דיווח בחדשות עשר |

נתניהו מבקש לדון עם האו"ם בהסכם משופר להעברת מבקשי מקלט לחו"ל

לפי הדיווח, בישראל שואפים להשיג הסכם חדש במסגרתו יגדל מספר מבקשי המקלט שיעזבו את הארץ, ומשך הזמן להוצאתם למדינות אחרות יצומצם. לשכת רה"מ: "אין התקדמות בנושא"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה, בפברואר
הפגנת מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה, בפברוארצילום: מוטי מילרוד
הארץ

ישראל מבקשת לחדש את המגעים עם נציבות הפליטים של האו"ם במטרה להגיע להסכם חדש שיסדיר את מעמדם של מבקשי המקלט האפריקאים החיים בישראל - כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות עשר.

לפי הדיווח, הנציבות פנתה בשבועות האחרונים לישראל ואמרה לה שמבחינתה ההסכם, שנחתם ובוטל, עדיין על השולחן. בעקבות כך, פנו גורמים במטה לביטחון לאומי לנציגי האו"ם על מנת להשיג הסכם משופר.

השינויים שמבקשים בישראל להכניס להסכם, כך על פי הדיווח, הם הפחתת מספר מבקשי המקלט שיישארו בארץ ויקבלו מעמד ארעי, ובהתאם הגדלת מספר מבקשי המקלט שיעזבו למדינות מערביות. שינוי נוסף הוא צמצום משך הזמן שייקח להוציא את מבקשי המקלט מהארץ.

בנציבות האו"ם לפליטים מסרו הערב בתגובה כי ההודעה לעיתונות שפרסמו ב-3 באפריל נותרה בעינה. בהודעה שפורסמה אז נכתב כי הנציבות "ממשיכה להאמין כי הסכם מנצח, המביא תועלת לישראל ולאנשים הזקוקים למקלט, הינו המענה הנכון לטובת כולם. יתר על כן, אנו מעודדים את ממשלת ישראל לבחון את העניין עוד יותר, בעודנו נכונים להמשיך ולהיות לעזר".

הנציבות ציינה עוד כי "קידום מענים משותפים וחלוקה בנטל האחריות בקרב מדינות בענייני מקלט, מהווה מזה עשרות שנים חלק מתמיכתה ומעבודתה של נציבות האו"ם לפליטים. עם אוכלוסיית יעד המונה יותר מ-65 מיליון בני אדם שנעקרו בכוח, בעוד שליש מהם פליטים, הצורך בקידום מענים משותפים אלה מעולם לא היה גדול יותר".

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו הערב כי "לאחר שישראל סירבה למתווה האו"ם הקודם, התקבלה פנייה נוספת מסוכנות הפליטים של האו"ם לדיאלוג. בשלב הזה אין שום התקדמות בנושא".

לפני חודש הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי כי חתמו עם הנציבות על תוכנית שתחליף את גירוש מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה. לפי התוכנית, 16,250 איש היו אמורים לעזוב את ישראל ולהיקלט במדינות מערביות, כמו קנדה, גרמניה ואיטליה, ו-16,250 מבקשי מקלט היו אמורים להיקלט בארץ כתושבים ארעיים. על פי ההסכם, 6,000 איש היו אמורים לעזוב בתוך שנה וחצי. פחות מיממה לאחר מכן, בעקבות לחץ הימין, הודיע נתניהו על ביטול ההסכם.

בשבוע שעבר הודיעה המדינה לבג"ץ כי מתווה גירוש מבקשי המקלט קרס וכי אין אפשרות לגרש מבקשי מקלט בכפייה. בהודעתה, כתבה המדינה כי תפסיק לערוך שימועים למבקשים, וכי ההחלטות שהתקבלו עד כה בנושא בטלות. עוד נכתב כי מתווה המדינה השלישית "אינו עוד על הפרק נכון לעת הזו". בהודעת המדינה, נאמר עוד כי אשרת השהייה של מבקשי המקלט אשר תמה תקופת השהייה שניתנה להם מדי 60 יום תחודש, כפי שהיה נהוג טרם החלת נוהל ההרחקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ