתננים מרצון או הרחקתם שלא מרצון, בהתאם למתאפשר לה לפי הדין", נכתב. "על פי הנמסר מרשות האוכלוסין וההגירה אפיק היציאה מרצון יימשך, ובהגיע המסתנן לחדש רישיונו יוצע לו לפנות ליחידה לעזיבה מרצון לצורך הסדרת יציאתו למדינה שלישית, וזאת מבלי להתנות את חידוש הרישיון בהסכמתו לצאת למדינה שלישית".

מבקשי מקלט עוזבים את סהרונים, החודשצילום: אילן אסייג

בשבוע שעבר שוחררו 204 מבקשי מקלט שנכלאו במתקן סהרונים לאור הנחיית היועץ המשפט לממשלה, אביחי מנדלבליט, לרשות האוכלוסין וההגירה. הנחיית היועץ נבעה מכך שהמשא והמתן עם אוגנדה לגירוש מבקשי המקלט אליה טרם הסתיים באותה העת, ולימים - כשל. לפי שירות בתי הסוהר, במתקן הכליאה נשארו 50 מבקשי מקלט, חלקם בשל עבירות פליליות.

לפני כחודש החליט שירות בתי הסוהר להמשיך להחזיק במתקן חולות למקרה שגירוש מבקשי המקלט ייכשל. לפי הפרסום, שב"ס החליט לא להפוך את חולות למתקן כליאה לאסירים, והמשרד לביטחון הפנים אינו מתכוון להעבירו לגורם ממשלתי אחר. ההחלטה נעשתה שבוע לאחר שמבקשי המקלט האחרונים ששהו בחולות פונו מהמתקן, בעקבות החלטת הממשלה לסגור אותו. חלק ממבקשי המקלט הועברו למתקן סהרונים וחלק פוזרו בארץ. פתיחת חולות מחדש תחייב החלטת ממשלה נוספת.

כתבות מומלצות

This image released by Disney+ shows Hayden Christensen in a scene from the series Obi-Wan Kenobi,premiering May 27. (Disney+ via AP)

כל הנסיבות הצביעו על עוד סדרה מיותרת. איזה כיף להתבדות

מצעד הגאווה הראשון במצפה רמון, 2021

מי שרוצה לקבל הצצה לעתיד, מוזמן להגיע ביום שישי למצפה רמון

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ