מנהלת ביה"ס של המורה הפדופיל בת"א עזבה את תפקידה: "כואבת עד עמקי הנשמה"

המנהלת ענת מני, שביהמ"ש הורה להעבירה לתפקיד אחר בשל התנהלותה מול המורה שאול שמאי, כתבה כי תעזוב את בית הספר לאחר התייעצות עם בני משפחתה. אם בבית הספר: "המאבק שלנו הצליח"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחאת ההורים מחוץ לבית הספר שאול שמאי בתל אביב
מחאת ההורים מחוץ לבית הספר נעמי שמר בתל אביב, השנהצילום: פז בר
בר פלג
בר פלג

מנהלת בית הספר היסודי בתל אביב שבו לימד שאול שמאי, שהורשע בביצוע עבירות מין בתלמידות, הודיעה הבוקר (שלישי) על סיום תפקידה. המנהלת, ענת מני, הועברה לתפקיד הדרכה פדגוגי למורים ומנהלים. בחודש שעבר הורה בית המשפט המחוזי בתל אביב להעביר אותה מתפקידה, בעקבות עתירה של הורים בבית הספר נגד המשך העסקתה, בשל התנהלותה בפרשה.

במכתב ששלחה להורים הבוקר כתבה מני: "בעצה אחת עם בני משפחתי אני נפרדת מבית הספר וממשיכה לתפקיד חינוכי חדש. אני גאה על השנים בהן הגענו להישגים והצלחות משמעותיות של הילדים בתחומים רבים. אירועי השנה האחרונה על כל חלקיה היו קשים, מורכבים ומטלטלים. כואבת עדיין עד עמקי הנשמה את אשר ארע".

שמאי, ששימש מורה מחליף בבית הספר, הורשע לפני כשלושה חודשים בהסדר טיעון בביצוע מעשים מגונים בנסיבות אינוס בשש תלמידות שלו ונידון לשבע שנות מאסר. ההורים עתרו נגד החלטת משרד החינוך להשאירה בתפקידה, ובית המשפט קבע כי החלטת המשרד היתה שגויה ושאין לאפשר לה להמשיך לנהל את בית הספר. בשנה האחרונה הורים קיימו גם הפגנות מחאה מחוץ לשערי בית הספר נגד המנהלת.

"יש הבוקר רגשות מעורבים", אמרה ל"הארץ" אמה של אחת הילדות שבהן פגע שמאי, שהיתה ממובילות המאבק נגד המשך העסקת המנהלת. "אנחנו עדיין מאחים את השברים של הילדים שלנו. זו היתה שנה קשה אבל המאבק הצליח, לא היתה אפשרות אחרת, לא היינו נותנים לפתוח את שנת הלימודים". לדבריה, "מבחינתנו היא אחראית גם על הטיפול אחר כך וגם על ההעסקה של האדם הזה".

המורה שאול שמאי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, במאי האחרוןצילום: תומר אפלבאום

האם הוסיפה כי "הורים של שתי הכיתות בהן התרחשו האירועים לא קיבלו טיפול. אני במשך שנה לא ידעתי שהבת שלי בין הנפגעות, שאלתי והמנהלת אמרה לי לא. רק שנה אחרי שהמעשים קרו זה התפוצץ בעקבות השיחות של הילדים, רק אז ההנהלה נכנסה לכיתות שם, שאלו מי רוצה לדבר. היא דאגה במשך השנה להסתיר את זה, היא דאגה לאינטרסים שלה ושידרה עסקים כרגיל ואנחנו לא יכולנו לשתוק, זה היה מחדל שלה ושל משרד החינוך שעוד נתן לה להישאר מנהלת. חבל שמשרד החינוך היה צריך פסיקה של בית משפט בשביל להבין מה היא עשתה, מה אנחנו עברנו, איזה מחדלים נעשו ובאיזה מצב נמצאים הילדים שלנו. שנה שלמה הילדים שלנו נמצאים בתווך של המאבק, בית הספר לא נוהל והילדים לא למדו. חבל".

הביקורת כלפי המנהלת באה בין היתר בעקבות התכתבות פנימית בין בכירה באגף כוח האדם של משרד לחינוך לבינה. בהתכתבות אמרה הבכירה שאסור להעסיק את שמאי. בעתירה שהגישו ההורים מתח השופט ארז יקואל ביקורת על כך וקבע: "ככל שהיתה נעשית פניה לקבלת אישור אותו 'דגל שחור' כנגד העסקת שמאי היה נחשף והמשך העסקתו היתה נמנעת ובכלל זה פגיעתו בקטינים".

במהלך החקירה התברר כי מנהלת בית הספר, רכזת החטיבה הצעירה ותלמידה נוספת, העירו כמה פעמים לשמאי על קרבתו הפיזית החריגה לתלמידות ודרשו ממנו לא לשהות עם הקטינות בהפסקה ולחדול ממגע פיזי עמן. בעימות בין שמאי למנהלת הוא טען כי היא אישרה לו לחבק את התלמידות אך היא הכחישה זאת.

שרשרת הכשלים בהעסקתו של שמאי החלה בכך שהיה חסום במערכות המחשוב של מחלקת כוח האדם במשרד החינוך כיוון שהיה חשוד בעבירות מין. בעתירה שהגישו הורים לבית המשפט המחוזי בתל אביב הם הציגו התכתבויות פנימיות במשרד החינוך שמעידות על כך שהמנהלת ידעה כי הוא חסום במערכת המחשב. כמו כן המנהלת לא פנתה למשטרה וביקשה אישור על היעדר עבירות מין. באותה העתירה טענו ההורים כי איבדו את אמונם במנהלת. במכתב שכתב פרקליט המדינה בחודש יוני נכתב כי המורה הועסק גם ללא תעודת הוראה או תעודת הכשרה למורים וכי המנהלת ידעה על כך.

ההורים גם טענו שהמנהלת היתה צריכה לפעול נוכח הפניות לפיהן שמאי נוגע בתלמידות בצורה לא נאותה. על כך אמרה המנהלת בחקירתה במשטרה: "היתה פעם אחת שהוא ישב בחצר הקדמית והבנות ישבו לידו צמוד אליו, אני פניתי לשאול וקראתי לו אליי כי הבחנתי בזה ואמרתי לו שזה לא מקובל עליי וזה יכול להתפרש לא טוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ