משרד החינוך חזר בו מביטול תקן הסייעות לילדים אלרגיים בשנה הקרובה

לאחר מחאת הורים והתנגדות הצוות המקצועי לקבל את סמכויות הסייעות, הוחלט להשאיר את הנוהל על כנו. עם זאת, מספר הסייעות בגילים הצעירים יקטן. הסתדרות המורים: ההודעה לא תואמה עמנו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלטי המחאה שנתלו על חזית בניין משרד החינוך בתל אביב, הלילה
שלטי המחאה שנתלו על חזית בניין משרד החינוך בתל אביב, הלילה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

סייעות רפואיות ימשיכו ללוות ילדים אלרגיים בכיתות ב' ומטה גם בשנת הלימודים הקרובה, כפי שהיה נהוג עד כה. משרדי החינוך והבריאות ומרכז השלטון המקומי סיכמו על השארת הנוהל על כנו, והפכו החלטה קודמת לביטול התקן בשכבות הצעירות. עם זאת, בגילים הצעירים יותר יבוטל התקן בגנים שבהם יש שתי סייעות.

על פי הודעת משרד החינוך, בגנים שבהם ישנה סייעת אחת, תתווסף סייעת נוספת שתשמש סייעת רפואית. בגנים בהם יש שתי סייעות לגננת כחלק מרפורמת הסייעות של משרד החינוך, שתיהן יוכשרו ויתוגמלו על מתן מענה לילדים בעת הצורך.

מזרק אפיפן המשמש כטיפול מציל חיים, בארה"בצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

בחודשים האחרונים הפגינו הורים לילדים אלרגיים מול משרד החינוך ומול ביתו של השר נפתלי בנט, בדרישה להמשיך ולתקצב את הסייעות. במשרד החליטו, בגיבוי משרד הבריאות, כי ניתן להכשיר לעבודתן את הצוותים החינוכיים בגנים, בבתי הספר ובמעונות היום של משרד הרווחה. ההחלטה עוררה התנגדות נחרצת מצד הגננות והמורים שסירבו בתוקף לעבור את ההכשרה ולשאת באחריות על הליווי והטיפול בילדים האלרגיים.

על פי נתוני משרד החינוך, בשנים האחרונות מומנה פעילותן של כ-2,500 סייעות צמודות במסגרות חינוכיות. הסייעות הוצמדו באופן אישי לילדים עם אלרגיה מסכנת חיים, שחלקם הגדול כבר נקלע יותר מפעם אחת למצב של סכנת חיים ממשית בעקבות חשיפה למזון מסוים. תפקידן של הסייעות הוא לשמור על הילד האלרגי מפני חשיפה – ישירה או סביבתית, ולטפל בו באמצעות מזרק אפיפן במקרה שהוא נחשף בכל זאת ומפתח תגובה אלרגית קשה. ללא שימוש מיידי במזרק עלול המקרה להסתיים במוות תוך דקות. עלות הסייעת באופן פרטי עומדת על כ-4,000 שקלים בחודש.

לאחר המחאה, שכללה תליית שלטי מחאה דמויי מודעות אבל של ילדים, הוחלט במשרד החינוך לחפש פתרון אחר. כעת נשקל להציב סייעת סביבתית אחת בכל מוסד - גן או בית ספר - שתורשה להזריק אפיפן במקרים של תגובה אלרגית קשה. מקורות במשרד החינוך טענו כי בכל שכבת גיל ישנם לרוב לא יותר מילד או שניים אלרגיים, וסייעת אחת יכולה לתת להם מענה. בנוסף, סוכם על הקמת צוות לבחינת התנאים לקבלת סיוע רפואי לילדים הסובלים מאלרגיות מסכנות חיים, במהלך השהייה במסגרות חינוכיות.

בעקבות הודעת משרד החינוך, נמסר בתחילה מהעמותה לאלרגיות מזון (יה"ל) כי "מדובר בהישג ובניצחון עבור כל הילדים האלרגיים במערכת החינוך". עם זאת, בהמשך נמסרה תגובה חדשה, ולפיה "העמותה וההורים ימשיכו במאבק עד אשר יובהר שכל הילדים בכל הגילאים בטוחים במסגרת החינוכית" מהסתדרות המורים נמסר כי הודעת משרד החינוך לא סוכמה עמם ואינה מקובלת עליהם, וכי אנשיה "שומרים את כל הזכויות לפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו עד שגם סוגיה זאת תיפתר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ