לאחר הפרסום ב"הארץ", אוניברסיטת תל אביב תקים בקמפוס חדר תפילה קבוע למוסלמים

בתום הרמדאן תיפגש הנהלת האוניברסיטה עם נציגי הסטודנטים המוסלמים כדי לדון במיקום החדר. עד כה הקצתה האוניברסיטה חדר תפילה זמני רק במהלך הרמדאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב
בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביבצילום: תומר אפלבאום

אוניברסיטת תל אביב תקצה חדר תפילה קבוע בשטחי הקמפוס עבור מוסלמים, כך החליט אתמול (רביעי) סנאט האוניברסיטה. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי האוניברסיטה מסרבת לבקשת הסטודנטים המוסלמים לעשות כן, ושולחת אותם להתפלל בחדר הנמצא במעונות מחוץ לשעריה. הנהלת האוניברסיטה הודיעה כי תיפגש לאחר תום הרמדאן עם נציגי הסטודנטים המוסלמים כדי לדון במיקום החדר הקבוע.

בשלוש השנים האחרונות הקצתה האוניברסיטה חדר תפילה זמני במהלך חודש הרמדאן, והשנה הוקצו שני חדרי תפילה זמניים - אחד בחלק הדרומי של הקמפוס, וחדר קטן נוסף בצפון הקמפוס, בבניין בית הספר לרפואה. חודש הרמדאן מסתיים ביום שלישי הקרוב, 4 ביוני, ובאוניברסיטה ציינו במפורש כי מדובר בחדרים זמניים שישמשו לצרכים אחרים לאחר הרמדאן.

מעונות באוניברסיטת תל אביבצילום: דור קדמי

חברת הכנסת יעל גרמן, שפנתה בנושא להנהלת האוניברסיטה לפני כשבועיים בעקבות פניות של סטודנטים מוסלמים, בירכה על ההחלטה. "חופש הדת ההוא חלק מרכזי מעקרונות הדמוקרטיה", אמרה. בנוסף לגרמן פנו לאוניברסיטה 28 ח"כים מסיעות כחול לבן, העבודה, חד"ש-תע"ל, מרצ ורע"ם-בל"ד, ודרשו מהאוניברסיטה להקים מתחם תפילה קבוע באזור מרכזי בקמפוס.

סטודנטים מוסלמים הסבירו בשיחה עם "הארץ" לפני כשבועיים כי ישנם מאות הזקוקים לחדר התפילה במשך כל השנה, וציינו כי החדר שבמעונות רחוק מדי. הסטודנטים הסבירו כי עליהם ללכת 15 דקות כדי להגיע אליו ו–15 דקות נוספות בחזרה. כך, לדבריהם, הזמן המוקדש לתפילה מצטבר לכ–45 דקות בכל פעם.

ההחלטה להקצות חדרי תפילה בשטח הקמפוס רק בתקופת הרמדאן היא מדיניות קבועה של אוניברסיטת תל אביב. ב–2017, לאחר דין ודברים של סטודנטים מוסלמים עם הנהלת האוניברסיטה שנמשך כשנתיים, הוחלט להקצות חדר תפילה זמני בשטחי האוניברסיטה ברמדאן.

חדר התפילה נפתח שוב במאי 2018, והוא נותר פתוח גם בחודשים שלאחר מכן. מוחמד חלאילה, סטודנט לרפואת שיניים באוניברסיטה, סיפר לפני כשבועיים שהחדר נסגר בינואר השנה ללא הודעה מוקדמת, ומבלי שהוקצה לסטודנטים חדר תפילה חלופי. "הגענו לתפילת הצהריים, וגילינו שהחדר נסגר בדלת ברזל עם מנעול", אמר, "מאחורי הדלת הנעולה היו ספרי קוראן, בגדי תפילה לנשים ושטיחי תפילה".

חלאילה הסביר כי הסטודנטים מתפללים חמש פעמים ביום במשך כל השנה, ולכן "אין שום ייחודיות לרמדאן" בנוגע לצורך בחדר התפילה. לדבריו, "נכון שבחודש הרמדאן אנשים צמים והם נוטים להיות קרובים יותר לדת, אבל מצד שני, בתקופה הזאת פחות סטודנטים מגיעים לאוניברסיטה כי לא קל לצום 16 שעות ובנוסף לבוא ללימודים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ