לי ירון
לי ירון

הממשלה אישרה היום (ראשון) להגדיל את תקציב התוכנית לטיפול באלימות במשפחה ב-2019 מ-30 ל-50 מיליון שקלים. תקציב זה הוא חלק מ-250 מיליון השקלים שיועדו לטיפול בנושא בחמש השנים הקרובות, והוא יוקדש בעיקרו לטיפול בגברים אלימים. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי הכסף יועבר למשרד הרווחה באופן מיידי.

לפני כשבועיים פרסם "הארץ" לראשונה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לאשר את התוספת, שהגיעה מקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. התוכנית כוללת את הרחבת המענה במרכזי יום לטיפול בגברים אלימים, הקמת שני מרכזי חירום והגנה רב-תחומיים לנפגעי אלימות במשפחה, פיתוח כלים והכשרות לאנשי מקצוע, הקמת מרכז מחקר ועוד. בנובמבר האחרון פורסם ב"הארץ" כי איש לא יודע היכן התקציב שהוקצב למימוש התוכנית לטיפול באלימות במשפחה.

נתניהו ושרי הממשלה, היוםצילום: אלכס קולומויסקי

במשרד העבודה והרווחה הוסיפו כי התוכנית תכלול "הקמת דירות מעבר לגברים אלימים שסיימו טיפול אינטנסיבי כדי לספק להם מעבר לחיים תקינים, תוספת עובדים סוציאליים ותקציבי פעולה ברשויות המקומיות, פיתוח מודל עבודה עם גברים בהתאם למקרי הצלחה מהארץ והעולם, ופיתוח הכשרות לאנשי מקצוע בשב"ס ובמשרד הבריאות בנושא גברים אלימים". בנוסף, מוקד החירום 118 המעניק טיפול, ייעוץ והכוונה בנושא האלימות יורחב בעובדים סוציאליים ייעודיים לנושא וייבנו תוכניות ממוקדות למניעת אלימות ביישובים ערביים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפתח ועדת השרים לענייני אלימות במשפחה: "אמרתי לפני חודש שאנחנו נטפל בנושא הזה במלוא הרצינות וגם במהירות, וכך אנחנו עושים. אנחנו נאשר היום בממשלה החלטה שתתמקד בטיפול בתוקפים. עד היום לא היה טיפול בתוקפים, אנחנו מתחילים להתמקד בהם ולא רק בקורבנות, כפי שאנחנו עושים בטיפול בטרור, אנחנו מטפלים בטרוריסטים קודם כל". נתניהו ציין כי התוכנית תפעל "למיגור התופעה במגזר הערבי שבו אחוז האלימות גבוה במיוחד".

מארגנות מחאת הנשים מסרו בתגובה להחלטת הממשלה כי זהו "צעד חשוב והכרחי שמוכיח את עוצמת המאבק והישגיו, את העובדה שמאות אלפי נשים וגברים יצאו לרחובות בדרישות ברורות מהממשלה. אנחנו מברכות על ההחלטה, אך מזכירות כי מדובר בתקציב שאושר כבר לפני שנתיים ועד כה יושם רק סכום זעום מתוכו". מארגנות המחאה הוסיפו: "אנחנו במצב חירום, מאז השביתה נרצחו עוד שתי נשים במדינה ושנת 2018 הסתיימה עם 26 נרצחות. מדובר במספר שצריך לזעזע את מקבלי ההחלטות ולהיות בראש סדרי העדיפויות של הממשלה. נדרשים תקציבים גבוהים בהרבה לשינוי רוחבי ועמוק - ברווחה, בחינוך ובמשטרה".

משדולת הנשים בישראל נמסר: "מדובר בהחלטה חשובה ובתוספת תקציב נדרשת, ואנחנו מברכות על המיקוד בטיפול בגברים פוגעים. אך לאור מצב החירום בו אנו חיות וחיים, זה פשוט לא מספיק. לצד משרד הרווחה, חייבים להיות שותפים גם המשרד לביטחון הפנים ומשרד החינוך, שאינם חלק מהתוכנית הנוכחית. נדרשים צעדי חירום נוספים, לרבות הכשרות, תקנים ותקציבים למשטרה ולמערכת אכיפת החוק, כדי לאכוף צווי הגנה, לאפשר מענה כולל לנשים שמגיעות כדי לקבל הגנה מצד הרשויות ולטפל באופן הוליסטי בגברים הפוגעים, כולל תקציבים לתכניות חינוך לשוויון מגדרי מטעם משרד החינוך. אנחנו לא נרפה עד שכל הצעדים הללו ייושמו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ