הארץ

ארי שביט הגיב היום (ראשון) בגלי צה"ל לעדות חדשה שפורסמה נגדו הבוקר ב"המקום הכי חם בגיהנום". העיתונאית יעל דן הקריאה את עדות בת זוגה לשעבר של בתו, שסיפרה כי שביט לפת אותה בעורפה וניסה לנשק אותה ב-2013. שביט הרים את קולו בראיון וקרא: "יש פה עלילת דם. מה שאת קראת זה רצח בדם קר, גם שלי וגם של הבת שלי", טען. שביט אמר כמה פעמים בראיון כי העדות היא "רצח בדם קר".

"היא אומרת שוב ושוב בקטע הזה שהיא אוהבת את הבת שלי", אמר שביט, "היא פגעה בבת שלי באופן אכזרי. הבת שלי יושבת עכשיו בבית ובוכה. היא רצחה את הבת שלי. היא אוהבת אותה? זאת אהבה? העובדה שנותנים לדבר הזה יד. אפשר לרצוח אנשים באמצע הרחוב. לשחוט אותם בלי כלום, בלי נוהל".

שביט הוסיף כי "אי אפשר לתת לדבר הזה להימשך. ניסיתי להיות מאופק עד עכשיו. הפקתי את כל הלקחים מתהליך הזה. עשיתי את זה עד הסוף, ולנצל את זה כדי לשחוט אותי, כדי לשחוט את דמי ואת דמה של הבת שלי. זאת הגינות? אי אפשר לתאר את הפער בין מה שהיא אמרה על האהבה לבת שלי לבין מה שהיא עשתה".

בראיון טען שביט כי הוא נתן לבת הזוג של בתו חיבוק לפרידה ולא ניסה לנשק אותה. "לא היה פה שום דבר של אלימות מכל סוג שהוא וזה פשוט שקר מוחלט. אין לפיתה בעורף, ואין ניסיון לנשק", אמר בראיון.

שביט וקמיר, בשבוע שעברצילום: אבישג שאר-ישוב

בת הזוג של הבת של שביט פרסמה את עדותה בעקבות ראיון עם שביט במוסף גלריה ביום שישי האחרון, שבו התייחס לעדויות של נשים כי הטריד אותן מינית ולחשבון הנפש שערך בנושא. "כשאבא של בת הזוג שלי לשעבר לפת לי את העורף, הוא היה גבר כבן 50, בן-זוג ואב, עיתונאי מוערך ומבוקש, מנוי בחדר כושר, אורח קבוע בברי יין טרנדיים ומוקף בנשים יפות", נכתב בפרסום, "את כל המשקל הזה הרגשתי על העורף שלי. הרגשתי ששנינו יודעים, שהוא משוכנע, שמגיע לו". הפרסום ב"מקום הכי חם בגיהנום" מוען לאורית קמיר, שראיינה את שביט ב"הארץ", והוא פורסם לראשונה לפני חמש שנים תחת שם בדוי.

לפי הפרסום, שביט שם את ידו על עורפה של בת הזוג, עיסה אותו וניסה לקרב אותה לכיוונו כדי לנשק אותה. לדבריה, בהמשך טען כי ניסה לתת לה "חיבוק אבהי" ולשכנע אותה שהיא לא הבינה אותו נכון. "הזכרתי לו שאני בת הזוג של הבת שלו", כתבה, "'זה לא מה שאני הבנתי', הוא רעם בשאננות, 'את בת הזוג לשעבר. לא הייתי מתחיל עם בת זוג של חבר אם הייתי יודע שהם עדיין יחד'".

הכותבת ציינה כי פרסמה עדות זו ביולי 2013 בפרויקט "אחת מתוך אחת". "באותו הזמן הייתי בת 22, בזוגיות סבוכה, מאוהבת עד עמקי נשמתי. בת זוגי הייתה בתו הבכורה של ארי שביט, שהיא כיום, כפי שמצוטט במאמרך, 'פעילת זכויות אדם ופמיניסטית נלהבת'. בניגוד לנוסח הזועק באתר 'הארץ', הפעם הראשונה שבה התעמתה בתו עם מעלליו לא הייתה לפני שנה וחצי, אלא לפני שש שנים". בכך התייחסה הכותבת לדברי שביט בראיון, לפיהם בתו סייעה לו בשנה וחצי האחרונות לשנות את התנהגותו ואת תפיסותיו לגבי נשים.

בפנייה בהמשך לקמיר כתבה בת הזוג לשעבר של בתו של שביט: "אני בוחרת לפנות אלייך כמי שבניגוד לכוונותיה, תמכה בניקיון כפיו של אדם שהכתיר שנה וחצי משפחתיות במיוחד כהצלחה מלאת תובנות והסביר לנו ברוך של מראיין מנוסה כיצד לקבל אותו בחזרה בזרועות פתוחות". עוד כתבה: "אדם שלפת את אהובתה של בתו בזרועותיו והסביר לה שזה בסדר גמור, שהיא פשוט לא הבינה. שצלצל למחרת היום להתנצל על מה שכאילו לא קרה, ולבקש בכל לשון של בקשה שלא אספר".

שביט מסר בתגובה ל"המקום הכי חם בגיהנום": "בת הזוג לשעבר של בתי, חושבת שאני צריך להיעלם לנצח. עמדתה קיצונית וחסרת הלימה. כאשר עשיתי טעויות ביחס לנשים צעירות לקחתי אחריות מלאה. התנצלתי, השעיתי את עצמי, הפקתי לקחים. עברתי ואני עדיין עובר תהליך של תיקון, ואולם המקרה המתואר שונה לחלוטין. אין בין מה שאירע לבין התיאור ולא כלום. הגרסה משתנה ומתפתחת. לא לפתתי את עורפה, לא ניסיתי לנשקה, לא היו לי כוונות בלתי ראויות ביחס אליה. כיוון שמדובר בחייה האישיים של בתי לא אפרט מעבר לכך".

בפרסום בגלריה אמר שביט על בתו: "מי שפקחה את עיניי במידה רבה היתה בתי הבכורה - שהיא סטודנטית לספרות, פעילת זכויות אדם ופמיניסטית נלהבת. היא גם אחד האנשים הנבונים ביותר והמוסריים ביותר שאני מכיר. ובשבת הכאובה של חיי - מיד עם פרוץ הפרשה - יצאנו להליכה של אב ובת בפארק שבקרבת ביתנו. כבר שם, בעין הסערה, בתי התחילה להוביל אותי לעבר שינוי. היא היתה המנטור ואני התלמיד".

עוד אמר שביט על בתו: "באהבה גדולה ובאמפתיה גדולה היא הראתה לי את שאני לא ראיתי. היא שאלה אותי כיצד הייתי חש אילו היא היתה נקלעת למצב הדומה לזה שברין (העיתונאית שסיפרה ראשונה כי שביט הטריד אותה מינית) נקלעה אליו. היא הסבירה לי כיצד נשים צעירות של המילניום השלישי רואות את האופן שבו התנהגתי. גם הדברים של ברין וגם התובנות של בתי שלי גרמו לי סוג של הלם. כאשר חזרנו יחד הביתה מההליכה בפארק כבר התחלתי לראות את העולם אחרת".

העדויות נגד שביט פורסמו לראשונה לפני כשנתיים. העיתונאית דניאל ברין פרסמה מאמר ב"ג'ואיש ג'ורנל" שבו כתבה כי עיתונאי ישראלי בכיר, שמאוחר יותר התברר כשביט, תקף אותה מינית בעת ראיון שערכה עמו בלובי של מלון שבו שהה. "אחרי שעניתי על אחת השאלות שלו בצורה שריגשה אותו, הוא רכן לכיווני כמו חיה, אחז בעורפי ומשך אותי אליו. הפניתי את ראשי שמאלה והרכנתי את הראש כדי לחמוק מפיו", כתבה בין היתר. כעבור כמה ימים פרסמה עובדת בשדולה היהודית ג'יי-סטריט עדות שלפיה שביט הטריד אותה.

דניאל בריןצילום: צילום מסך: מתוך עמוד היוטיוב של ג'ואיש ג'ורנל

בעקבות הפרסומים התפטר שביט מעבודתו ב"הארץ" ובערוץ 10. "אני מתבייש על הטעויות הקשות שעשיתי ביחסיי לאנשים בכלל ולנשים בפרט. אני מתבייש שלא נהגתי כהלכה באשתי ובילדיי. אני מתבייש בהשלכות של המעשים שעשיתי", כתב שביט בהודעת ההתפטרות, "אני לוקח אחריות מוסרית מלאה על מעשיי ומסיים את עבודתי בעיתון 'הארץ' ובערוץ 10. בכוונתי להקדיש יותר זמן כדי להיות עם משפחתי שיקרה לי מכל ולעשות תיקון אישי. אני מבין שזה לא תהליך שניתן לעבור בין לילה ואני מחויב לעבור אותו באופן אמיתי. אעשה כל שביכולתי כדי שלעולם לא אצטרך להתבייש שוב במעשיי".

בדצמבר האחרון פורסמו שתי עדויות חדשות נגד שביט במגזין Jewish Currents על מקרים שאירעו ב-2014 וב-2015. אחת הנשים, אמנה פארוקי, סיפרה כי באוקטובר 2015 ניגש אליה שביט באירוע לקידום ספרו, כשעמדה בראש ארגון הסטודנטים של ג'יי סטריט. "בסוף השיחה נעמדנו, וכשלחצנו ידיים הוא רכן לכיוון פניי", סיפרה פארוקי, שהיתה אז בת 22. "הסטתי את הראש, והוא נישק את הצד של פי".

לפי המגזין, עדות נוספת היתה של אשה בשם קטריאונה סטיוארט, שהיתה אז בת 20 ועמדה בראש ארגון הסטודנטים של ג'יי סטריט. לדבריה, בסוף האירוע ניגש שביט לקבוצת סטודנטים כדי להצטלם עמם. "התרגשתי מהאפשרות להצטלם אתו", סיפרה סטיוארט. "הוא חתם על הספר שלי, וכשעמדתי לצדו כדי להצטלם, הוא התחיל להזיז את היד שלו, וליטף אותי לאורך הגב התחתון... היה בזה יותר מגע מכל מה שחוויתי ממבוגר שלא הכרתי", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

טיל איראני על כן השיגור במחוז סמנאן, החודש. בפועל כבר מתקיים שיתוף פעולה בין מדינות האזור, אך פרסומו ייחשב להישג אמריקאי

המפגש בין כוכבי לרמטכ"ל הסעודי מעיד: מערך ההגנה האזורי כבר פועל

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ