שנת הלימודים האקדמית נפתחה הבוקר, שביתות ברחבי הארץ

הסגל הזוטר בת"א ובב"ש הודיע על שביתה בלתי מוגבלת לאחר שלא הושג הסכם קיבוצי. אוניברסיטת ת"א: השביתה "מיותרת וחסרת הצדקה" ■ 306 אלף סטודנטים ילמדו השנה במוסדות האקדמיים

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוניברסיטת תל אביב, ביום חמישי
אוניברסיטת תל אביב, ביום חמישיצילום: מוטי מילרוד
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
כתבת החינוך של "הארץ"

שנת הלימודים האקדמית נפתחה הבוקר (ראשון) ברקע שביתות וסכסוכי עבודה של חברי הסגל הזוטר במוסדות השונים: באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת בן גוריון הודיעו חברי הסגל הזוטר כי ישביתו את הלימודים ממחר בלי הגבלת זמן. זאת בעקבות כישלון המשא ומתן עם ועד ראשי האוניברסיטאות על נוסח ההסכם הקיבוצי שאמור להיחתם מולם עם פקיעת ההסכם הקודם.

באוניברסיטת חיפה נפתחו הלימודים כרגיל, אך גם שם מאיים הסגל הזוטר בשביתה במקרה שלא יושגו הבנות בישיבת המשא ומתן עם הנהלת המוסד, שתתקיים מחרתיים.

בכמה מכללות ציבוריות צפויים שיבושים מראשון הבא, לאחר שחברי הסגל הזוטר והבכיר איימו בשביתה: מכללת ספיר, המכון הטכנולוגי חולון, מכללת כנרת ומכללת אשקלון. במרכז האקדמי רופין, בסמינר הקיבוצים ובמכללת אחווה ישבות הסגל הזוטר בלבד. במכללות הדסה, עזריאלי ואפקה ובמרכז האקדמי תל אביב יפו ישבות הסגל הבכיר.

מכללת ספיר, במרס. מהשבוע הבא צפויים שיבושים גם במכללות הציבוריותצילום: אילן אסייג

באוניברסיטאות ובוועד ראשי המכללות הביעו מורת רוח מהשביתות הצפויות. באוניברסיטת תל אביב תיארו את השביתה "מיותרת וחסרת הצדקה, פוגעת לחינם בציבור הסטודנטים". בבן גוריון אמרו כי "האוניברסיטה רואה את עצמה מחויבת להסכם הארצי שנחתם עם הממונה על השכר באוצר ועם הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה. ויחד עם זאת היא מקיימת בימים אלה מפגשים עם ועד הסגל הזוטר במטרה להגיע להסכמות לטובת כל הצדדים".

מוועד ראשי המכללות נמסר: "זה מספר חודשים מתקיים מו"מ חיובי עם הפורום המתאם של הסגל הזוטר בהשתתפות נציגי הממונה על השכר והות"ת, גם אתמול התקיימה פגישה נוספת מולם להמשך המשא ומתן. לצערנו, אחריה הפורום המתאם של הסגל הזוטר הכריז על שביתת אזהרה חסרת אחריות".

השנה ילמדו במוסדות האקדמיים כ-306 אלף סטודנטים. רוב מוחלט של התלמידים, 230 אלף, הם סטודנטים לתואר ראשון. בשנים האחרונות נבלמה מגמת העלייה במספר הסטודנטים החדשים שמתחילים את שנת הלימודים, ואף נרשמה ירידה קלה במספר הסטודנטים לתואר ראשון. מספר הסטודנטים לתארים מתקדמים ממשיך לעלות בהתמדה, והשנה ילמדו כ-63 אלף סטודנטים לתואר שני ו-11 אלף לתואר שלישי.

לצד זאת, בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית במספר הסטודנטים הערבים המשתלבים במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל. בתוך עשור, גדל מספרם מ-2,654 ל–8,708, שהם כ-14% מכלל הסטודנטים בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ