פועל נפצע קשה באתר בנייה בקרית גת שנסגר עקב ליקויי בטיחות אך המשיך לפעול

משרד העבודה הוציא לקבלן 12 צווי בטיחות בשנתיים האחרונות, ופועל נהרג בעבר באתר שלו. בעקבות התאונה היום, עיכבה המשטרה את הקבלן לחקירה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר בנייה בקריית גת, ב-2017. המצולמים אינם קשורים לכתבה
אתר בנייה בקריית גת, ב-2017. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: אילן אסייג
לי ירון
לי ירון

פועל בן 24 נפצע היום (שלישי) באורח קשה לאחר שנפל מגובה באתר בנייה בקרית גת, שהעבודה בו היתה אסורה על פי צו של משרד העבודה, לאחר שנמצאו במקום ליקויי בטיחות. לקבלן שאחראי לאתר, "מחאמיד תופיק - חברה לבנין ופיתוח בע"מ", הוצאו 12 צווי בטיחות בשנתיים האחרונות ובאתרים שלו נהרג בעבר פועל ונפצע פועל נוסף. אולם, מלבד סגירת האתרים לכמה ימים, הרשויות לא הפעילו נגדו סנקציות אחרות.

מפקחי הבטיחות של משרד העבודה סגרו את האתר לפני כשבועיים לאחר שמצאו כמה ליקויים שמסכנים את הפועלים במקום, והקבלן לא קיבל אישור לשוב לעבוד. בשבוע שעבר זומן מנהל העבודה באתר לשימוע לפני הפסקת תפקידו, עקב רשלנות בטיחותית. בעקבות התאונה עיכבה המשטרה את הקבלן לחקירה ובמשרד העבודה הבהירו כי "הפרת צו הבטיחות משמעותה עבירה פלילית".

מקום נפילת הפועל באתר בקרית גת, היוםצילום: דוברות המשטרה

לפני חצי שנה נפצע באורח קשה באותו האתר פועל נוסף והחקירה בעניינו עדיין מתנהלת. לפני שלוש שנים נהרג באתר אחר של הקבלן הפועל מג׳די חאלד סלאם, לאחר שנפל מגובה.

על פי נוהל העבודה בין רשם הקבלנים במשרד השיכון ומשרד העבודה, על משרד העבודה להעביר לרשם מידע על קבלנים שהמשרד ממליץ לפעול נגדם. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי ברשם הקבלנים טוענים שמשרד העבודה לא העביר להם מידע על הקבלן שבאתרו התרחשה התאונה חרף ריבוי צווי הבטיחות שהוצאו לו, ועל כן לא פעלו נגדו. לטענת רשם הקבלנים, משרד הבינוי והשיכון פנה אליהם בנושא רק הבוקר. מנגד, במשרד העבודה טוענים כי פנו לרשם הקבלנים בעבר בנושא, אך מסרבים לציין באיזה מועד עשו זאת. בסמכות רשם הקבלנים לשלול את רשיונם של קבלנים או להפעיל נגדם סנקציות חמורות, שאינן בסמכות במשרד העבודה.

בתגובה לפניית הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה השיב היום האגף: "במסגרת שת"פ עם מנהל הבטיחות אנו מבקשים מהם באופן שוטף לקבל חומרים לגבי חברות המפרות כדרך קבע את כללי הבטיחות. המנהל מעביר אלינו על סמך בדיקותיו בשטח ודעתם המקצועית מידע על קבלנים בהתאם לממצאים. לגבי תופיק מוחמד לא קיבלנו שום חומר ממינהל הבטיחות. פנינו אליהם היום בבקשה לקבלת חומר על חברה זו על מנת שנוכל לבדוק ולפעול בהתאם".

מ'קו לעובד' נמסר בעקבות התאונה: "התאונה בקרית גת היא עדות מצמררת לרמת ההפקרות בענף הבניין והשלכותיה של 'מדיניות אפס ההרתעה' של רשויות המדינה. קבלנים מפרים ברגל גסה את צווי הפסקת העבודה באתרי הבנייה, כי הם יודעים שאין מי שיפקח ויבדוק אם העבודות הופסקו באמת, הקבלנים יודעים גם שהם אינם נדרשים היום לתת דין וחשבון לא למינהל הבטיחות, לא למשטרת ישראל, לא לרשם הקבלנים ולא בבית המשפט".

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, ד"ר הדס תגרי, מסרה: "ממשיכה שגרה יומיומית מחרידה של תאונות קשות באתרי הבנייה, כאשר היום אחת מהן מתרחשת באחריות חברה קבלנית, שעל אף שיש לה רקורד בטיחותי מסמר שיער ורב שנים של תאונות קטלניות וקשות וצווי בטיחות רבים וחמורים, ממשיכה לעבוד באין מפריע. זאת, מבלי שננקטים נגדה לא הליכים פליליים בגין מותם ופציעתם של עובדים ולא הליכים מינהליים לשלילת רישיון הקבלנות שלה. נוכח השלכת האחריות למחדל זה בין רשות אחת לרעותה, מבלי שסנקציות מרתיעות כלשהן ננקטות בגין הפקרת בטיחות העובדים - אין זה פלא שהעובדים ממשיכים להיהרג ולהיפצע בקצב מחריד שרק הולך וגובר".

ממשרד העבודה נמסר בתגובה: "במסגרת המאבק בתאונות הבנייה ושיתוף הפעולה עם רגולטורים נוספים, מינהל הבטיחות פתח ערוץ תקשורת ישיר שמאפשר לרשם הקבלנים במשרד השיכון להיכנס למערכת המידע של המינהל ולשלוף את המידע הנדרש לצורך שלילת רשיונם של קבלנים שמפרים באופן שיטתי את הוראות הבטיחות. לגבי הקבלן תופיק מחמוד שבאתרו נפל ונפצע קשה פועל הבוקר, המידע אודותיו יועבר מיידית לרשם הקבלנים לצורך המשך הטיפול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ