לי ירון
לי ירון

לפחות 42.9% מהגברים הגרושים עם ילדים אינם משלמים את דמי המזונות לילדיהם - כך עולה מחישוב שנערך במשרד האוצר. לפי המשרד, ההוצאה לפועל הצליחה לגבות את דמי המזונות בכ-47.8% מהתיקים שנפתחו בנושא.

"הנתון הוא רעידת אדמה בזירת הגירושין בישראל וצריך להיות קריאת השכמה לכל אלו הסבורים כי אנו מצויים במציאות חברתית שוויונית והוגנת", אמרה פרופ' רות הלפרין־קדרי ממרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר־אילן על נתוני האוצר. "נתון זה חושף כי כמעט כל גבר גרוש שני שהוא אב לילדים מתנער מאחריותו הבסיסית ביותר לקיום ילדיו".

אנשי משרד האוצר העבירו את הנתונים במסגרת תביעה שהגישו עורכי הדין טל נוי, עינת אביב וליבקה חסון-חלבי מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים נגד הביטוח הלאומי, בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. בסיוע המשפטי דורשים לשנות את החוק הקיים, שלפיו הביטוח הלאומי מפעיל מבחני שכר כדי לקבוע אם לשלם בעצמו דמי מזונות שלא הועברו לנשים.

כיום, ההוצאה לפועל מנסה בדרך כלל לגבות מגבר שלא העביר את דמי המזונות את הסכום. גרושתו יכולה לבקש את דמי המזונות מהביטוח הלאומי, כל עוד הכנסתה קטנה מתקרה המחושבת לפי מאפיינים כגילה ומספר ילדיה. למשל, אשה בת פחות מ–55 עם ילד אחד, שאבי ילדיה לא העביר לה את דמי המזונות, תקבל סיוע מהביטוח הלאומי רק אם הכנסתה קטנה מ-7,084 שקלים.

גם נשים הזכאיות לסיוע מהביטוח הלאומי לא יקבלו בהכרח את כל דמי המזונות שנפסקו להן. רק אשה שהכנסתה קטנה מ-600 שקלים בחודש תקבל את מלוא הסכום מהביטוח הלאומי. אם הכנסתה גדולה יותר, הביטוח הלאומי יעביר לה רק חלק מהסכום שאבי ילדיה היה אמור לשלם לה. ככל שהיא מרוויחה יותר — הביטוח הלאומי יעביר לה נתח קטן יותר ממה שהיתה אמורה לקבל. בפועל, המדינה גובה בין 27% ל–60% מס מאשה המרוויחה יותר מ-600 שקלים. באחד המקרים, אשה המרוויחה 5,000 שקלים, שבעלה היה אמור לשלם לה 1,200 שקלים בחודש, קיבלה מהביטוח הלאומי 205 שקלים בלבד.

משרד ההוצאה לפועל ברמלה. הצליחה לגבות את דמי המזונות בכ-47.8% מהתיקים צילום: ללא קרדיט

הסיוע המשפטי הגיש את התביעה בשמה של אשה בת 31, שאבי ילדיה מסרב להעביר לה מזונות בסך 1,200 שקלים. 13 תביעות שהגיש הסיוע המשפטי בנושאים דומים הוקפאו, עד למתן החלטה בתיק העיקרי. אנשי הסיוע המשפטי כתבו כי התקנות הקיימות "פגומות מיסודן, בלתי סבירות, ומפלות" ואינן ממלאות את תכלית החוק. לדבריהם, החוק פוגע בזכותם של האם והילדים לחיות בכבוד ומשאיר אותם בעוני, ומהווה מניע עבור האם לא לעבוד. לסיוע המשפטי הצטרפו עמותת "ידיד" ומרכז רקמן כידידי בית המשפט.

בביטוח הלאומי אמרו שביטול מבחני ההכנסה "ייצור אפליה וחוסר שוויון בין הזכאים למזונות לבין זכאים להבטחת הכנסה", וכי עלול להיווצר מצב שבו המדינה תשלם "קצבת קיום" לנשים בעלות אמצעים. היועץ המשפטי לממשלה אמר גם הוא כי "יש לשמור על עיקרון השוויון בין כלל הזכאים למזונות", וכי השינוי כרוך בעלות תקציבית משמעותית - שאותה העריכו בביטוח הלאומי בכ-22 מיליון שקלים בשנה.

אך במשרד האוצר הציגו הערכת עלות שונה, וגבוהה בהרבה. במשרד העריכו שאם מבחני ההכנסה יבוטלו, והביטוח הלאומי ישלם את דמי המזונות במלואם לכל הנשים שלא קיבלו אותם - הדבר יעלה למדינה בין 118 ל-714 מיליון שקלים. לדברי אנשי האוצר, החישוב שערך הביטוח הלאומי שגוי, מפני שאינו לוקח בחשבון שביטול מבחני ההכנסה יגרום לנשים נוספות לבקש את דמי המזונות שלהן באופן ישיר מהביטוח הלאומי.

"נתוני האוצר כפי שמובאים בתגובה לעתירה הינם זריית חול בעיניים, כי הם מבוססים על הנחות שמעולם לא נבדקו", אמר סמנכ"ל עמותת ידיד רן מלמד, "ולפיהן יעוטו על המוסד לביטוח לאומי עשרות אלפי נשים שיבקשו לקבל את מזונות הילדים במימון ביניים של המדינה".

לדברי מלמד, המדינה החליטה להקציב לנושא יותר מ–52 מיליון שקלים בשנת 2014, אך החלטה זו לא יושמה.

לפני כשנה וחצי פעלה בנושא ועדה בראשות ח"כ מירב בן ארי (כולנו). הוועדה המליצה להגדיל את הסכום שמעביר הביטוח הלאומי לנשים שלא קיבלו את דמי המזונות שלהם — המלצה ששר הרווחה חיים כץ קיבל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ