לי ירון
לי ירון

בג"ץ קיים היום (שני) דיון בעתירות בעניין מתן מעמד למבקשי מקלט סודאנים שהגיעו לישראל מחבל דארפור. נשיאת העליון אסתר חיות הודיעה כי בית המשפט יאפשר למדינה להציג בתוך 30 יום לוחות זמנים וסדרי עבודה לבחינת בקשות המקלט הפרטניות של יוצאי החבל. אתמול פורסם ב"הארץ" כי המדינה לא תעניק להם יותר מעמד הומניטרי, לפי החלטתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אריה דרעי ושרת המשפטים איילת שקד. המדינה תמשיך לבחון אם חל שינוי במצב בסודאן, שיאפשר לגרש את אלפי מבקשי מקלט שהגיעו משם.

באחת העתירות דורשות מבג"ץ עורכות הדין כרמל פומרנץ ומיכל פומרנץ להורות למדינה להשיב לכל בקשות המקלט של יוצאי דארפור, שזכו עד כה להתעלמות מצדה. עתירה נוספת, שהגיש עו"ד תומר ורשה, מבקשת להעניק לכל יוצאי דארפור מעמד תושב ארעי, לפחות עד שיוכרעו בקשות המקלט הפרטניות שלהם. בישראל חיים כ-3,500 יוצאי דארפור. כ-2,300 מהם הגישו בקשות מקלט, אך מלבד בקשת מקלט אחת שאושרה – כל היתר לא קיבלו מענה. רובן המכריע של בקשות המקלט של יוצאי חבל דארפור מחכות למענה כבר כמה שנים.

בדיון מתחה הנשיאה חיות ביקורת על טענת המדינה שאין כוח אדם לבדיקת הבקשות ואמרה: "הדבר הזה מיצה את עצמו. אי אפשר להמשיך את ההמתנה בלי סוף". עם זאת קראה חיות לקבל את עמדת המדינה שנמסרה אתמול, ולפיה כל בקשה תיבדק באופן פרטני. לדבריה, העתירות יתייתרו אם בדיקה כזו תתבצע.

השופט חנן מלצר תמך במתן מעמד למבקשי המקלט לפי קריטריונים של גיל: "זה לא מופרך ולא שרירותי, אלא תחליף להגרלה שנעשית במדינות אחרות", אמר. מלצר שאל את נציגת המדינה אם ייבחנו בקשות המקלט של 800 יוצאי דארפור שקיבלו מעמד זמני. הנציגה ענתה שבמסגרת עבודת המטה יידרשו גם לעניין זה. בשבועיים האחרונים התקיימו שתי ישיבות בנושא מעמדם של יוצאי חבל דארפור, בראשות ראש הממשלה, שר הפנים, שרת המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה ובכירים נוספים.

לפי הודעת המדינה אתמול, "מעתה והלאה יוכרעו בקשות מקלט של סודנים יוצאי חבל דארפור, חבל הרי הנובה והנילוס הכחול בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה". כמו כן הודיעה המדינה כי "מעת שבקשות מקלט נבחנות באופן פרטני ובהתאם לנוהל הטיפול במבקשי המקלט, אין עוד מקום להמשך מתן מעמד מסוג א/5 מטעמים הומניטריים לאנשים נוספים כפי שנעשה עד כה".

ארגוני זכויות אדם, בהם המוקד לפליטים והמהגרים, א.ס.ף ורופאים לזכויות אדם, קראו הערב למדינה להכריע לאלתר בבקשות אלה. "דיון זה הוא תזכורת מהדהדת ומצערת לאוזלת ידה של מערכת המקלט הישראלית. הניצולים חיים בישראל בלי כל מעמד זה יותר מעשור, כאשר משרד הפנים אינו ממלא את חובתו ואינו מכריע בבקשות המקלט שלהם. אנו תקווה ששופטי בג"ץ יגיעו למסקנה הסבירה היחידה - והיא שאין לאפשר למדינה להתמהמה עוד ושיש להכריע לאלתר בבקשות המקלט לפי הסטנדרטים הבינלאומיים ולהעניק מעמד פליט לזכאים", כתבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ