בני נוער נהרגו בדרום: המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים

חניכים במכינה הקדם-צבאית בני ציון בכו עם קבלת החדשות על ההרוגים. מטיילת אחת עדיין נעדרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסוק חילוץ מעל נחל צפית, היום. צילום: אלי הרשקוביץ

תשעת הנערים והנערות שנהרגו היום (חמישי) בשיטפון בנחל צפית, היו בטיול גיבוש לקראת תחילת לימודיהם במכינה הקדם-צבאית בני ציון בשנה הבאה. המכינה, הממוקמת ברחוב טרומפלדור שבמרכז תל אביב, רותמת לשורותיה צעירים, צעירות, דתיים וחילוניים. היא הוקמה בשנת 2007 על ידי עמותת המדרשה הישראלית למנהיגות בתל אביב לזכר בן-ציון שי חדד, לוחם מגלן שנפל באוגוסט 2006.

משעות הצהריים חסמו ניידות משטרה את הכניסה למכינה. מי שהיה בתוך המבנה, סיפר על חניכים המומים שבוכים עם קבלת החדשות. חלקם עדכנו את משפחותיהם על עצם היציאה לטיול, מאחר שחלק מהמשפחות כלל לא היו מעודכנות בו. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) נכנס לנחם את החניכים, ובצאתו אמר: "זה היה כואב. מדובר באנשים בני 17-18 שאיבדו את חייהם. היה שם המון בכי לצד ניסיון לשמור על איפוק. זה דבר גדול. הם היו בשלב של איסוף מידע להודעה למשפחות, הייתי שם בשביל לחבק ולתמוך בהם. חבר'ה כל כך איכותיים".

פעולות החילוץ בנחל צפית, היוםצילום: אילן אסייג
מכינת בני ציון בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

התשעה, שמונה נערות ונער אחד, נסחפו בשיטפון בנחל שבדרום מדבר יהודה והיו חלק מקבוצה של כ-25 תלמידים ואנשי צוות. הקבוצה טיילה חרף התרעות רשות הטבע והגנים ונערה אחת עדיין מוגדרת נעדרת. כוחות החילוץ הפסיקו את מאמצי החיפושים אחריה עם רדת החשיכה.

מאמצי החילוץ בנחל צפית בחודש אפריל

הקבוצה נקלעה לאזור השיטפונות חרף ההתרעות שפרסמה רשות הטבע והגנים מאתמול. בפרסום, הזהירה הרשות מפני שיטפונות לדרום מדבר יהודה, כולל האזור שבו של נחל צפית.

דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, מסר: "המכינות נמצאות תחת רגולציה של משרד החינוך ומשרד הביטחון, אך הן לא נזקקות לאישורים בנושא הטיולים ומחליטות על כך באופן עצמאי. המכינות נוהגות בזהירות ושוקלות את כל השלבים. על פניו כאשר יש התרעות לשיטפונות נדרשת זהירות רבה יותר ואני מניח שהשיקולים נלקחו בחשבון. מוקדם להתייחס לאירוע לפני שהוא נגמר". כמו כן, ממשרד החינוך נמסר כי הוא "עוקב בדאגה אחר מאמצי החילוץ המתמשכים מהשיטפון ונמצא כל העת בקשר עם הגורמים הרלוונטיים. בשעות הקרובות תתקיים הערכת מצב וינתנו כל המענים הנדרשים למוסדות החינוך בנושא זה".

לזירת האירוע הגיע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, מתנדבי המשטרה מיחידת החילוץ ערבה, מסוקים של יחידת החילוץ הצבאית 669, כוחות גדולים של מגן דוד אדום, צוותי משטרה וצוותי כיבוי אש מהתחנות באזור הדרום. בין היתר פעלו במקום שלושה מסוקי יסעור, שני מסוקי בלאק הוק ומסוק קרב מדגם אפאצ'י. שני צוותי חוס"ן (חירום וסיוע נפשי) של איחוד הצלה הגיעו למוסד החינוכי שהפעיל את הטיול ולבית החולים סורוקה, על מנת להעניק טיפול נפשי ראשוני לחברי הצעירים ולהוריהם.

מסוק החילוץ בסמוך לנחל צפית, היוםצילום: אלי הרשקוביץ
נחל צפית
מאמצי החילוץ בנחל צפית, היוםצילום: דוברות מד"א

לדברי אילן שושן, מפקד תחנת דימונה, החניכים והמדריכים נחלקו לשלוש קבוצות, והקבוצה שהלכה במרכז הוואדי היא זו שנפגעה מהסחף. "מי שהיה בקבוצה השמאלית והימנית הצליח להימלט. אחד החניכים הלך לרגע להתפנות והצליח להימלט מהשיטפון. מי שהיה באמצע הנחל נסחף", אמר.

קצין הביטחון של המועצה האזורית ערבה תיכונה, נדב אילון, אמר כי המטיילים סיפרו שהם הלכו ולפתע הגיע הסחף שהביא לאסון. "יחידת החילוץ הגיעה לכאן, והתחלנו את החילוץ כשאנחנו לא יודעים בכמה נערים ונערות מדובר. כשהגענו, הזרימה בנחל עדיין היתה חזקה. נכנסנו ממש לתוך הנחל לתפוס אנשים שנסחפו", אמר. "התחלנו לסרוק את השטח ולאט לאט מצאנו את חברי הקבוצה. חלקם פצועים, חלקם בריאים וחלקם במצב קשה יותר. אנחנו התחלנו למצוא אותם במקבצים, בזוגות וביחידים. זה תוואי נחל מורכב ומחורץ".

לדבריו, "הזרימה ירדה בשעה האחרונה והתחלנו לסרוק רגלית בתוך הנחל עם מספר צוותים לראות שלא פספסנו דבר. אנחנו במרוץ נגד השעון כי תכף תרד השמש. הם היו מאוד מפוחדים. יש צוות שלם שפועל להבין איך זה קרה ומה היה המסלול שלהם. הם סיפרו שהלכו בנחל רגלית ופשוט הגיע גל ושטף אותם".

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר מוקדם יותר בשיחה עם "הארץ" כי הכוחות פועלים במרץ על מנת לנסות ולאתר את הנעדר לפני שתרד השמש. "אנחנו נמצאים עכשיו במרוץ נגד הזמן למציאת הנעדרים לפני רדת החשיכה", אמר. חובש רפואת חירום במד"א, איתן שלמה, שפינה את שני הנפגעים לבית החולים סורוקה, סיפר כי טרקטורים פינו לכוחות החילוץ את הדרך בגלל תנאי מזג האוויר הקשים. "סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה. הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש. הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר, הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים. הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבית החולים סורוקה".

ראש הממשלה שוחח בטלפון עם ראש אגף מבצעים אלוף ניצן אלון, וקיבל עדכון על הפעולות בשטח. "אני מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר", מסר.

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לאירוע, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל אחינו, ילדינו, יקירינו, הנתונים בצרה. אנו עוקבים בדריכות אחר העדכונים מן הדרום ושולחים אל המשפחות הדואגות חיבוק חם של שותפות. נחזק את ידי כוחות הביטחון וההצלה כולם, העושים במלאכת החילוץ, האיתור והטיפול הרפואי. אני מבקש מכם כולכם, אנא פעלו על פי הנחיות המשטרה וכוחות החילוץ והיו קשובים להם".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ