"ואז נפל לי האסימון": מתנדבי יחידת החילוץ ערבה מספרים על הפינוי בנחל

ביחידה פעילים כ-80 מתנדבים ומתנדבות. כולם רגילים לנטוש את מה שעשו בהתראה קצרה ולהגיע לזירה. אתמול ערכו פגישת תמיכה: "אחד המתנדבים לא מצליח לעזוב את הנחל. הוא חוזר לפה בלילות, ממשיך לסרוק את השטח ולחפש"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרוגי השיטפון בנחל צפית
הרוגי השיטפון בנחל צפית
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

ביום שישי בבוקר, שעות לאחר השיטפון שהביא למותם של עשרת בני הנוער ממכינת בני ציון בתל אביב, הפך נחל צפית למוקד עלייה לרגל. קבוצות הסקרנים החליפו את מתנדבי יחידת החילוץ ערבה, שעבדו במקום בשעות הארוכות שלאחר השיטפון בניסיון לחלץ את הנערים. יומיים חלפו מהפינוי הטראומטי עד שחברי היחידה התפנו לעסוק בו שוב, במסגרת מפגש תמיכה בליווי פסיכולוגי שאורגן עבורם אתמול (שבת).

חילוץ בני הנוער בנחל צפית, ביום חמישיצילום: אילן אסייג

אורי לב (56) ממושב צופר שבערבה משמש בשנים האחרונות כמפקד היחידה. "כבר 10 שנים שהטלפון שלי לא כבה אפילו פעם אחת", הוא אמר בעודו מעשן סיגריה. הוא סיפר שחזר לעשן בחודש האחרון, לאחר שלוש שנות הפסקה. "עישנתי עד עכשיו בערך שלוש קופסאות. אי אפשר אחרת, אני ער כל כך הרבה זמן, ועם המתח הזה, אין ברירה. אני פשוט מדליק".

חילוץ בני הנוער בנחל צפית, ביום חמישיצילום: אילן אסייג

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

אורי לבצילום: ללא קרדיט

ביחידה פעילים כ-80 מתנדבים ומתנדבות, כולם תושבי האזור. כולם התרגלו כבר לנטוש את מה שעשו בהתראה קצרה ולהגיע לזירה. "עם קבלת הדיווח הראשוני פניתי למתנדבים שגרים בחצבה, היישוב הכי קרוב לנחל", סיפר לב. "הם טסו לשם והגיעו תוך 12 דקות. במקביל התקשרתי לחיל האוויר, למשטרה ולמתנדבים מיישובים אחרים. הטלפון לא מפסיק לצלצל".

"הגענו למקום והתחלנו לזרוק חבלים למים", הוא סיפר. "אנשים נכנסו לנחל וניסו למשוך את הילדים החוצה. אחרים המשיכו למורד הנחל וניסו למצוא את שאר הקבוצה. כשזיהינו גופות הזעקנו את המסוקים. לא היה לנו זמן לחשוב".

כששחר שגיא, בן 42 מעין יהב, קיבל את הקריאה מלב, הוא חשב בהתחלה שהוא בדרכו לזירה פשוטה יחסית. "חשבתי שבטח נראה כמה ילדים תקועים על מדף סלע בתוואי הנחל. באתי רגוע לגמרי, בכלל לא הבנתי במה מדובר", הוא סיפר. "כשהמסוק הראשון הגיע למקום חשבתי שהוא בטח יאסוף אותם אחד אחד, וזהו".

שחר שגיאצילום: ללא קרדיט

"כשהגעתי שניים מהמחלצים כבר היו בנחל. דיברנו במכשירי הקשר, ובשלב מסוים הקשר הפך עמוס מאוד. כולם דיברו, כל הזמן. כשאחד מהם החל לצרוח 'למה לא עונים לי, למה לא עונים לי', עוד עניתי לו, 'תירגע תום, אני תיכף אצלך'. כשהגעתי אליו הוא רץ אליי וצעק, 'גופות! גופות! יש גופות!' - רק אז נפל לי האסימון".

במקביל לחילוץ הוזעקו אנשי היחידה לאירוע גדול אחר. איימן ג'אבר, נהג משאית מטייבה, נקלע לשיטפון בסמוך לים המלח ונעלם. כוחות ההצלה בוחנים את האפשרות שג'אבר נסחף לירדן, בגלל סכר שנפרץ עם השיטפון. לאורך סוף השבוע המשיכו המתנדבים בחילוץ אנשים נוספים שנתקעו בשטח, בטיול או בנסיעה ברכב פרטי.

לב סיפר כי לצד אחריותו המקצועית לחברי הצוות, יש לו גם מחויבות למצבם הנפשי. ביחידה נוהגים לעשות תחלופה בין המתנדבים ולאפשר להם להתרענן בין פינוי לפינוי. לב מעיד על עצמו, שלמרות זאת עדיין לא הצליח לעצור ולעכל את מה שאירע.

"בלילה שבין שישי לשבת הצלחתי לישון שלוש שעות ברצף", הוא אמר. "אחד המתנדבים לא מצליח לעזוב את הנחל. הוא חוזר לפה בלילות, ממשיך לסרוק את השטח ולחפש". ביחידה מכירים את התופעה. לא פעם מתקשים המתנדבים לחזור לחייהם, אם מבחינתם המשימה טרם הושלמה.

"אנשים צריכים לפרוק. כולנו חקלאים, אנשי עבודה, יוצאי סיירות - אבל עדיין, אחרי כזה אירוע גדול חייבים לדבר, וכמה שיותר קרוב לזמן האירוע", אמר לב. "רציתי לארגן את המפגש כבר בשישי, אבל לא הייתה לי אפשרות. כל אחד מאיתנו צריך את הפינה שלו, זה נכון, אבל אסור לוותר גם על הביחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ