האוניברסיטאות לא יחויבו לאמץ את הקוד האתי, אך הסכימו לאיסורים מרוככים

המוסדות האקדמיים הסכימו להוסיף בין היתר לתקנון איסור על תעמולה מפלגתית כחלק מההוראה ואיסור על הצגת דעה פוליטית אישית כעמדת המוסד

ירדן צור
ירדן צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט בכנס הרצליה, לפני שבועיים
בנט בכנס הרצליה, לפני שבועייםצילום: מוטי מילרוד
ירדן צור
ירדן צור

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לא תכפה על האוניברסיטאות לאמץ קוד אתי אחיד ולא תוביל חקיקה בנושא, כך סוכם היום (רביעי) בין שר החינוך ויו"ר המל"ג, נפתלי בנט, לוועד ראשי האוניברסיטאות. במקום זאת, המוסדות האקדמיים הסכימו לאמץ לתקנוני המשמעת שלהם חמישה עקרונות. האוניברסיטאות יכללו את העקרונות הללו בתקנונים כראות עיניהן, יקבעו בעצמן כיצד ייאכפו ולא יחויבו לדווח על כך למל"ג.

מהשוואת נוסח העקרונות שפורסם היום לזה שפרסם בנט לפני כחודשיים, נראה כי הצדדים הסכימו לרכך את הסעיף העוסק בחרם אקדמי על ישראל. המלה "קריאה" הושמטה מהסעיף, ולמעשה רוקנה אותו מתוכן – שכן מרצים באקדמיה הישראלית אינם מחרימים אותה מעצם היותם חלק ממנה. בנוסח הקודם נכתב: "איסור על קריאה לחרם אקדמי על ישראל ומוסדותיה האקדמיים ו/או פעילות לקידום חרם שכזה", וכעת נכתב: "אי-נקיטת חרם אקדמי כנגד מדינת ישראל, אשר מהווה צעד פסול, אנטי-דמוקרטי, שיש בו סממנים של ענישה קולקטיבית ואשר נוגד עמוקות את מהותה של האקדמיה".

ארבעת העקרונות הנוספים הם: איסור על תעמולה מפלגתית כחלק מההוראה ואיסור על הצגת דעה פוליטית אישית כעמדת המוסד, איסור על אפליית סטודנטים בשל דעותיהם הפוליטיות, איסור על אפליית חבר סגל בשל דעותיו הפוליטיות.

הסיכום, שהתקבל בתום שנה של דיונים בנושא, סותם את הגולל על ניסיונות בנט לכפות קוד אתי על האקדמיה, ומוריד מהשולחן באופן סופי את הקוד השנוי במחלוקת שניסח פרופ' אסא כשר. חברי מל"ג יתבקשו לאשר את ההסכמות הללו בדיון מליאת המועצה שייערך בשבוע הבא.

לפי הודעה משותפת שפרסמו הצדדים, האוניברסיטאות התחייבו לנסח קוד אתי בתוך שנה. מנגד, מקור בוועד ראשי האוניברסיטאות הבהיר כי כל מוסד ידון ויבחר עד 2019 את הדרך שבה יטמיע את העקרונות אשר הומלצו על ידי המל"ג בתקנוני המשמעת, ויבחן על פי שיקול דעתו אם לאמץ בנוסף קוד אתי הכולל עקרונות אלו.

בהודעה משותפת שפרסמו היום לשכת בנט וועד ראשי האוניברסיטאות נכתב כי "בבסיס ההחלטה עומדת ההכרה בחשיבות העליונה של החופש והמצוינות האקדמיים בישראל, תוך שלילה של אפליה על רקע פוליטי באקדמיה". יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסי קלפטר, מסר כי הוא "מברך על השגת הסיכום ועל כך שאין כוונה לכפות בחקיקה קוד אתי אחיד לאקדמיה אשר היה פוגע בצביונה. מדובר בצעד חשוב לשמירה על החופש האקדמי בישראל. בעקבות הסכמות אלו המעצבות את התנהלות המוסדות בעתיד נמנע מחקיקה בנושא".

האוניברסיטאות מסרו ל"הארץ": "אנו שמחים שבנט חזר בו מחקיקה וכפייה של קוד אתי. על פי מה שסוכם, כל אוניברסיטה תעבור בשנה הקרובה תהליך פנימי בו ידונו וייבחנו כיצד ניתן לעדכן את התקנון בהתאם לעקרונות אשר הומלצו על ידי המל"ג ותגדיר את צעדיה על פי שיקול דעתה".

ועד ראשי האוניברסיטאות מתח ביקורת על הקוד האתי. לאחר שהוצג מסר הוועד כי הקוד "מפקיע מן המוסדות להשכלה גבוהה את החופש לקבוע את כללי ההתנהלות וההתנהגות של חברי הסגלים האקדמיים, ובכך מפר באופן חמור ויסודי את תפיסת החופש האקדמי". לפני כחודשיים הם כינו הצעה חלופית של המל"ג לגיבוש עקרונות אתיים במוסדות "משטרת מחשבות פוליטית עבור השלטונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ