סגן שר החינוך: לא מאמין שנבטל תוכנית להשכלת בדואים בגלל שני מיליון שקל

ח"כ פרוש אמר כי אם עלותה של התוכנית להשלמת השכלה למבוגרים מסתכמת בשני מיליון שקלים, "נמצא את הדרך להפעיל אותה מחדש. גם פקיד לא בכיר יכול לעשות זאת"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר החינוך בנט וסגנו פרוש, ב-2015
שר החינוך בנט וסגנו פרוש, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

סגן שר החינוך, מאיר פרוש (יהדות התורה) הביע היום (רביעי) תמיהה על כך שמשרד החינוך הפסיק להפעיל תוכנית להשלמת השכלה לבדואים שעלותה 2.2 מיליון שקל בשנה. "אני מניח שלא מדובר על שני מיליון שקל כי לא נראה לי שמשרד החינוך יבטל דבר כל כך חשוב בגלל שאין לו שני מיליון שקל", אמר במליאת הכנסת. בחודש שעבר פורסם "בהארץ" כי התוכנית תפסיק לפעול לאחר חמש שנים משום שלא נמצא לה מקור תקציבי.

פרוש השיב בשם משרד החינוך במליאה לשאילתה שהגיש ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בעניין סגירת התוכנית. שמולי אמר לפרוש כי "במונחים של תקציב מדינה שנושק כמעט ל-400 מיליארד שקל, זה אפילו לא בגדר פיצוחים לשבת". שמולי הוסיף כי "יש עוולה שזועקת לשמים, גם אנשים מבוגרים, גם בקצה של המדינה, וגם הסיכוי היחיד שלהם להגיע לבאר שבע ולצרוך שירותים בסיסיים זו היכולת להשתמש בשפה. כמה רוע ואטימות צריך כדי לא להעביר שני מיליון שקל, סליחה על הביטוי, עלובים, כדי לאפשר לאנשים האלה סיכוי מחודש".

כאמל אבו גדייה, תלמיד בתכנית לימודים למבוגרים ברהט, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

פרוש השיב כי הוא לא מאמין שעלות התוכנית היא שני מיליון שקל. "כשהכינו לי את התשובה אז אמרו לי גם שהלכו למשרד האוצר ולא צלח המשא ומתן", אמר, "גם הפקיד לא הבכיר במשרד אלא הפחות מבכיר, יודע להגיד 'הנה, יש לנו שני מיליון שקל'. פרוש הודה כי לא בדק את הנושא, אך ציין שיעשה זאת. "אני מניח שאם זה רק שני מיליון שקל נמצא את הדרך איך להפעיל מחדש את התוכנית".

התוכנית להשלמת השכלה למבוגרים הפעילה 24 כיתות בשישה יישובים בדואיים בנגב. בתוכנית למדו יותר מ-500 תלמידים, רובם נשים, חלקן ללא השכלה בסיסית ושאינן יודעות קרוא וכתוב. התוכנית חולקה לפי שלבי לימוד ובמסגרתה למדו המשתתפים עברית, אנגלית, ערבית, מתמטיקה, אזרחות ומחשבים, והיא הופעלה על-ידי החברה למתנ"סים שזכתה במכרז של משרד החינוך.

סגן השר פרוש טען בתשובתו במליאה כי "לא נסגרו כיתות. כיתות שנפתחו במסגרת התוכנית השלימו את כל מסלול הלימודים שנקבע עבורם. כיתה אחרונה בתוכנית עתידה לסיים את המסלול בדצמבר 2018". על פי בכיר בחברה למתנ"סים, יש כיתות שנסגרו, בניגוד לדברי פרוש. "יש למשל כיתת יסוד גברים ברהט שרוצים להמשיך לרמה של עשר שנות לימוד ואחר כך לתעודת גמר תיכונית ולא יכולים. יש כמה כיתות כאלו".

פרוש הוסיף בתשובתו כי "בשל ההכרה בחשיבות התוכנית ותרומתה" נעשו ניסיונות מול משרד האוצר להפעלתה גם השנה. פרוש הוסיף כי במסגרת קול קורא לפתיחת 25 כיתות להשלמת השכלה ברשויות המקומיות, משרד החינוך ייעד שתי כיתות לפחות לטובת שתי רשויות בדואיות.

שמולי הגיב לדבריו של פרוש ואמר כי "זה שלא סוגרים את הכיתות הקיימות, אנחנו לא צריכים להגיד למשרד החינוך 'תודה רבה'. משרד החינוך בעולם מתוקן היה צריך להכפיל ולשלש את התקציב של התוכנית הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ