כ-200 בני אדם השתתפו באירוע הגאווה הראשון באשקלון

חרף ההתנגדות מצדם של גורמים דתיים, והטענות למקלות בגלגלים מצד העירייה, האירוע יצא לדרך לראשונה בעיר. "המטרה שלנו היא לא לצעוד, אלא לקדם את הנראות וההסברה", אמרה אחת המשתתפות

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוף דלילה באשקלון, היום
חוף דלילה באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

כ-200 משתתפים היו די והותר שמארגני אירוע הגאווה הראשון באשקלון יכתירו אותו כהצלחה, במיוחד על רקע ההתנגדות בעיר. בימים האחרונים נתלו בעיר פשקווילים נגד קיום המצעד, והרב אליהו לוי, רב שכונת גבעת הפרחים בעיר, העומד בראש כולל, קשר השבוע בין האירוע לרעידות האדמה שהיו בארץ בשבוע האחרון. "כשמביאים תועבות נוראות לעיר, הקדוש ברוך הוא מזעזע את העולם. אנחנו צריכים להתעורר, מה שעובר על עם ישראל ועל אשקלון אלה דברים לא פשוטים".

ונראה שההתנגדות הגיעה גם למשרדי העירייה. לדברי המארגנים, בעירייה התעלמו מבקשותיהם לסיוע ולא התירו להם להשתמש בתשתית החשמל העירונית בחוף דלילה בעיר. באתר העירייה לא הופיע אזכור לקיום האירוע או לפעילויות אחרות לקהילה הגאה. בעירייה סרבו להגיב לטענות.

אורי קיסרי, המתגוררת בעיר עם בת זוגה ושני ילדיהן, אמרה כי שיתוף הפעולה עם המשטרה המקומית היה חיובי, בניגוד לעירייה. "לא רק שהעירייה לא מתקצבת את האירוע, היא ממש מתנגדת לו", אמרה קיסרי. "לא היה עם מי לדבר, הם התחמקו מאתנו כל הזמן. נביא גנרטור". בהיעדר מימון מהעירייה, גויסו למעלה מעשרת אלפים שקל בפרויקט מימון המונים, לצד תמיכה של תורמים פרטיים ומימון של המארגנים עצמם. עלות הגנרטור, לאחר ההנחה שקיבלו המארגנים, היא אלף שקלים.

יוני ול, הומו בן 22 מאשקלון, אמר שהשיח סביב הקהילה והאירוע היה ער, אך התנהל ברובו ברשתות החברתיות. "בעיקרון, הדבר הזה נמצא יותר בפייסבוק. גם מהעירייה, שסירבה לתמוך בנו, היו בימים האחרונים מלא פייק ניוז שאמרו שהאירוע התבטל". ול מתגורר באשקלון מגיל 11 וסיפר כי כבר כשהיה בתיכון היו שמועות על נטיותיו המיניות, אך הוא לא סבל מהצקות ובריונות. "יש פה הרבה משפחות מסורתיות בעיר, אבל מניסיון אישי אני רואה שמרבית הצעירים תומכים בזכויות הקהילה ולא מתנגדים לה".

חוף דלילה באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

על הרגשות המעורבים כלפי הקהילה הגאה אפשר היה לשמוע גם מאחד המאבטחים במסעדות על שפת הים, סמוך למקום שבו נערך האירוע. "עדיף שזה לא יהיה", אמר ל"הארץ" ומיד הצהיר כי אין לו "משהו אישי נגד הקהילה". לדברי המאבטח, הוא מתנגד לשיטה בה הקהילה פועלת. לדבריו, בפסטיבלים ואירועי הפנינג הקהילה "מנסה לקבל לגיטימציה".

חן מכלוף, לסבית בת 29 מאשקלון, סיפרה כי לפני שלוש שנים רצתה לחתום על הסכם שכירות בעיר, אך במעמד החתימה בעלת הדירה הבינה כי מכלוף לסבית וסירבה לבצע את העסקה. "עצם האמירה שלה נובעת מחוסר היכרות, מפחד חסר בסיס. אני מקווה שאירועים כאלו, שיחשפו את הקהילה הגאה לתושבי העיר, ישנו את המשוואה שמה ששונה ממך מפחיד".

האירוע עצמו היה סולידי יותר ממצעד הגאווה בתל אביב, למשל, ובמקום אווירת מסיבה, המשתתפים האזינו לנאומים ולקחו חלק במעגל שיח. "המטרה שלנו היא לא לצעוד, אלא לקרב, לקדם את הנראות וההסברה", אמרה קיסרי, "בצעדה יותר קשה לדבר עם אנשים".

אחד המשתתפים במעגל, גולן מנתניה, אמר כי שמע על האירוע ומשום ש"הוא תומך בכל מצעד שלא מתקיים בתל אביב" הוא בא ורואה במצעד דבר חשוב מאוד. הוא הוסיף כי גם בנתניה מנסים הפעילים להתניע מהלכים לקיום אירוע כזה. "אני בן 60 וכבר 60 שנים שאני מחכה שיהיה כאן משהו כזה", אמר יזהר, תושב אשקלון נוסף שהשתתף במעגל.

שוש, תושבת אשקלון בת 65, שאינה להט"בית, אמרה ל"הארץ" שהיא באה כי היא "בן אדם עם ערכים ואידיאולוגיה". לדבריה, היא "שמחה ועצובה" מקיום האירוע. "אני שמחה שזה באשקלון וזה קורה, אבל עצובה שאנחנו עדיין בזמנים שאנחנו צריכים לקיים את זה. אני מקווה שזו הפעם הראשונה והאחרונה שזה קורה, כי הקהילה צריכה להיות גאה בעצמה, במי שהיא. אף אחד פה לא אנס, אף אחד פה לא ביצע פשע".

כתבות מומלצות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

Vivo V23

עם מראה של אייפון וערכה נדיבה: המותג הסיני הגיע סוף סוף לישראלאוירה
שבתות בחיפה
 
חוף
רחפן
צילום אווירי
ים

התחזית למחר: עומס חום רגיל לעונה

ג

דיוקנאות אינטימיים מהמרכז והשוליים של תל אביב

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

למה מקדונלדס הורידה את הסלט?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ