בנט ואדלסון חנכו פקולטה לרפואה באריאל; בנט: "יש קרטל אוניברסיטאי"

שר החינוך אמר בנאומו כי "הקמת הפקולטה היתה כמו טיפול שיניים כש-20 אנשים מנסים לעצור". בטקס השתתף גם הנשיא ריבלין, סגן שר הבריאות ליצמן ויו"ר הסוכנות היהודית הרצוג. אישור הקמת הפקולטה גורר ביקורת קשה באקדמיה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרים אדלסון, נפתלי בנט ושלדון אדלסון, היום בטקס חנוכת הפקולטה באריאל
מרים אדלסון, נפתלי בנט ושלדון אדלסון, היום בטקס חנוכת הפקולטה באריאלצילום: מגד גוזני
יותם ברגר
יותם ברגר

שר החינוך נפתלי בנט חנך היום (ראשון) את הפקולטה לרפואה שבאוניברסיטת אריאל, לצד בני הזוג שלדון ומרים אדלסון שתרמו סכומי עתק להקמת הפקולטה. בית הספר לרפואה צפוי להתחיל לפעול בשנת הלימודים תש"פ (2019-2020). באוניברסיטה פועל ארבע שנים בית ספר ללימודים קדם רפואיים.

אישור הקמת הפקולטה גרר ביקורת קשה באקדמיה ישראלית בטענה שנעשה במחטף ולפי רצון השר, בניגוד לסטנדרטיים אקדמיים מקובלים בתחום. שר החינוך בנט דחה את הביקורת על הקמת בית הספר לרפואה במקום, גם לאחר שוועד ראשי האוניברסיטאות שיגר מכתב חריף בנושא והזהיר מ"אובדן אמון".

בני הזוג אדלסון, בנט, ליצמן וריבלין, היום בטקסצילום: מגד גוזני

בטקס היום השווה בנט את התנהלות האוניברסיטאות לקרטל. "הקמת הפקולטה היתה כמו טיפול שיניים כש-20 אנשים מנסים לעצור. יש קרטל אוניברסיטאי בישראל. הם ניסו לעצור אותנו מהקמת אוניברסיטת פרטית... לפני שנה וחצי אמרנו שתקום פה פקולטה לרפואה. והיום היא קמה".

בטקס השתתפו גם הנשיא ראובן ריבלין, סגן שר הבריאות ליצמן ויו"ר הסוכנות היהודית הנכנס יצחק הרצוג. ביוני 2017 התקיים טקס הנחת אבן פינה למבני מגורים בפקולטה, שבו נכחו בנט, בני הזוג אדלסון וראש הממשלה בנימין נתניהו. עם זאת, נתניהו נעדר מהטקס היום.

ריבלין אמר בטקס: "כשהם לגלגו, אתם כולכם בניתם. כשהם צעקו, אתם יצרתם. יצרתם מוסד לתפארת. כשהם האשימו והחרימו, אתם הוכחתם שקמה כאן אקדמיה מצוינת. אקדמיה שיש בה מקום לכל סטודנט וסטודנטית בלי הבדל גזע, צבע, דת ומין. כי אתם האמנתם ששערי הלימוד לא ננעלו ושהתבונה איננה נחלתו של איש. אתם דאגתם שספסלי האוניברסיטה יהיו שייכים לכולם".

"במקום שבו יש יהודים - שם יהיו לימודים", ציטט ריבלין את אפרים קציר. "היום חיים בשומרון עשרות אלפי יהודים ובהם נהרות, נהרות של לומדים. ובנהר המיוחד של אריאל יש מקום לכולם. יהודים, מוסלמים, נוצרים. לכל בני הארץ הזו בין הירדן לים". ליצמן הוסיף כי הפקולטה תסייע לסגור את המחסור ברופאים בפריפריה.

מרים אדלסון אמרה בטקס כי "זה אולי נראה מוזר שמישהו יתנגד להקמת בית ספר לרפואה חדש במדינה שיש בה מחסור של רופאים. זה אולי נראה מוזר שמישהו יתנגד להקמה של מוסד להשכלה גבוהה כאן או בכל מקום אחר בעולם. אבל אולי אנחנו הישראלים היו צריכים להתרגל למוזרות הזו. לפחות באריאל ובשומרון היו צריכים להתרגל. ציונות אמיתית היא לדעת מה שייך לנו בזכות, ולהשתמש בו לטובת העולם כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ