כאלף בני אדם השתתפו הערב (שני) באירוע מחאה נגד חוק הלאום בכיכר הבימה בתל אביב, שבו נערך שיעור ערבית המוני תחת הכותרת "כן לשיווין ושותפות יהודית, לא לחוק הלאום". מוקדם יותר היום, הצטרפו למחאה נגד החוק גם 78 ניצבים ומפכ"לים בדימוס שקראו לראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את החוק בשל פגיעתו בדרוזים ובבני עדות נוספות המשרתים בכוחות הביטחון.

מאי ערו, מנהלת תחום שפות ב"יוזמות אברהם" ואחת המורות שהעבירו את שיעור הערבית באירוע, אמרה כי חוק הלאום "מנשל את השפה הערבית ממעמדה ופוגע פגיעה ישירה באזרחים הערבים". לדבריה, "אם אנחנו מעוניינים בעתיד משותף כאן אנחנו צריכים לדבר וכדי לדבר צריך להבין את שפתו אחד של השני". פיראס חואלד, מדריך בתנועת הנוער הערבית אג'יאל שהגיע עם כ-50 מחברי התנועה לאירוע אמר ל"הארץ" כי חניכיו "מבינים שמגדירים אותנו כסוג ב׳ בישראל ב-2018".

משתתפים באירוע, הערב

חתן פרס ישראל האמן דני קרוון ביקר בחריפות את החוק בדברים שנשא ואמר כי "חוק הלאום הוא חוק פאשיסטי וזו ממשלה פאשיסטית. ויש לי חדשות בשבילם - הם יושבים מול הקיר שעיצבתי בכנסת, חקוקה בו ירושלים בתוך עיגול והיא מחולקת גם שם, אז שידעו את זה שיראו את זה ושילכו לעזאזל".

מוקדם יותר היום שיגרו 78 ניצבים ומפכ"לים בדימוס מכתב לראש הממשלה בבקשה לשנות את חוק הלאום על רקע מחאת בני העדה הדרוזית נגד נוסח החוק. במכתב, שנשלח על ידי "פורום רבי ניצבים וניצבים בדימוס", נכתב: "אנו, אשר בשנות שירותנו פיקדנו, לחמנו, ושירתנו יחד עם אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב בני העדה הדרוזית, הצ'רקסית ובני עדות אחרות הנוטלות חלק בהגנה על ביטחון מדינת ישראל, במשימות של הגנה על המולדת, שמירת הסדר הציבורי וביצור שלטון החוק, ניצבים לצדם של אחינו בבקשתם לשיוויון זכויות מלא".

מכתב המפכ"לים והניצבים בדימוס צילום: יהושע (ג'וש) בריינר

הניצבים בדימוס קראו לתקן את החוק כך שלדבריהם "ייתן ביטוי הולם למעמדם של בני העדה כך שיהיה זהה לחלוטין לזכויות שהחוק מקנה לנו כבני הארץ הזו". על המכתב חתומים כל המפכ"לים לשעבר, בהם יוחנן דנינו, דודי כהן, משה קראדי, יעקב טרנר ונוספים. כמו כן, חתומים עליו ניצבים שהשתחררו לאחרונה, בהם ניצב רוני ריטמן, מפקד להב 433 לשעבר. עותקים של המכתב נשלחו גם ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, למפכ"ל המכהן, רוני אלשיך, ולרמטכ"ל, גדי איזנקוט.

חוק הלאום, שאושר בכנסת לפני שבועיים, עורר מחאה ציבורית נרחבת. מאות יוצרים פרסמו במוצאי שבת עצומה שבה קראו לנתניהו לבטל את החוק ואת אפליית ההומואים בחוק הפונדקאות. בין היוצרים היו דויד גרוסמן, עמוס עוז, אשכול נבו, סמדר שיר, עדנה מזי"א והלל מיטלפונקט.

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הודיע במוצאי שבת על התפטרותו מהכנסת במחאה על החוק. "הממשלה מכפיפה את הכנסת לגחמותיה", אמר בראיון ל"פגוש את העיתונות", "הכנסת הפכה לחותמת גומי של חקיקה הדרתית וגזענית. עדיף לי לברוח כל עוד הספינה הזאת טובעת. אני לא ארוץ לכנסת. אני אתרחק ממנה כמי שמתרחק מאש שמשתוללת".

נתניהו תקף בחריפות את הביקורת של האופוזיציה על החוק, זאת בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון. הוא אמר: "ההתקפות שהגיעו מחוגי השמאל שמגדיר את עצמו ציוני חושפות את השפל אליו הידרדר". נתניהו האשים את המבקרים בצביעות והוסיף כי "השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש, הוא צריך לשאול את עצמו מדוע מושג יסוד של הציונות, מדינת לאום יהודית של עם ישראל בארצו, הפך אצלו למושג גס, למילה גסה, לעיקרון שיש להתבייש בו".

משאל שערך "הארץ" בשבוע שעבר מצא כי ישנה תמיכה חוצת מפלגות בשינוי החוק, זאת על רקע פגיעתו באזרחים הדרוזים. שר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידום החוק והצביע בעדו, הודה ביום רביעי כי החוק פוגע קשות ברגשות הדרוזים. גם שר האוצר משה כחלון הודיע ביום חמישי כי יש לתקן את החוק כך שימנע פגיעה באוכלוסייה זו. על רקע זה נפגש ראש הממשלה ביום שישי עם נציגים מהעדה שמחו על החוק, ובשבוע שעבר הגישו שלושת חברי הכנסת הדרוזים עתירה לבג"ץ בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ