אלפים הפגינו בת"א למען הרחקת אסדת הגז לווייתן מחוף הים

את ההפגנה בכיכר רבין יזמו ארגונים ירוקים, הדורשים מהממשלה לצמצם את הזיהום מאסדות הגז. מפגינים רבים לבשו חולצות שחורות עם הכיתוב "אל תרעילו אותנו"

בר פלג
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנה בכיכר רבין, הערב
ההפגנה בכיכר רבין, הערבצילום: עופר וקנין
בר פלג
צפריר רינת

אלפי בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב למען הרחקת אסדת הגז לווייתן מחוף הים. את ההפגנה, תחת הכותרת "עוצרים את האסון", יזמו ארגון "שומרי הבית", הפועל בעיקר באזור חוף הכרמל, וארגונים ירוקים נוספים. הם דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו ומשר האנרגיה יובל שטייניץ להרחיק את האסדה 120 קילומטרים מחוף דור, להקטין את הזיהום מאסדת תמר ולמנוע הקמת תחנות כוח המונעות בגז, שלדבריהם אין בהן צורך ונועדו לספק "לקוחות שבויים של טייקוני הגז".

על פי הדוברים בהפגנה, אסדת הגז תגרום לזיהום אוויר חמור. לדבריהם, במקרה של תקלה תדלוף ממנה כמות גדולה של קונדנסט - נפט קל המהווה תוצר לוואי של תהליך הפקת הגז הטבעי.

ההפגנה בכיכר רבין, הערב

רבים מהמפגינים הגיעו בחולצות שחורות עם הדפסי גולגלות והכיתוב "אל תרעילו אותנו". הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "אני ואתה נפנה את האסדה" ו"תשובה ועופר, ים מפריד בינינו". עם האמנים שהגיעו להופיע בעצרת נמנים להקת הדג נחש, עברי לידר ואברהם טל. נציגי הנוער של "שומרי הבית" אמרו כי מחר הם ישבתו ולא יגיעו ללימודים. במקום זאת הם מתכננים להתכנס בחופים ברחבי הארץ וליצור שרשרת אנושית.

אילנה שולמן מתל אביב הגיעה להפגנה יחד עם ילדיה ונכדיה שבאו מקרית טבעון: "אנחנו מבלים כמעט כל שבת בחוף דור ורואים את הזוועה הזו צורחת לפנינו, ואנחנו דואגים. מדי שבוע אנו מנקים את הזבל מהחוף בעצמנו. המחשבה שאוטוטו יגיעו חומרים שלא נוכל לאסוף בידיים לא מקובלת עלינו". לדבריה, "הדרך היחידה לנצח את טייקוני הגז היא לצאת לרחוב. אין לנו את הכוח שיש להם".

ההפגנה בתל אביב, הערב

דינה דהאן מכרכור הגיעה עם בתה לעצרת ונשאה שלט עליו נכתב "אין לי ארץ אחרת". היא אמרה ל"הארץ": "להביא לפה את בתי זה חינוך לאזרחות טובה, ככה אנחנו רוצים את הילדים שלנו, מעורבים ולומדים, חושבים ולא קונים כל מה שמספרים להם. אנחנו נלחמים על האדמה שלנו, הים שלנו והחיים שלנו וזה הזמן לעשות את זה. אין שמאל או ימין או ביטחוני - זה עניין של חיים או מוות".

מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול, אמרה כי "זו ההפגנה הסביבתית הגדולה אי פעם בישראל. באסון מפרץ מקסיקו פיצוץ הקידוח גרם לדליפת נפט שכיסתה שטח גדול יותר משטח מדינת ישראל. אצלנו אסון קטן בהרבה ישבית את חופי ארצנו לשנים רבות. משרד האנרגיה מנהל את הקידוחים בים באופן מסוכן ואנטי-סביבתי ומונע מהציבור לקחת חלק בהליכי התכנון כנהוג ביבשה. כל זאת מבלי שישראל ערוכה לטיפול באירועי דליפה. לא כך מנהלים תעשייה כל כך מזהמת ומסוכנת".

מנכ"ל הארגון "מגמה ירוקה" מור גלבוע אמר: "בעיניי, המאבק להרחקת האסדה הוא ההמשך הישיר של מאבק שוד הגז. מאבק נגד התכנון הלקוי של שוק הגז והאנרגיה. מאבק לפתיחה מחודשת של הסכמי הייצוא כדי שישאר יותר גז לשוק המקומי ולדורות הבאים. מאבק למען הבריאות והחיים שלנו, ששווים הרבה יותר מהמיליארדים של נובל אנרג'י ותשובה".

גלבוע הוסיף: "אנחנו מודאגים מחוסר מקצועיות, כי לפני חמש שנים בדיוק רצו להתקין את המתקנים האלה במרכז עמק חפר. אמרו לנו 'אין ברירה, אי אפשר להקים אסדות גז בים'. אומרים לי 'מה אתה דואג, לא יקרו תקלות וגם אם תהיה תקלה קטנה, זה במרחק עשרה קילומטר'. האסדה שמטפלת בכמויות גדולות של חומרי דלק - תקלה קטנה - היא אסון גדול ואנחנו לא נסכים לזה בשום אופן".

משותפות לוויתן נמסר בתגובה: "הקמת אסדת לוויתן תחל בחודשים הקרובים בדיוק בנקודה עליה החליטה הממשלה בהמלצת מערכת הביטחון, וכפי שאישרו כל גופי התכנון, הרגולציה והערכאות המשפטיות שנדרשו לעניין. בניגוד גמור למסע ההפחדה המאורגן, האסדה לא תזהם את האוויר והמים ועל כך יש קונצנזוס מלא בקרב כלל המומחים ובהם גם ארגוני הסביבה. פרויקט לוויתן הוא לא בעיה אלא פתרון, ובזכותו תוכל ישראל להשתחרר מהשימוש בפחם המזהם שפוגע בבריאותם של אזרחי המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ