אלפים הפגינו בתל אביב נגד חוק הלאום

המפגינים צעדו מכיכר רבין לדיזנגוף סנטר, שם נאמו חברי כנסת ופעילי ציבור. "מדובר בחוק שכל כולו סכסוך ופילוג מכוון כדי להרוויח עוד קצת הון פוליטי לעריצות נתניהו", אמר יו"ר הרשימה המשותפת

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההכנות להפגנה נגד חוק הלאום, הערב בתל אביב
ההכנות להפגנה נגד חוק הלאום, הערב בתל אביבצילום: מגד גוזני
בר פלג
בר פלג

אלפי מפגינים הפגינו אמש (שבת) בתל אביב נגד חוק הלאום. המפגינים יצאו בצעדה מכיכר רבין לכיוון דיזנגוף סנטר, שם נאמו חברי כנסת, פעילים ואזרחים. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לכנס הבוקר התייעצות לגבי נוסח החוק, לקראת הצבעה אפשרית עליו מחר - עוד לפני צאת הכנסת לפגרת הקיץ.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בהפגנה כי מדובר ב"חוק שכל כולו תקיעת אצבע בעיניהם של חמישית מהאזרחים, סכסוך ופילוג מכוון כדי להרוויח עוד קצת הון פוליטי לעריצות נתניהו". לדברי עודה, "בממשלה שאיבדה כל בושה, שמפחדת מהצל של עצמה, הרוב דורס את המיעוט, החקיקה גזענית, והמרחב הדמוקרטי באיום מתמיד".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג התייחסה בהפגנה למצב הביטחוני ואמרה: "הלילה והיום אנחנו רואים מה קורה כשלממשלה אין פתרון מול עזה - כל מה שיש לה להציע זה חוקים גזעניים - חוקי סמוטריץ'. הדבר האחרון שישראל צריכה השבוע זה את חוק יסוד: הגזענות, שנוסח במחשכים, בסחר מכר ובכיפופי ידיים בין הח"כים הכי לאומניים בכנסת".

מייסם ג'לג'ולי, חברת הנהגה בתנועת עומדים ביחד, תקפה את הממשלה, שלדבריה משתמשת בחוק הלאום כדרך מילוט מהתעסקות בבעיות החברתיות האמיתיות שמעסיקות את האנשים בישראל. "אין לממשלה הזו פתרונות לקשישים ולנכים. אין לממשלה הזו פתרון למשבר הדיור. אין לממשלה הזו פתרונות עבור השכר הנמוך של העובדות הסוציאליות, של המורות, של האחיות. אז מהם עושים? מחפשים לייצר הסלמה - לריב עם האזרחים הערבים דרך חוק הלאום, וגם להפציץ בעזה ולגרור את כולנו לעימות". הפעיל החברתי אבי ילאו אמר כי "החוק הזה מבקש למסד את הגזענות שקיימת כבר היום בחברה הישראלית, להפריד בין קבוצות שונות באוכלוסייה, ולהביא למצב שאנשים כבר לא יתביישו בגזענות שלהם. אחרי שהחוק הזה יעבור, אנשים כבר לא יתביישו להפלות נגד ערבים, אתיופים, עולים מרוסיה או כל קבוצה אחרת".

צעדת המפגינים מכיכר רבין, אמשצילום: מגד גוזני

מנכ"לית שלום עכשיו, שקד מורג, אמרה כי החוק "מבקש לשנות את חוקי המשחק ולייצר כאן דמוקרטיה ליהודים בלבד, ליהודים מהסוג שממשלת הימין רוצה לראות כאן – סרבני שלום, שונאי ערבים, מדירי נשים, מגרשי זרים ורודפי להט"בים". חן אריאלי, מנכ"לית אגודת הלהט"ב, הדגישה כי ההפגנה נוגעת לכל הציבור בישראל. "המשטר הנוכחי לא סופר אותנו - לא רוצה את הלהט"בים, לא רוצה את הערבים, לא רוצה אתיופים, לא רוצה דמוקרטיה! זו מתקפה על הערכים הדמוקרטיים, שמאפשרים לנו לחיות את חיינו בתור מי שאנחנו. זה מאבק על החיים שלנו".

מנכ״ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, קרא לחוק הלאום "בזוי". ״החשבון האמיתי שלנו הוא עם אותם נבחרי ציבור – היודעים בסתר לבם עד כמה יזהם חוק הלאום את ספר החוקים הישראלי, ובכל זאת שותקים", אמר. ראונק נאטור, מנכ"לית שותפה של עמותת סיכוי, אמרה: "הגענו לכאן היום על מנת לומר לממשלה שנמשיך לבנות את העתיד המשותף והשוויוני שרבים מאתנו שואפים אליו. אנחנו כאן היום בשביל להגיד לממשלה הזאת שהיא לא תצליח בשום חקיקה להפוך את המקום הזה למולדת הבלעדית של היהודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ