מחקר: עלייה במספר הזוגות היהודים המתחתנים בישראל שלא דרך הרבנות

לפי המחקר, שמיפה את מספר הזוגות העורכים טקסי נישואים פרטיים בארץ, בשנת 2017 נערכו לפחות 2,434 חתונות פרטיות של יהודים בישראל. שני שלישים מהזוגות מוכרים כיהודים בידי הרבנות

ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חתונה אזרחית (צילום אילוסטרציה). הטקסים אינם מוכרים על ידי המדינה, אך היא מחויבת לרשום זוגות שנישאו בחו"ל
חתונה אזרחית (צילום אילוסטרציה). הטקסים אינם מוכרים על ידי המדינה, אך היא מחויבת לרשום זוגות שנישאו בחו"לצילום: גיל כהן-מגן
ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ

יותר ויותר זוגות יהודים בוחרים להתחתן בישראל מחוץ למסגרת הרבנות - כך עולה ממחקר ראשון מסוגו שיתפרסם בקרוב וממצאיו הגיעו לידי "הארץ". במחקר, שערך "פנים - איגוד ארגוני יהדות ישראלית", התגלתה עלייה של כ-8% במספר החתונות שנסקרו בשנת 2017. עם זאת, לא ניתן לסקור את מספר החתונות באופן מלא, שכן אין גוף המתעד את כולן ואין רישום מסודר של הזוגות במרשם האוכלוסין.

המחקר הצביע על לפחות 2,434 חתונות שנערכו מחוץ למסגרת הרבנות בישראל. הוא מתבסס על ראיונות עם אנשים שערכו את הטקסים ועם חברי ארגונים המקדמים נישואים מחוץ למסגרת הרבנות. הטקסים עצמם אינם מוכרים על ידי המדינה, אך היא מחויבת לרשום זוגות שנישאו בחו"ל - פתרון משלים שזוגות רבים בוחרים בו.

כ-55% מהזוגות שערכו טקסי נישואים פרטיים שנסקרו במחקר הם יהודים חילונים המתגוררים באזור תל אביב וגוש דן - במקביל לירידה במספר הזוגות הנרשמים לנישואים במשרדי הרבנות. כשני שלישים מהזוגות הללו היו זכאים להתחתן דרך הרבנות. כ-8% מהזוגות הם חד מיניים, ו-4% נוספים הם פסולי חיתון - בין היתר, ממזרים וזוגות גרושים שחזרו לחיות יחד.

המחקר חושף תופעה רווחת נוספת, שלפיה ישנם יותר ויותר רבנים אורתודוקסים המנהלים טקסי נישואים שאינם במסגרת הרבנות. לפי המחקר, לצד רבנים קונסרבטיבים ורפורמים, וכן עורכי טקסי נישואים עצמאיים, הרבנים האורתודוקסים עורכים את טקסי הנישואים הללו אף שהם אינם רשאים על פי חוק לנהל טקסים פרטיים ואף עלולים לספוג עונשי מאסר של עד שנתיים. על פי הממצאים, בשנה האחרונה ערכו 14 רבנים אורתודוקסים 150 חתונות פרטיות בישראל, אך עד כה לא הואשם אף רב אורתודוקסי בניהול טקס כזה.

הזוגות שהתחתנו בטקסים הפרטיים לא נרשמו ברבנות ולא קיימו את הטקסים בנוכחות אחד מנציגיה המורשים כנדרש, ועל כן אין די בטקס כדי שיירשמו בארץ כנשואים. הוויתור על מגע עם הרבנות בחתונה עשוי לחסוך גם את ההתנהלות מולה במקרה של גירושים. זוגות שעורכים טקסי נישואים אזרחיים מחוץ למדינה ורשמים כנשואים עם חזרתם ארצה נדרשים לעבור ברבנות עם פרידתם. מיכל ברמן, מנכ"לית ארגון "פנים", מסבירה כי הסיבה לריבוי החתונות הפרטיות בארץ היא שבני הזוג "רוצים שמשפחותיהם יהיו נוכחות בטקס, ומעדיפים לחסוך את עלויות הנסיעה לחו"ל".

לפי המחקר, בעבר רוב הזוגות הישראלים החילונים שהתחתנו מחוץ למסגרת הרבנות עשו זאת בשל "להט אידיאולוגי", אולם בשנים האחרונות נראה כי החלטה זו היא ביטוי של סגנון וערכים אישיים. למרות החריגה מהנורמה הנהוגה, נראה כי רוב הישראלים החילונים כוללים בחתונותיהם הפרטיות אלמנטים יהודיים מסורתיים, דוגמת ברכות ושבירת כוס, אך הם נוטים להיות שוויוניים מהטקסים האורתודוקסיים. לפי המחקר, דוברי רוסית מעדיפים לערוך טקסים בסגנון אורתודוקסי וחלקם אף דורשים שהוא ינוהל על ידי רב.

המחקר מציין כי כ–400 אלף ישראלים, מרביתם עולים מברית המועצות לשעבר וצאצאיהם, אינם יכולים להתחתן בישראל משום שהם אינם נחשבים ליהודים על פי הגדרת הרבנות. לדברי ברמן, "מדינת ישראל יצרה מצב אבסורדי שלפיו מאות אלפים מאזרחיה מנועים מהזכות הבסיסית להינשא. בעוד הרבנות עסוקה בתיקונים קוסמטיים בלבד, השטח מצביע ברגליים ובוחר להינשא בחתונות יהודיות שוות ומכבדות".

"פנים" הוא איגוד של עשרות עמותות ישראליות ללא כוונת רווח המקדמות פלורליזם יהודי במדינה, והמחקר שערך — בליווי חגית הכהן וולף, מנהלת מרכז ספיר לתרבות וחינוך יהודי. עורכי המחקר, שהוזמן על ידי IREP, יוזמה של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה שמטרתה לקדם את הפלורליזם הדתי בישראל, מציינים כי סביר להניח שמספר החתונות שמתקיימות מחוץ למסגרת הרבנות בישראל הוא גבוה בהרבה מהמצוין בסקר. ואולם, עורך המחקר, יותם ברום מארגון "פנים" אומר כי "המחקר מציג בסיס נתונים שיהווה קנה מידה ומקור להשוואה למחקרים עתידיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"