יקבי ברקן מנעו מיוצאי אתיופיה לעבוד בייצור יין מטעמי כשרות; הרב הראשי יוסף: "גזענות טהורה"

לאחר שבד"ץ העדה החרדית הטיל ספק ביהדותם של עובדים יוצאי אתיופיה, הודיע הרב יוסף כי יפעל "בכל חומרת הדין". במערכת הפוליטית וברשתות החברתיות קוראים להחרמת היקב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יקבי ברקן בקיבוץ חולדה, היום
יקבי ברקן בקיבוץ חולדה, היוםצילום: אילן אסיג

הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, מתח היום (שלישי) ביקורת על יקבי ברקן, בעקבות החלטתם למנוע מיוצאי אתיופיה לעבוד בייצור היין בשל ספק ליהדותם. "אין שום הסבר להנחיה שכזו מלבד גזענות טהורה. יוצאי אתיופיה הם יהודים לכל דבר", מסר הרב יוסף בהודעה לעיתונות שהופצה מטעמו. "בכוונתי לפעול בעניין בכל חומרת הדין ולמצות עד תום את הבירור עד למסקנות המתבקשות", הוסיף. עם זאת, לרב יוסף אין סמכות ממשית לפעול בנושא.

בחדשות כאן פורסם אתמול כי החלטת מנהלי היקב התקבלה לאור דרישת בד"ץ העדה החרדית, שמעניק כשרות ליין. האחראים במערך הכשרות הטילו ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה, ומשום שההלכה קובעת כי לאדם שאינו יהודי אסור לעבוד בייצור יין - העובדים יוצאי אתיופיה הועברו לתפקידים אחרים ביקב. לצפייה בכתבה שפורסמה בכאן:

"אני רואה בחומרה רבה את ההנחיה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין", הודיע הרב יוסף, "ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם".

הרב יוסףצילום: ליאור מזרחי

בעקבות הפרסום בחדשות כאן, במערכת הפוליטית וברשתות החברתיות נשמעות קריאות לחרם צרכנים על יקבי ברקן. יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, צייץ הבוקר בטוויטר כי "יהודים שהלכו ברגל שבועות וחודשים בכדי להגיע לישראל לא מספיק טובים בשביל למכור יין. אז גם מי שמפלה אותם לא מספיק טוב בשבילנו. לא קונה ממי שמשפיל יהודים שעלו מאתיופיה וקורא למשטרה לחקור ולטפל פלילית במי שפועל בניגוד לחוק שאוסר אפליה על רגע גזעי".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) כתבה: "כל פעם שאני שומעת על תופעה כזו אני תופסת את הראש ולא מאמינה, מה יהיה עם הגזענות העלובה הזו ובשם איזו יהדות פועלים האנשים הללו שמפלים אנשים אחרים רק בשל צבע עורם. אני סיימתי עם יינות ברקן, לא אקנה מהם ובכלל מציעה למשטרה לחקור כי היתה כאן בהחלט עבירה על החוק".

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס לפרסום. "קשה לי להאמין בקיומו של יהודי אחד שיסרב לשתות מיין שייצרו יהודים בני העדה האתיופית. גזענות מבישה", כתב.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) כתבה בפייסבוק: "אני לא אקנה יותר יין מיקבי ברקן. זה לא שאני קוראת לחרם. לא אוהבת חרמות. אני פשוט מכירה את עצמי מספיק לדעת שבקניות לבישולי סוף השבוע, גם אם יין ברקן יהיה במבצע, הלב שלי לא יתן ליד שלי לקחת את הבקבוק מהמדף".

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) כתב בטוויטר: "דבר לא מכשיר גזענות, גם לא הסברים הלכתיים. אלו שכשרים מספיק כדי לשרת בצבא ולסכן את חייהם, כשרים דיים גם כדי לעבוד ביקבי ברקן". ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) הוסיפה: "כמי שאוהבת במיוחד את יין ברקן, אני מפסיקה החל מהיום לקנות ולשתות אותו עד אשר יתנצלו ויחזרו בהם מהאפליה המזעזעת כלפי עובדים ממוצא אתיופי שנאסר עליהם לעסוק בייצור יין רק בשל מוצאם. בושה".

אביו של הרב יצחק יוסף, הרב עובדיה יוסף, קבע בעבר שיוצאי אתיופיה הם יהודים, לאחר מחלוקת בנוגע ליהדותם. חרף ההחלטה, פוסקי הלכה אחרים המשיכו לקבוע כי יש ספק בנוגע ליהדותם. בד"ץ העדה החרדית נחשב למחמיר בפסיקותיו ואינו פועל על פי פסיקותיו של הרב עובדיה יוסף.

מבד"ץ העדה החרדת נמסר בתגובה: "בשל המחויבות לאוהבי היין שומרי הכשרות, נזהר הבד"ץ שבעתיים בתהליך ייצור היין על ידי מי שיש ספק ביהדותו. הבד"ץ העדיף במקרה זה לעשות הכללה כדי לא לפגוע בעובד זה או אחר ולכן ביקש להעביר שלושה עובדים למחלקה אחרת במפעל ובכך מנע פגיעה אישית בעובדים".

מקבוצת טמפו נמסר כי "החברה מעסיקה עובדים בכל מגוון האוכלוסייה. על פי חוקי הבד"ץ רק עובדים דתיים המאושרים מטעם הבד"ץ מוסמכים לטפל בכמה נקודות בתהליך הייצור של היין כמו כן צויין כי כ-10% מעובדי קבוצת טמפו בקווים הנוספים הינם ממוצא אתיופי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ