משרד החינוך השעה מורה סרבנית גט בהוראת בית הדין הרבני

זו הפעם הראשונה שבית הדין הרבני מאשר צווי הגבלה נגד סרבנית גט. ממשרד החינוך נמסר כי העובדת לא פוטרה, והיא תוכל לשוב לעבודתה "ככל שהתהליך האישי יסתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הדין הרבני בחיפה
בית הדין הרבני בחיפהצילום: דורון גולן/ג'יני

משרד החינוך השעה מורה, סרבנית גט, בהוראת בית הדין הרבני בחיפה. בשל סירובה לקבל גט, בית הדין הטיל עליה הגבלות מכוח הסמכות השיפוטית שניתנה לו בהתאם לחוק בתי דין רבניים, ובהן הפסקת עבודתה. ממשרד החינוך נמסר כי הוא "פועל בהתאם לחוק ולדין, ובתוך כך פעל בהתאם לפסק הדין המשפטי של בית הדין הרבני. יודגש, כי עובדת ההוראה לא פוטרה מעבודתה וכי המשרד שומר על זכויותיה. ככל שהתהליך האישי יסתיים, היא תשוב לעבודתה". זוהי הפעם הראשונה שבית הדין הרבני מפעיל צווי הגבלה נגד אשה סרבנית גט.

בהחלטת בית הדין הרבני נכתב כי הוא פנה למשרד החינוך, שבו מועסקת האשה. בפרוטוקול צוטטה הודעת משרד החינוך, שבה נכתב כי הודיע לאשה שהיא מוצאת לחופשה ללא תשלום, עד לקבלת החלטה אחרת מבית הדין הרבני, וזאת מתוקף החוק. לפי הודעת משרד החינוך, הוא אמר לאשה כי הטיעונים שהובאו על ידה באשר לתפקודה המקצועי "אינם מעלים ואינם מורידים מחובתו של משרד החינוך ליישם כלשונו את צו ההגבלה אשר ניתן על ידי בית הדין הרבני מכוח סמכותו המעוגנת בחוק".

בהחלטת בית הדין הרבני בעניינה של האשה נכתב כי בעלה הגיש את תביעת הגירושין במארס 2010, ומאז, "כבר יותר משמונה שנים, הוא מבקש, מפציר ומתחנן מאשתו לקבל את גטה ולהתגרש ממנה, אך היא עומדת בסירובה לכך, בכל פעם בטענות שונות". עוד צוין בהחלטת בית הדין כי בתיק ניתנו כבר 285 החלטות, שרובן סביב בקשות הבעל להתגרש וסירובה של האשה לתת גט.

בשנה שעברה אישר נשיא בית הדין הגדול הפעלת צווי הגבלה נגד המורה, ובהם צו עיכוב יציאה קבוע מהארץ, מניעה או קבלת דרכון, מניעת קבלה והחזקת רישיון נהיגה, מניעת כהונה בתפקיד ציבורי, מניעת עיסוק במקצוע מוסדר על פי דין או עסק הטעון רישוי והגבלה בבנקים. נשיא בית הדין קבע כי החלטתו תיכנס לתוקף ביוני השנה, ותגובת משרד החינוך לפנייתו התקבלה באוגוסט האחרון.

בנוסף, בית הדין הרבני החליט באוגוסט כי אם האשה לא תבקש מועד לסידור גט עד סוף חגי תשרי, "בית הדין ישקול להחריף את צווי ההגבלה או הטלת סנקציות נוספות כגון הטלת קנס חודשי או שבועי... או פרסום שמה בציבור, וכן ישקול הטלת סנקציות נוספות במסגרת חוק בתי דין רבניים".

לפי חוק בתי הדין הרבניים, לבית הדין יש סמכות להטיל על אשה או גבר שמסרבים לתת גט לבני זוגם הגבלות כגון צו עיכוב יציאה מהארץ, שלילת דרכון ורשיון נהיגה, איסור על עבודה בגופים ממשלתיים כמו משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות ועוד. עם זאת, צווי הגבלה על נשים סרבניות גט ניתנים רק באישור נשיא בית הדין הרבני הגדול.

בחודש שעבר הוגש לראשונה כתב אישום נגד סרבן גט. על פי כתב האישום, הגבר ואשתו היו נשואים במשך 26 שנה. בשנת 1998 החלו השניים בהליך גירושים שבמהלכו סירב הגבר לתת לה גט. בעקבות כך, הוחלט לעצור אותו בכל כמה שבועות, עד שיחליט לגרש את רעייתו, אלא שמאז שנת 2000 הוא נתון במעצר, כולל העברה לבידוד, על פי הוראת בית הדין הרבני. לפי הרבנות, מדובר באחד מסרבני הגט "הקשים ביותר במדינת ישראל".

ביוני האחרון ביטל בית הדין הרבני בחיפה את נישואיו של סרבן הגט עודד גז והתיר את רעייתו מעגינותה. בכך הגיעה לסיומה אחת מפרשות העגינות הקשות והמסובכות ביותר בישראל. ההחלטה התקבלה לאחר שבית הדין קבע שאחד העדים במעמד החופה אינו שומר תורה ומצוות - מהלך שבתי הדין ממעטים להשתמש בו, והוא נחשב נדיר ביותר.

כשבועיים לפני כן נתן סרבן הגט ירון אטיאס גט לאשתו מזל דדון אטיאס בבית הדין הרבני בחיפה, זאת לאחר שנתיים בהן סירב לכך. אטיאס נתן את הגט לאחר שנכלא למשך שבוע בבית סוהר משום שנהג עם רישיון שבית הדין הרבני הפקיע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ